ALONSO, YAS MARINA TRAFIK SIKIŞIKLIĞIYLA KARŞILAŞIRKEN OCON YINE Q3’TE

0

Esteban Ocon (FRA) Alpine F1 Team A521. Abu Dhabi Grand Prix, Saturday 11th December 2021. Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, UAE.

Alpine F1 Takımı, pitoresk Yas Marina Pisti’nde kıyasıya mücadele edilen 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın son yarışı için Esteban Ocon dokuzuncu ve Fernando Alonso ile on birinci sırada yer alıyor.

Sonuç, yarış Görevlileri tarafından yarınki Abu Dhabi Grand Prix’si için her iki Alp sürücüsünün de başlangıç pozisyonunu etkileyebilecek çeşitli soruşturmaları bekliyor.

Q1, Esteban’ın 1dk 23.764 sn’de bir yeni Softs seti kullanarak onuncu sırada bitirmesinin ardından, her iki Alp sürücüsünün de bir sonraki seansa rahat bir şekilde ilerlediğini gördü ve Fernando, kırmızı çizgili lastiklerden bir set kullanarak on ikinci sırada yer aldı.

Esteban ve Sebastian Vettel seans boyunca yakın koştular ve Fransız, ana düzlüğün çıkışında Alman’a potansiyel olarak engel olduğu için inceleme altında kalmaya devam ediyor.

Q2’ye ve her iki sürücü de Softs’u taktı ve ilk denemelerinde yedinci ve sekizinci olarak yerleştiklerini gördü.

Başka bir çift yeni Softs ile donanan Esteban, son koşusunda gelişmeyi başardı ve 1dk 23.420 sn’de dokuzuncu sırada Q3’e yükseldi.

Fernando, pistin son virajlarında hala hazırlık turunda olan Daniel Ricciardo’nun yavaş hareket eden McLaren’ı ile karşılaştıktan sonra takım elbiseyi takip edemedi ve sıralama turlarından en küçük farkla çıktı.

Şu anda soruşturma altında olan dizi, İspanyol’u on birinci sırada geliştiremedi.

Esteban’ın 2021’deki on birinci Q3 maçında iki yeni Softs seti ile donamıştı. İlk denemesinde, ilk dörtten onda üç uzakta, 1dk 23.406 sn’de sekizinci sıraya yerleşti.

Son denemesinde Esteban 1dk 23.389 sn ile kendini geliştirdi, ancak sonunda dokuzuncu oldu.

Stewards yarışının incelemelerinin sonuçlarını bekleyen Fernando, yarınki 58 turluk yarış için ücretsiz lastik seçimine sahip olacak, Esteban ise Abu Dhabi gridinin beşinci sırasında başlayacak.

S1: Esteban P10, 1:23.764 Fernando P12, 1:23.846
Q2: Esteban P9, 1:23.420 Fernando P11, 1:23.460
Q3: Esteban P9, 1:23.389Esteban Ocon, #31, A521-04, S: P9, 1:23.389, FP3: P12, 1:24.834


“Bugün pozitif olduğunu düşünüyorum. Q3’te tekrar dokuzuncu sırada olmaktan mutluyum, ki bu muhtemelen başarabileceğimiz maksimum şeydi.

Her şey oradaydı, koşarak koşmayı geliştiriyorduk, her seferinde biraz, bu yüzden daha fazlası kalmamıştı.

Genel olarak, yarınki yarışta ilk ona girmek olumlu ve yılı – sıralama perspektifinden – bu performansla bitirmekten mutluluk verici.

Yarın için Softs‘a başlamayı seçtik ve eminim önümüzde bazı fırsatlar olacaktır. Her zaman olduğu gibi amaç puan almak ve sezonu mümkün olduğunca güçlü bitirmek istiyoruz.”

Fernando Alonso, #14, A521-06, S: P11, 1:23.460, FP3: P15, 1:25.094

“Araç oldukça iyi hissettirdi, bu yüzden sonundaki sorunlardan sonra Q3’ü kaçırmak utanç verici. Out-lap Q2’de vahşiydi ve kural yok gibiydi.

Avusturya’da penaltıların verildiği yerde neler olduğunu hatırlattı. Ne yazık ki, bunu hakemlikecek kimsemiz yok.

Birkaç yere tırmanabileceğimizi umuyorum ama bakalım sonunda nereden başlayacağız. Ücretsiz lastik seçimine sahip olduğum için mutluyum, bu yüzden bize stratejimizle biraz oynama ve yarın bazı puanlar alma fırsatı veriyor.”

İdari Direktör Marcin Budkowski: “Takımlar arasında farklı lastik stratejileri ve yönetecek çok fazla trafik ile bugün çok yakın bir sıralamaydı.

Özellikle dün gösterdiğimiz tempo göz önüne alındığında, bugün dokuzuncu ve on birinci ile biraz hayal kırıklığına uğradık.

Sürücüler öğleden sonra erken saatlerde Free Practice 3’te araçtan daha az memnundular, ancak daha serin bir pistle tekrar daha iyi kavrama bulacaklarını umuyorduk.

Fernando, Q2’deki son denemesinde kendini geliştiriyordu ancak son virajda Daniel (Ricciardo) ile karşılaştı ve bu da Q3’ü sadece 0.012 saniye farkla kaçırarak turunu tehlikeye attı.

Esteban, çok iyi bir şekilde yürütülen bir elemeden sonra dokuzuncu oldu ve biraz tehlikeye atılmış bir arabadan alabildiği her şeyi çıkardı.

Bugünkü sonuç bizi yarınki yarış için iyi bir konuma getiriyor. Esteban Soft lastiklerle başlayacak ve Fernando lastik seçenekleri ücretsiz. Hepsi oynanacak ve puanlar almak için orada olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir