Horner’den RusyaGp’si öncesi kapsamlı değerlendirme

0

Spa ve Monza’daki destansı üçlü kafa vuruşundan yeni döndükten sonra – ortada destansı bir Hollanda Grand Prix’si ile – Rusya GP için Sochi’ye uçmanın neredeyse zamanı geldi.

Ama havaalanına gitmeden önce, bu üç yarışı biraz daha ayrıntılı olarak tartışmak için Takım Müdürü Christian Horner ile takımın resmi sitesinde bir dizi değerlendirme yayınlandı.

Max ve Lewis Hamilton arasındaki heyecan verici unvan kavgasını her konu sorulmuş ve harika bir yazı kaleme alınmış.

Christian üç yarışa yansıyor
Christian üç yarışa yansıyor© Getty Görselleri

Tam Eğim

Ofise geri döndüm ve bir kez olsun yarış pistinden uzak olduğum için mutluyum! Yarıştan yarışa geçerken seyahat eden personelde üçlü başlıklar her zaman acımasızdır, ancak aynı zamanda halkın göremediğimiz arka oda personelini de etkiler.

Bu sezon, iş yükü özellikle birçok nedenden dolayı yoğun oldu. Çok yakın bir şampiyonluk savaşındayız ve takım tamamen odak.

Bir insan için, adanmışlık sadece olağanüstüdür. Herkes ortak bir hedefle çalışıyor – her iki şampiyonluğu da kazanmak için.Ayrıca dar bir bütçe sınırının kısıtlamaları dahilinde çalışıyoruz.

Parçaların tüketimi bu arabalarda önemlidir, bu nedenle bir araya getirilmiş üç yarışınız olduğunda, fabrikada ekstra çalışma yapılması kaçınılmazdır.

Ayrıca bu yarışlarda yol boyunca biraz kaza hasarı tespit ettik, bu da sistem üzerinde çok fazla baskı yaptı, bu yüzden arka odadaki personel her şeyi devam ettirmek için makineyi besliyor.

Ancak, bu üç yarışı bir kez kazanarak, üçünde de pole alarak ve şampiyonada liderliği geri alarak gelmek bizim için olumlu bir dönem oldu.

Büyük Rakipler

Sadece Formula 1 içinde değil, bir nesil boyunca spor dünyasındaki en büyük spor rekabetlerinden birine tanık oluyoruz.

Çok yoğun ve riskler yüksek. Son derece rekabetçi ve her iki taraf da savaşmadan hiçbir şeyden vazgeçilmiyor.

Ayrıca bizim açımızdan, bir dünya şampiyonluğu için mücadele eden rekabetçi bir konuma geri dönmek son derece keyifli. Ne de olsa, en son ne zaman bir Mercedes aracı yılın bu aşamasında şampiyonaya liderlik etmiyordu?

Yaz tatilinden beri Max çok formda. Spa’daki pole turu, zor koşullarda olağanüstüydü ve bize oradaki puanları kazandırdı.

Hollanda’da büyük bir baskı altında performansı ve omuzlarına yerleştirilen tüm beklentiler inanılmazdı. Ve Monza’da, sıralama turlarında gridde üçüncü sırayı almak için takım olarak çalışma şeklimiz ve sprint sıralama turlarındaki sürüşü, onu yarış için pole haline gelen ikincilik elde ederken, hayati şampiyonluk puanlarını güvence altına alırken, çok etkileyiciydi.

Yarışın kendisine gelince, McLaren’ın İtalya’da büyük bir rakip olacağını biliyorduk çünkü arabaları o mekana çok uygun. Daniel Ricciardo iyi bir başlangıç yaptı ve Max onu elinden geldiğince zorladı, ancak sollayamadık.

Monza'da büyük rekabet
Monza’da büyük rekabet© Getty Görselleri

Daha sonra, yeni Teknik Direktif’in bir sonucu olarak pit stopumuzda nadir bir insan hatası oldu, ancak yine de öğrenmemiz gereken bir şey.

Bu yavaş durdurma, Max’i rayına oturması gereken yerden uyumsuz bıraktı. Mercedes, Hamilton’ın aracında kendi duraklarıyla bocalarken bu durumu daha da karmaşıkleştirdi, bu da her iki sürücünün de teker tekere olduğu anlamına geliyordu.

Her iki sürücü de sollama zorluğu nedeniyle önde olmaları gerektiğini biliyordu. Max momentumu yakalamaya istekliydi ve Lewis pist pozisyonunu korumak için istekliydi.

Garip bir şanttı, ancak her iki sürücü de anında iyi olduklarını doğrulayabildi. Lewis geri dönüp yarışa geri dönmeye çalışırken, tıbbi araç bile konuşlanmaya gerek görmedi. Hale işini yaptığı için minnettarım.

Bence şüphecilerin en çok ses getirenleri bile bu konudaki fikirlerini değiştirdiler. Bugün hala aynı inancı paylaşıyorum – her ikisi de bunda bir rol oynadı ve bir tarafı diğerinden daha fazla suçlamak zor.

FIA bir açıklama yapmak isteseydi, her iki sürücüye de aynı cezayı verebilirlerdi, ancak hata daha çok Max’in tarafında kabul edildi ve yarışı bitiremediği için tek seçenek ona grid cezası vermekti, ki bunu kabul ediyoruz.

İlk Chicane'de Önemli Çatışma
İlk Chicane’de Önemli Çatışma© Getty Görselleri

Oranjeboom!

Kafamda hala “Super Max” şarkısı çalıyor! Daha önce hiç böyle bir kalabalık yaşamamiştim. Tüm o Hollandalı taraftarlar çitin diğer tarafında müthiş bir parti veriyorlardı.

Organizatör öyle bir hava yarattı ki, bir yarış pistinden ziyade bir İbiza gece kulübünden bir sahne gibiydi. Enerji seviyeleri çılgıncaydı ve bununla birlikte tüm beklentiler geldi.

Ve sonra Kral ortaya çıktı! Max’in bununla başa çıkma şekli olağanüstüydü. Hatırlamakta fayda var, yedi sezon boyunca F1’deyken hala sadece 23 yaşında.

Başını tuttu ve baskısının ona geçmesine izin vermedi. Yarıştan sonra bile ölçüldü ve kalabalığın içine dalmıyordu. Bu baskıyı halletti ve yıllarının çok ötesinde olgunluk gösterdi.

Çoğu zaman sürücülerin ev yarışlarına gidiyorsunuz ve beklenti onlar için çok fazlaydı, ancak bunu ele alış şekli etkileyiciydi. Gerçekten muazzam bir olaydı.

Max’in komşusu olarak bir karavanda kalıyordum ama kendini kendine sakladı ve her akşam doğrudan PlayStation’ına bindi, bu yüzden Geri’nin benimle gelmesinden memnun oldum, aksi takdirde konuşacak kimsem olmazdı!

Sergio Kalıyor

Üç yarışın ortasında, Checo’nun 2022 için Takımda kalacağını doğruladık. Başka bir sözleşmeyi garanti edecek kadar şey yaptığını hissettik.

Bu yılki rolünü biliyordu; Max ve Takımın şampiyonluğu kazanmasına yardımcı olmak için, ancak elbette 2022 için yepyeni bir araba ile, sahip olduğu deneyimle, onu tutmak doğru ve mantıklı bir seçimdi.

Monza’da takım arkadaşına her seansta çekiciyi verirken davranışları, bir takım oyuncusu olarak mükemmel bir rol sergiledi ve podyumda olmaması utanç vericiydi.

Ama Checo için güzel yarışlar yaklaşıyor ve içimden bir ses bunun bir araya geleceğini söyledi. Şansı yaver gitmedi ve sanırım bu da dönecek. Meksika GP özel bir şey olacak.

Zandvoort’a benzer sahneler görmeyi bekleyebiliriz. Checo’nun bu seviyede bir ev desteğini deneyimlemesi harika olacak ve eminim ona özel bir şey üretmesi için ilham verecektir. Hepimiz bunu dört gözle bekliyoruz.

Sergio 2022 İçin Kalıyor
Sergio 2022 İçin Kalıyor© Getty Görselleri

Alex’in Williams Hamlesi

Alex’in gelecek yıl gride dönmesine yardım edebildiğimiz için çok memnun oldum. Williams’ın güçlü istekleri var ve alex ile ilişkimizi gelecek için koruduk.

Şu an ile sezon sonu arasındaki odak noktası, sürücülerimizi ve Takımı desteklemek ve gelecek yılki arabaya yardım etmek için elinden gelenin en iyisini yapıyor.

Bu, çok iyi bir rol üstlendiği için bir boşluk bırakacağı anlamına gelecek, ancak Sebasiten Buemi ve Jake Dennis’e sahip olduğumuz için şanslıyız, ayrıca Jüri Vips ve Liam Lawson’da genç sürücülerimiz var, bu yüzden çağrı yapacak yetenek eksikliğimiz yok.

Alex Albon geri döndüğü için heyecanlı
Alex Albon geri döndüğü için heyecanlı© Getty Görselleri

Halka Güç

Red Bull Powertrains projesi her hafta hız kazanıyor. İnşaat hedefte ve binanın gerçekten şekil aldığını görmek harika. Tüm çatılar devam ediyor ve dyno gelecek ay gelmeye başlayacak.

Gerçekten bir araya gelmeye başladı ve bu çaba etkileyici. Büyük yetenekleri çekiyoruz ve bazı mezunları ve öğrencileri programa dahil etmek için güçlü bir gençlik politikamız da var.

Gençlere bir şans vermek istiyoruz ve farklı düşünen ve her spektrumdan ve kökenden gelen adaylar arıyoruz.

Bir takım burslarımız ve çıraklıklarımız olacak. Gerçekten harika bir fırsat ve bu projenin çekiciliğini çektiğimiz bireylerin kalibresiyle görmek çok heyecan verici.

Sırada Soçi Var

Rusya Grand Prix’sinde sonuçlara bakıyordum ve 2018’de Max pit stopunu yapmadan önce sondan ilke geçti. Geçen sene orada ikinciydik ama hiç kazanamadık.

Mercedes’in kalesi oldu. Benim için, Monza ve Sochi, onları zihinsel olarak Mercedes pistleri olarak işaretledim, bu yüzden bir meydan okuma olacak.

Max için de grid cezası var, ama Sochi’de bir dönüş için çekmenin gücü nedeniyle böyle bir handikap değil. Bunu dört gözle bekliyorum ve görmek için sabırsızlanıyorum. dedi

Sırada Soçi Var
Sırada Soçi Var© Getty Görselleri

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir