CIRCUIT OF THE AMERICAS, UNITED STATES OF AMERICA - OCTOBER 22: Nikita Mazepin, Haas VF-21 during the United States GP at Circuit of the Americas on Friday October 22, 2021 in Austin, United States of America. (Photo by Zak Mauger / LAT Images)

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 17. turu, Pazar günkü Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’lerine hazırlanan takımlar olarak Cuma günü Circuit of the Americas’ta yapılan antrenmanla başladı.

Pist aksiyonu, 5.513 kilometrelik (3.426 mil), 20 dönüşlü pistte FP1 ve FP2 olmak üzere iki 60 dakikalık seanstan oluşuyordu – Formula 1 açılışta Teksas sıcağında güneşleniyor hava sıcaklığının 28 santigrat derece (82,4 fahrenheit) civarında ve 39 santigrat derece (102,2 fahrenheit) ile doruğa çıkan hava sıcaklığı ile gün.

Mick Schumacher, FP1’i Pirelli P Zero White sert lastiğindeki VF-21’inde bir uyandırma koşusuyla başlattı – Nikita Mazepin başlamak için Sarı orta bileşiği kullanıyor.

Temel bir stint için Kırmızı yumuşak kauçuk geçişi Schumacher için 1:40.323’lük en iyi turu sağladı. Mazepin, Turn 19’daki bir off’un Rus’a lastik setinin en iyisine mal olmasının ardından rekabetçi bir tur zamanı belirleyemedi. Son bir yüksek yakıtlı çıkış FP1’i bitirdi – Schumacher’in seansı, 12.nci tamamladı

Mick Schumacher, Uralkali Haas F1 Takımı
Mick Schumacher, Uralkali Haas F1 Takımı

FP2, Schumacher’in yumuşak lastiklerde 1:37.041’lik quali sim turu sayesinde seansı zaman çizeciklerinde genel olarak 17. sırada bitirmesiyle bir başka işçilik ilişkisi olduğunu kanıtladı.

Mazepin 1:38.026’lık en iyi çabayla 20. Schumacher ayrıca ikinci antrenmanı mazepin ile orta kauçuğun örneklemeyi kullandı ve başlamak için sert lastikleri denedi.

Her iki araç da Cuma günkü koşuyu damalı bayrağa doğru giden başka bir yüksek yakıtla tamamladı.

Uralkali Haas F1 Takımı Cuma günü FP1 ve FP2 genelinde toplam 83 tur attı – Mazepi 42 tur atarken Schumacher 41 tur attı.

Nikita Mazepin

“İdeal olmayan engebeli ve yüksek hızlıydı, ancak kesinlikle devreye karakter kazandırıyor. Trafikle en kolay günü yaşamadım, pist çok uzun ama nedense bir araya getiremedim.

Birçok arabanın bundan şikayet etmenini gördüm, bu yüzden ne yazık ki bozulmanın çok yüksek olduğu bir pistte, bugün ihtiyacımız olan tek tur temposunu alamadık. Yarın iyi olmalı.” dedi.

Mick Schumacher

“Çok sevdim – buraya arabayla dönmek eğlenceli ve kalabalığı dışarıda görmek güzel. Austin’deki ilk hafta sonumuza iyi bir başlangıçtı ve yine de yapılacak çok şey vardı.

Bazı nedenlerden dolayı çok sürükleyici olan birkaç yamamız vardı, bazıları değildi, ama bu durum için doğru çizgiyi ve doğru kurulumu bulmakla ilgili, ki bence tüm hafta sonu kalacak.

Türkiye’de yaptıklarımızı doğrulamak için başka bir Q2 görünümüne sahip olmak harika olurdu, sadece bekleyip göreceğiz.”

Guenther Steiner, Takım Müdürü

“Bugünün en önemli unsuru, geçen yıl kaçırılan taraftarların önünde Amerika Birleşik Devletleri’ne geri döndeydik.

Buradaki herkesin eğlendiğini görmek harikaydı ve atmosfer COTA’da her zaman enerjik – bu gerçek bir destek ve hafta sonunun geri kalanı için iyi.

Yolda, sağlam bir gündü – iki ücretsiz antrenman seansından çok beklenmedik bir şey yoktu, hepsi oldukça standarttı.

Performans açısından olduğumuz yerdeyiz – bunu biliyoruz, ancak Nikita ve Mick’in başka bir yeni pistte ilk turlarını at etmeleri iyi oldu, hepsi çaylak deneyimlerinin bir parçası.”
 

Bugünün Verileri

Etkinlik: Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix için Serbest Uygulama 1 ve 2 – 22 Ekim Cuma

Yer: Amerika’nın Pisti, Austin

Düzeni: 5.513 kilometre (3.426 mil), 20 dönüşlü pist

FP1 ve FP2 Hava Durumu: Güneşli

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir