Zandvoort pisti inşaatı İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 1940’ların ortalarına kadar ertelendi

0

Hollanda Grand Prix’si sonunda Formula 1 takvimine geri dönüyor, çünkü takımlar en son üçlü kafa vuruşunun ikinci bölümü için Zandvoort’a gidiyor.

Uralkali Haas F1 Takımı, Formula 1’in Hollanda Grand Prix’si için 36 yıllık bir aranın sona ermesi için Pist Zandvoort ile deniz kenarına gidiyor.

Devre Zandvoort, tarihini 1930’ların sonlarına, belediyenin kuzeyindeki kıyı kum tepelerinin bir yarış pisti için seçildiği zamana kadar takip edebilir, ancak inşaatı İkinci Dünya Savaşı nedeniyle 1940’ların ortalarına kadar ertelendi.

Akan ve dalgalı pist Formula 1’in takviminin bir dayanağı haline geldi, ancak 1985’ten sonra programdan düştü ve pist aktivitesinin önemli ölçüde azalmasıyla yakınlarda bir konut gelişimine izin vererek kısaltıldı.

Ancak son yıllarda pistin popülaritesi bir kez daha yükseldi ve Max Verstappen’in ortaya çıkmasıyla ittifak etti, Formula 1 çevrelerine geri döndü. 2019’da Hollanda Grand Prix’sinin Mayıs 2020’de şampiyonaya geri döneceği doğrulandı.

Eski devre 4.259km Devre Zandvoort, tesislerinin elden geçirilmesi de dahil olmak üzere tam bir yeniden yapılanma geçirdi ve genişleyen Arie Luyendijk Bocht’a sürücüleri düzlüğe götüren 18 derecelik önemli bir köşe eklendi.

Pandemi, etkinliğin dönüşünü 16 ay erteledi, ancak tarihte art arda gelen ulusal grands prix arasındaki en uzun süreden sonra – 36 yıl – Formula 1, Uralkali Haas F1 Takımı’nın VF-21’i adım adım geçirme konusunda istekli olduğu Pist Zandvoort’a dönmeye hazır.

Devre Zandvoort, 1985’ten beri Formula 1‘in programında yer almamış olabilir, ancak Uralkali Haas F1 Takımı gençleri Nikita Mazepin ve Mick Schumacher, formula 3’teki modifikasyonlarından önce pisti örneklemişler.

Mazepin ilk 10’a girmeyi garantilerken Schumacher 2018 tacına giden yolda bir kupa aldı.

Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Team
Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Takımı Takım Müdürü

Geçen hafta sonu Formula 1, 2021 programının geri kalanıyla ilgili en son güncellemesini yayınladı. Düşünceleriniz lütfen 12 Aralık’ta Abu Dabi’deki sezon finaline giden planlı yol ve personel ve lojistik gibi şeyleri göz önünde bulundurarak uygulanabilir bir program sağlamak için ekip tarafındaki girdiler.

“Bence 23’ten 22’ye çıkmak bu pandemi koşullarında hala büyük bir başarı çünkü bitmesine daha çok var ve kimse bunun bu kadar uzun sürmesini beklemiyordu. Bence şu anda sezon için iyi bir plan var ve etkinlikler var.

Programı biraz değiştirmek, bizim için hala yapmak için zaman var. Açıkçası, bu daha kısa süreli bir çalışma ama geçen yıl buna alıştık, bu yüzden orada bir sorun yok ve takımın bir etkinlik daha az olması için şikayet etmeyecekler.”

Hollanda Grand Prix’si Formula 1 programına hoş bir katkıdır. Formula 1’in Cidde ve Miami gibi yeni mekanlara doğru itmelerinin yanı sıra F1 mirasına sahip daha tarihi pistlere geri dönüş görmekten memnun musunuz?

“Zandvoort’a gitmenin gitmek için harika bir yer olduğunu düşünüyorum. Her zaman olayları biraz değiştirmenin de ilginç olduğunu söylerim.

Şimdi, birkaç yıllığına Zandvoort’a geri dönüyoruz ve belki de diğer tarihi olaylardan biri geri geliyor çünkü pistte güncellemeler yaptılar.

Cidde gibi yeni etkinlikler getirmek de harika çünkü yeni bir şey görüyorsunuz – yeni ülkeleri ve bazı yeni yarış pistlerini deneyimleyebilirsiniz.”

Max Verstappen’in tüm hayranlarından Red Bull Ring ve Spa-Francorchamps gibi pistlerde turuncu bir denize tanık olduk. Şimdi bir Hollanda Grand Prix’si var – ‘Max Factor’ sayesinde Zandvoort’ta nasıl bir atmosfer bekliyorsunuz ve sporda sürücülere bu kadar tutkuyla bakmak ne kadar harika?

“Bence bir yarış sürücüsünün isteyebileceği tek şey bu – Max’in sahip olduğu gibi bir hayran kitlesine sahip olmak, bu harika.

Şimdi kendi ülkesine bir yarış getirildi, taraftarlar toplu halde Avusturya ve Spa’ya seyahat etseler bile çok güzel! Hollanda Grand Prix’si olmasa bile büyük bir takipçi kitlesi olduğunu düşünüyorum, ancak Zandvoort’ta turuncu bir deniz olacak.”

Circuit Zandvoort ve formula 1 araçlarının mevcut nesli hakkında bildiklerinize göre – Hollanda Grand Prix’si başladığında pistte hareket açısından ne görmeyi bekleyebiliriz sizce?

“Bir süredir Zandvoort’a gitmedim. Büyük dönüşleri değiştirdiklerini biliyorum, buna bankacılık yaptılar. Oldukça kısa devre.

Bir bakalım, hiçbir beklentim yok ama iyi olacağından eminim. Pandemi nedeniyle umduklarından bir yıl daha fazla çok iş yaptılar, bu yüzden iyi bir etkinlik olacağından eminim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir