Monster Energy Yamaha MotoGP ilk iki’de

0

Monster Energy Yamaha MotoGP’den Fabio Quartararo ve Maverick Viñales, Le Mans Bugatti Grand Prix yarış pistinde bugünkü Q2 seansında altın madalya kazandılar.

Monster Energy Yamaha MotoGP için Bir ve İki

Monster Energy Yamaha MotoGP‘den Fabio Quartararo ve Maverick Viñales, Le Mans Bugatti Grand Prix yarış pistinde bugünkü Q2 seansında altın madalya kazandılar. Takım arkadaşları, yarınki Fransa Grand Prix’sine 1-2’lik yarış başlangıcını garantilemek için kaotik bir çatışmada son turlarına çıktılar.

Bu öğleden sonra Grand Prix de France’da zorlu bir sıralama seansıydı. Yağmurun sık sık yağdığı, ancak Le Mans Bugatti Grand Prix yarış pistinin hızla kuruduğu, Q2’de en iyi hangi lastik kombinasyonunun işe yarayacağı herkesin tahminiydi.

Fabio Quartararo ve Maverick Viñales, monster energy yamaha MotoGP’nin 2021 MotoGP sezonunun ilk 1-2 başlangıcını garantileyerek son dakika çizgilerini mükemmelliğe doğru kaydırdı.

Quartararo ıslaklarda bir tur attı, ancak kısa süre sonra ‘kuru bisikletiyle’ takas etmenin kumara değeceğini fark etti. Hızla çukurlara çekildi ve 11 dakikadan fazla bir süre kala tekrar dışarı çıktı.

Çoğu sürücü artık kayganlıklarda ve pist her turda kuruduğunda, canlı zamanlamanın her yerinde kırmızı sektörler vardı, ancak ev kahramanı başını serin tuttu. Son turuna kadar ön sıradan başlamak amacıyla limiti gerçekten zorlamak için bekledi.

İstediğini aldı ve daha fazlasını yaptı. 1’32.600’lük bir set belirleyerek üst üste üçüncü pole pozisyonunu kazandı. Viñales, 15 dakikalık çatışmanın başında garajdan hızla çıkan ve ıslak lastiklerine yerleşen ilk sürücüydü. 1’42.763’ler gönderdi, ama kısa süre sonra kayganlıklar için garaja geri dönmesi gerektiği anlaşıldı.

İspanyol, ikinci bisikletiyle kuru bir kurulumla geri döndü ve pole için teklifini yapmaya hazırdı. Lastiklere yeterli ısıyı almak için ilk üç turda zamanlarını kademeli olarak geliştirdi. Yedinci turu pist sınırlarını aşması nedeniyle çizildi ve sondan bir önceki turunda zamanını iyileştirmedi.

Son şansı için çok iyi değerlendirdi ve 1’32.681’lere düşürdü. Ona birincilikten 0.081 sn ile ikincilik kazandırdı.

Fabio Quartararo

“Sanırım en gergin olduğum eleme buydu. Fransa’da olduğu için değil, yumuşak bir ön ve orta arka ıslak lastik kombinasyonuyla çıkmam gerekiyordu ve ortamı hiç denemedim.

Karışık koşullarda kötüyüz, ama kuru olduğunu gördüm ve ‘Kayganlık zamanı geldi’ dedim. Ve sonra son turda dedim ki, “Tamam, şimdi onu gönderme ve elimden gelenin en iyisini yapma zamanım geldi. Ya ön sıraya çıkarım ya da kaza salarım.’ Son sektörde bazı ıslak yamalar vardı. Her yerde yan yattım ama başardık. Gol ön sıraydı, ancak pole pozisyonu daha da iyi.”

Maverick Viñales

“Bugün oldukça iyi geçti. İyi bir başlangıç pozisyonu sağladık ve bu önemli. Ancak tur sırasında birçok hata yaptım ve bu bize pole pozisyonuna mal oldu.

Her neyse, yarın için iyi olan iyi bir ritmim var ve FP4’te bunun bizim için nasıl çalışacağını görmek için kullanılmış lastiklerle koşmaya devam ettim ve aslında oldukça iyi gitti. Bu yüzden çok mutluyum ve bakalım yarış için daha hızlı olmak için gelişebilecek miyiz.”

Massimo Meregalli

“Bugünkü eleme seansı sürprizlerle doluydu ve sadece havanın her iki dakikada bir değişmesini kastetmiyorum! Bugün Q2’de 1-2’lik bir sonuç almayı gerçekten beklemiyorduk, özellikle de sadece bir dakika kaldığında.

Ancak Fabio ve Maverick tam olarak doğru zamanda ve en önemli zamanda harika bir tur attı. Takımımızın sezona ilk 1-2 başlangıcı, bu da yarın için çok cesaret verici. Ancak yarış sonuçları büyük ölçüde hava durumuna bağlı olacak. Islakta daha da gelişmemiz gerektiğini biliyoruz.

Isınma sırasında yağmur yağarsa, bu zamanı ıslak kurulumu ve binicilerin duygularını iyileştirmek için kullanacağız. Ancak tamamen kuru koşullarda rekabetçi olduğumuz için, umduğumuz şey budur. Ayrıca, burada asla bilemezsiniz, bu yüzden herhangi bir pist koşuluna hazır olmaya çalışacağız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir