Nikita Mazepin”bence orada herkes bir şekilde eşitti.”

0

Bir formüla aracındaki ilk testlerimden biri bu pistte Portekiz’deydi. 7 yıldan fazladır oraya gitmedim, belki biraz yanılıyorsam sekiz, ama bu pist özel bir pist. Televizyonda izlemek için muhteşem bir şey ve arabadayken sürekli inişli çıkışlı oluyorsunuz

Haas’ın haftalık olarak sürücüleri ile düzenlemiş olduğu soru cevap ektinliğinden bazı bölümleri aktaracağız bu yazımızda.

Nikita Bir çaylak olarak, yarış koşullarında bir Formula 1 aracını ıslakta hemen deneyimlemek ne kadar zor oldu? sorusuna “Bu büyük bir meydan okumaydı, çünkü açıkçası yarışta için kolay almıyor, herkesi en başından beri mutlak maksimuma itiyor.

Bu nedenle, herhangi bir uygulama yapmadan, yalnızca yörüngeyi ve çizgiyi tahmin edebilirsiniz. Griddeki 20 sürücüden sadece biriyim ve aynı koşullarla uğraşmak zorunda kalan üç çaylaklardan biriyim – bence orada herkes bir şekilde eşitti.”

Formula 2’den gelen sıçrama, analiz etmek zorunda olduğunuz veriler ve Formula 1’de sürücü olarak işlemeniz gereken süre açısından ne kadar büyük?

Çok büyük. Formula 1’de toplayabildiğiniz veri miktarının, Formula 2’de elde edebileceklerinize muhtemelen üç veya dört katı olduğunu söyleyebilirim. Bu yüzden, bu bilgiyi anlayabilmek ve kontrol edebilmek, yarış açısından büyümenizin bir parçası.”


Arka arkaya yarış hafta sonları, bir sonraki yarışa geçmenin talepleriyle yansıma için çok az fırsat sunuyor. Bir sürücü olarak arka arkaya yarışların yoğunluğuna nasıl hazırlanırsınız – bu sadece sizin için daha fazla pist süresi daha iyi bir durum mudur?

“Yaklaşımımı değiştirmem. Yarışmayı seviyorum, yaptığım işi seviyorum ve bunu işim olarak yaptığım için çok şanslıyım. Arka arkaya hafta sonları ve sezonun yoğunlaştığı bu yıl dört gözle beklediğim bir şey. Bunu geçmişte yaşadığımı söyleyemem,

Portekiz’deki Autodromo Internacional do Algarve’de hangi test veya yarış deneyimlerine sahipsiniz ve orada bir Formula 1 aracında bilmeniz gereken pistin özel özellikleri nelerdir?

“Bir formüla aracındaki ilk testlerimden biri bu pistte Portekiz’deydi. 7 yıldan fazladır oraya gitmedim, belki biraz yanılıyorsam sekiz, ama bu pist özel bir pist. Televizyonda izlemek için muhteşem bir şey ve arabadayken sürekli inişli çıkışlı oluyorsunuz – bir rollercoaster gibi. Oraya çıkmak için sabırsızlanıyorum.”

Circuit de Barcelona – Catalunya, özellikle Formula 2’de yarışan son iki sezondan aşina olduğunuz bir pisttir. Aşina olduğun bir devreye gitmek senin için ne kadar avantaj? Sadece bu parça aşinalığına sahip olmak bir dereceye kadar güven mi sağlıyor yoksa kurulum, araba dengesi vb.

“Son birkaç yılda yarıştığınız bir piste gitmek oldukça güzel. Fren izlerini, tüm puanlarını, güçle nereye gideceğin ve nerede yavaşladığın gibi şeyleri biliyorsun. Kesinlikle birkaç mücadeleyi düşürüyor, ancak aynı zamanda Formula 2’de oraya giden tüm sürücülerle yarıştım, bu yüzden herkes aynı hissedecek. Ama bu yıl bunlara pek dikkat etmiyorum. Sadece zamanımın ve takımla ileriye doğru attığımız adımların tadını çıkarıyorum.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

kaynak:Nikita Mazepin Q&A: Portuguese and Spanish GPs | Haas F1 Team

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir