Alpine F1 Takımı, Esteban Ocon’un sezonun ikinci podyumuna dokunma mesafesi

0

Alpine F1 Takımı, Esteban Ocon’un sezonun ikinci podyumuna dokunma mesafesine gelmesinin ardından 12 puanla ilk Suudi Arabistan Grand Prix’sinden ayrıldı.

Podyumu son turda hatta son virajda kaybetti.

Fransız, Valtteri Bottas’lı Mercedes’e son düzlükte yenildikten sonra 50 turluk yarışın bitiş çizgisinde dördüncü oldu. Fernando Alonso, İspanyollar için zorlu bir yarışın ardından on üçüncü oldu.

Alpine F1 Takımı şimdi 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın finaline Alpha Tauri’nin 29 puan önünde, sıralamalarda daha güçlü bir beşinci sırada giriyor.

Esteban ve Fernando yarışlarına güçlü bir şekilde başladılar ve her ikisi de açılış turunda sırasıyla yedinci ve on birinci sıraya iki sıra yükseldiler.

Fernando, Antonio Giovinazzi’yi geçerek Turn 1’e girdikten sonra kısa sürede Esteban’a ilk ona katıldı.

Fernando pozisyon alamadı ve DRS’nin güç avantajının kurbanı olduktan sonra on üçüncülüğe düştü.

Tam yarış bir ritme yerleşirken, bariyere çarptıktan sonra yarışını sonlandıran Mick Schumacher için bir Safety Car çağrıldı ve Fernando bu fırsatı taze Hards için boks yapmak için kullandı.

Kısa bir süre sonra fernando’nun daha önceki durağını reddetmiş kırmızı bayrak sallanırken, Esteban da taze lastikler için pite giren diğerleriyle dördüncü sıraya yerleşti.

Yarış kısa bir gecikmeden sonra yeniden başladı ve Esteban, iki unvan kahramanının 1 ve 2. Kaos daha sonra ilk üçün arkasında ortaya çıktı, çünkü birkaç araba birbirine girdi ve ortaya çıkan enkazı temizlemek için hemen başka bir kırmızı bayrak çıkardı.

Yeniden başlatma öncesinde, Esteban’ın bir önceki olay için Mercedes ve Red Bull arasındaki anlaşmazlık sonrasında ilk sırada başlayacağı açıklandı.

Yeniden başlatmada Esteban, Hamilton ve Verstappen ile üç abreast mücadele etti ve şampiyonluk adaylarıyla başa başa mücadele etti, ancak sonunda üçüncülüğe düştü.

Fernando, yarışının geri kalanını on üçüncü sırada geçirdi ve taze Softs için pit yaparken fazla ilerleme kaydedemedi.

Esteban üçüncü pozisyonda iyi görünüyordu ve Daniel Ricciardo’nun McLaren’ını rahat bir şekilde geride tutmak için güçlü bir tempo gösteriyordu.

Valtteri Bottas daha sonra Ricciardo’yu geçti ve yarışın son etaplarını Esteban’ı kovalaarak geçirdi.

Tüm çabalarına ve sağlam savunma sürüşüne rağmen Bottas, bitiş çizgisinde Esteban’a hamlesini yaptı.

Temmuz ayındaki Macaristan Grand Prix’sine göre Fransız’ın en iyi sonucu ve sıralamalara değerli puanlar katıyor.

Esteban Ocon, P9’a başladı, P4’ü bitirdi 

“Bugün her şeyimi verdim. İçimdeki rakip bu kadar kısa bir mesafeden podyumda kaçırdığı için hayal kırıklığına uğradı, ancak bugün tüm takımla gurur duyuyorum.

Elde ettiğimiz şey olağanüstü ve dördüncü sırayı almak ve şampiyonada çantaya 12 puan daha eklemek önemli olan.

Yarışta doğru kararlar aldık; doğru anlarda yolda ve stratejide elimizden gelen her şeyi yaptık, bu da bizi büyük puanlar almak için mümkün olan en iyi konuma soktu.

Pole pozisyonunda başlamak da oldukça eğlenceliydi – GP3’te 2015’ten beri bunu yapmadım – ancak yarışımın Lewis ve Max ile önde olmadığını biliyordum.

Bununla birlikte, fırsat bugün oradaydı ve buradan başımız dik ve çok gururlu bir şekilde ayrılabiliriz.

Abu Dabi’ye sezonu yüksek bir seviyede bitirmeye ve gündeme gelebilecek her fırsatı kullanmaya hazır bir şekilde geçiyoruz.”

Fernando Alonso, P13’e başladı, P13’ü bitirdi 

“Bu gece çılgın bir yarıştı. Sanırım ilk kırmızı bayrak dalgalandığında yarış bizim için bitmıştı. Durmayı seçtik ve çok iyi bir konumdaydık ve gerçekçi olarak her şey yerine olsaydı beşinci veya altıncı olabilirdik.

Yarışı durdurdular ve orada çok şanssızdık. Ne zaman kırmızı bayrak ya da böyle bir durum olsa yanlış taraftayız. Bence bugün tüm enkazlar arasında yarışmak ve tam bir Güvenlik Arabasına sahip olmamak biraz tehlikeliydi.

Sonunda hiçbir şey olmadı ki bu iyiydi. Bugün Esteban ile iyi puanlar aldık, ancak tempomuzun Abu Dhabi için geri döndüğünden emin olmalıyız ve sezonu olumlu bir şekilde bitiriyoruz.”

İdari Direktör Marcin Budkowski: “Bugün şampiyonada beşinciyi pekiştirmek için bazı iyi noktalar… ama bu sonuç acıtıyor! Esteban’dan ne yarış – son derece iyi sürdü ve sadece çizgide çok daha hızlı bir araba tarafından yenildi.

Çok iyi bir başlangıç yaptı ve ilk turda iki pozisyon kazandı, ardından ilk yarış kesintisine kadar tempoyu yüksek tuttu.

Fernando’yu Güvenlik Aracı sırasında durdurmayı seçtik çünkü kırmızı bayrağa dönüşeceğini düşünmüyorduk ve bu, puanlara geri dönecek durumda olmadığı için yarışını tehlikeye attı.

Esteban’ı iyi pist pozisyonunu korumak için durdurmadık, bu da ikinci yeniden başlatmada pole pozisyonuna bile dönüştü.

Yarışını mükemmel bir şekilde yönetti ve bugün gerçekten bir podyumu hak etti. Birkaç metre boyunca kaybetmek acı bir duygu, özellikle yarıştan sonra 48. Takım için çok iyi iki yarıştan sonra, Abu Dhabi’de yüksek bir seviyede bitirmeyi hedefliyoruz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir