RedBull’un Yeni Enerji Deposu Ne Getirdi.

0

Honda bu sezonun sonunda Formula 1’den ayrılacak, ancak bu, bu dönemin kapanış aşamalarında kalkacağımız anlamına gelmiyor. Aslında, tam tersi.

Acaba Formula1 de yeni bir Motor markasımı doğuyor soruları içersinde RedBull’un yeni güncellemesini inceleyelim.

Yeni Enerji Mağazamız #F1

20’den fazla yarıştan oluşan bir sezonda, başarılı olmak istiyorsanız öğeleri ilk yarıştan son yarışa kadar gelişmemiş bırakmak mümkün değildir.

Red Bull Racing, araba yükseltmeleri konusunda ilerlemeye devam ediyor ve çalışmalar güç ünitesi departmanında da devam ediyor.

Düzenlemeler, güç ünitesinin her bileşeninin sezonda bir kez yükseltilmesine izin vermekte ve bu yükseltmelerin zamanlaması farklı üreticilerin takdirine bağlı.

Kış boyunca sezonun başlaması için içten yanmalı motor (ICE) gibi bazı yeni bileşenler tanıttık, ancak yaz tatili aynı zamanda yeni bir Enerji Deposu’ndan (ES) ileriye doğru bir adım daha attı.

Honda F1’in güç ünitesi geliştirme başkanı Yasuaki Asaki, “Bu yeni ES, enerji verimliliğindeki iyileştirmeleri ağırlıktaki önemli azalmalarla birleştirmek amacıyla birkaç yıl süren bir projede geliştirildi,” diyor.

“Şirketin spordaki son sezonu olacak olan Honda F1, sezonun ikinci yarısının başlaması için tam zamanında daha hafif, düşük dirençli, yüksek verimli ve ultra yüksek güçlü pil hücresi ile donatılmış yeni ES’i tanıtmayı başardı.

“2021 sezonunun sonunda F1‘den ayrılmadan önce Mercedes‘i mağlup etme ve şampiyonluğu kazanma nihai hedefine ulaşmak için performansı artırma gereğini fark ettik.”

Yasuaki Asaki

Bu nedenle, yeni ES’nin geliştirme planı, 2022’nin orijinal hedefinden 2021 sezonunda tanıtıma kadar önemli ölçüde öne çıkarıldı.” dedi.

ES, Belçika Grand Prix’sinde Max Verstappen’in aracına takıldı ve ilk çıktığı maçta pole pozisyonunu garantiledi.

Yağmurdan etkilenen yarış yarım puanlık bir zaferle sonuçlandı, ancak Max bunu hafta sonu boyunca Zandvoort’taki evindeki yarışta baskın bir görüntüyle takip etti ve pole pozisyonunu garantiledi ve rahat bir zafer aldı.

Max yine Monza’da pole’den başladı, ancak ne yazık ki Lewis Hamilton ile temasın ardından o yarışı tamamlayamadı.

Ancak işaretler, hem performans hem de kilo alımı sağlamak için büyük miktarda çalışmadan sonra, Red Bull’un kilo dağılımını optimize etmesine yardımcı oldu.

Bir ES, uzman ekipmanın gelişmesini gerektiren yüksek voltajlı ve yüksek çıkışlı bir bileşen olarak üzerine bir dizi benzersiz talepte bulunur.

Hava sevkiyatı için gerekli olan sertifikayı ve bir yarışta bir kazaya karışması durumunda gerekli güvenlik testlerini ekleyin ve ES diğer birçok PU bileşeninden çok daha uzun bir sağlama süresi taşır.

Bu nedenle, ES’nin bu sezona getirilmesini öne çıkarmaya çalışmak, Milton Keynes’teki HRD-UK’deki takım için, F1 projesinin son büyük geliştirme maddesinin ne olduğu konusunda birlikte çalışan on farklı milletten oluşan büyük bir girişimdi.

Ancak, Honda Ar-Ge Co., Ltd (Yenilikçi Araştırma Mükemmelliği) ve Honda Motor Co. Ltd.’nin (Otomobil Operasyonları Monozukuri Merkezi) tam desteğini aldığımız için, özellikle yol otomobili akü geliştirme ekibinden F1’e özgü bir çalışma organı değildi.

İşbirliği, Honda’nın bu sezon şampiyonluk mücadelesinde her şeyi vermesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor ve ağustos ayında yeni ES’nin başarılı bir şekilde teslim etmesi, ilgili herkes için önemli bir başarıyı temsil ediyor.

ES’yi geliştirmek ve sezonun bu aşamasında hazırlamak için çok çaba sarf ettikten sonra, faydalar mümkün olan en uzun süre boyunca hissedilecektir.

Kalan yarışlar açıkça etkisini görecek, ancak daha sonra teknoloji, Red Bull’un güç ünitesi için IP’yi devralmasıyla 2022’ye kadar devam edecek ve hem şimdi hem de gelecekte ortaklığa olan bağlılığımızı gösterecek.

Ancak bu sadece Formula 1 ile ilgili değil. Asaki-san’ın da belirttiği gibi, bu tür bir projenin daha geniş kapsamlı sonuçları olacaktır.

“Honda F1’den ayrıldıktan sonra bile, bu yeni pil teknolojisi Honda’nın gelecekteki teknolojisine karbon nötr bir toplum oluşturmak, hareketliliğin ilerlemesine öncülük etmek ve dünyanın her yerindeki insanların günlük yaşamlarını geliştirmelerini sağlamak için büyük katkıda bulunacak.”

Şimdi hedef, Formula 1 Dünya Şampiyonası kazanan teknoloji olarak bu olumlu etkiye sahip olması.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir