Fernando Alonso (ESP) Alpine F1 Team A521. Abu Dhabi Grand Prix, Sunday 12th December 2021. Yas Marina Circuit, Abu Dhabi, UAE.

Esteban ve Fernando, 58 turluk Grand Prix’nin açılış turlarında iyi başladılar ve yerlerini korudular.

Baş kahramanlar için işler gerginleştikçe, Esteban ve Fernando bir DRS treninin kurulmasından sonra dokuzuncu ve on birinci sırada sağlam durdular.

Softs’a başlayan Esteban, pite ilk gelen oldu ve 16. turda Sert Lastik bileşiklerine geçti. Sert Lastiklerle başlayan Fernando, Sanal Güvenlik Aracı çağrıldığında 36. tura kadar Yas Marina Pisti’ni turlamaya devam etti ve Mediums için pit yapmak için bu pencereyi aldı.

İspanyol, Esteban onuncu olarak pitlerden sekizinci sırada çıktı. Alpha Tauri’ler ve McLarens ile bazı hücum ve savunma savaşlarından sonra Fernando kendini dokuzuncu, Esteban ise onuncu sırada buldu.

Çift daha sonra Sergio Perez’in arabasını emekliye ayrıldıktan sonra bir sıra yükseldi.

Geç bir Güvenlik Aracı, Dünya Şampiyonası’ndaki son sıralamalara karar vermek için bitişe bir turluk bir sprint ile her şeyi kargaşaya attı.

Abu Dabi havai fişekleri altında Fernando ve Esteban, çekirge bayrağında sekizinci ve dokuzuncu sırada çizgiyi geçtiler ve sonunda kurucuların sıralamalarında beşinci sırayı mühürlediler.

P9’a başlayan Esteban Ocon, P9’u tamamladı 

“Max’i [Verstappen] şampiyonluğu kazandığı için tebrik ederim. Bu yıl olduğu gibi hak etti ve umarım bir gün orada onunla gelecekte savaşacağız: hedefimiz ileriye bakmak.

Bugün açısından, bizim için iyi bir yarış olduğunu söyleyebilirim. Yumuşal’tan Sert’e tek elden gitme stratejimizi iyi yaptık.

Sanal güvenlik aracından yararlanamadık ve maalesef orada iki yer kaybettik. Bazen senin istediği gibi gidiyor, bazen olmuyor, bu işler böyle! Sezonu güçlü bir notla bitirmek beni çok mutlu ediyor ve bu olumlu.

Enstone’daki Alpine F1 Takımı’ndaki herkese ve viry’e tüm sezon boyunca gösterdikleri sıkı çalışma için teşekkürler. Zorlamaya devam edelim!”

Fernando Alonso, P11’e başladı, P8’i bitirdi 

“Bu gece dışarıda eğlenceli bir yarıştı ve şampiyonluk mücadelesinin son tura kadar indiğini görmek heyecan vericiydi.

Yarışımız için Hard lastiklerle başladık ve bu sefer Safety Car’dan faydalanmak için iyi iş yaptık. Alpha Tauris ile yaptığımız mücadelelerden keyif aldım ve takıma çifte puan vermek Alpine için iyi bir sonuç.

Bu hafta sonu o kadar rekabetçi değildik, ama güçlü bir yarış daha yürüttük, bu yüzden takım için bir kredi.

Şimdi gelecek yıl için sıfırlamamız ve 2022’den önce iyi bir kış yaşadığımızdan emin olmamız gerekiyor.

Ayrıca Max Verstappen’i şampiyonluğu kazandığı için tebrik etmek istiyorum. Kupayı kazanması an meselesiydi ve bugün yaşanan olaylarda bir miktar servet olsa da, bence o hak eden bir şampiyon.”

Alpine CEO’su Laurent Rossi: “Öncelikle Max Verstappen, Red Bull Racing, Lewis Hamilton ve Mercedes’i sezona fantastik bir final için tebrik ediyorum.

Formula 1’de büyüleyici bir yılın parlak bir sonuydu ve hangi eğlenceli sporda yarışma ayrıcalığına sahip olduğumuz için mükemmel bir reklamdı.

Bugün yarattıkları dram, yakın gelecekte galibiyetler ve şampiyonluklar için mücadele ederken gridin zirvesinde olmamız için bizi daha da aç kılıyor.

Nihai hedefimiz bu ve bunu başarmak için sıkı çalışmayı durdurmayacağız. Bugünkü yarışımız, çok unutulmaz bir kampanya olan şeye uygun bir sondu.

Hem Fernando hem de Esteban çok mücadele ettiler ve çift puan almak için derin kazdılar. Onlara, stratejistlere, pit stop ekibine ve bu başarıya katkıda bulunan ve şampiyonada beşinciliği pekiştiren Enstone ve Viry’deki herkese kredi.

Umarım takımdaki herkes Noel’de iyi bir mola verirken, özellikle gelecek yıldan itibaren kural değişiklikleriyle gelecekteki fırsatları yakalamaya göz kulak oluruz.

Fernando’nun podyum ve Esteban’ın zaferi de dahil olmak üzere unutulmaz yarışlarla kaplı harika bir sezon için Kanalın her iki tarafındaki herkese teşekkürler.

Bunun gibi daha fazla anı ve an yaratmak istiyoruz ve hedeflerimize ulaşmada motive ama alçakgönüllü kalacağız.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir