Mexico City’nin doğu banliyölerinde bulunan Autódromo Hermanos Rodríguez, Formula 1 takviminde çeşitli büyüler yaptı ve ilk kez 1963’te piyasaya çıktı.

Turun açılış aşaması, 90 derecelik virajlardan oluşan bir kompleksle birbirine bağlanan iki uzun düzlüğe hakimken, yavaş hızlı bir dönüş dizisi bir dizi yüksek hızlı S’lere sahip bir pist.

Pistin eşsiz merkezi Foro Sol stadyumudur. Pistin Formula 1’in 2015’teki dönüşü için yenilenmesinden bu yana, pistin bir bölümü sürücüleri foro Sol’dan geçiriyor, binlerce coşkulu taraftarın altında ve Sir Paul McCartney, U2 ve Rolling Stones gibilerin kalabalıkları kapasiteye göre oynadığı yer.

Mexico City’nin yüksek rakımı da takımlar ve sürücüler için başka bir zorluk teşkil ediyor. Deniz seviyesinden 2.200 metreden fazla yükseklikte, Formula 1’in ziyaret ettiği en yüksek rakımlı pisttir, yani hava daha az yoğunluğa sahiptir, deniz seviyesindeki pistlerden neredeyse yüzde 25 daha azdır.

Hem aerodinamik hem de güç ünitesi hünerlerini etkiler, azaltılmış downforce viraj hızını ve fren potansiyelini etkilerken, turbo daha fazla çalışmak, sıcaklıkları ve soğutmayı etkilemek zorundadır.

Genellikle Monako’da kullanılan büyük arka kanatlar Mexico City’de çalıştırılsa bile, sadece Monza’da tipik olarak deneyimli downforce seviyeleri elde edilir.

Bu, devrenin uzun ana düzlüğü boyunca sezonun en hızlı üst düzey hızlarından bazılarıyla sonuçlanır, bir slipstream’de 370km / s’ye kadar mümkündür ve ayrıca özellikle turun orta sektörü boyunca lastik aşınması üzerinde bir etkiye sahip.

Uralkali Haas F1 Takımı için 2019’dan bu yana ilk kez Mexico City’ye dönüş olurken, çaylaklar Nikita Mazepin ve Mick Schumacher ilk kez Autódromo Hermanos Rodríguez’i örnekleyecekler.

Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Team
Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Takımı Takım Müdürü

ABD Grand Prix’si, yarış hafta sonuna 400.000 taraftarla katılarak spor için unutulmaz bir etkinlikti. Amerika’nın Formula 1 takımı olarak, bize olaya ve unutulmaz bir ilişkiyi yapan seyircilere bakış açınızı verebilir misiniz?

“Bildiğim kadarıyla Formula 1 için şimdiye kadarki en büyük etkinlikti. Bunun bir parçası olmaktan ve Haas’ın bunun bir parçası olmaktan gurur duydum. Uralkali Haas F1 Takımı, tek Amerikan takımı

olarak, bu büyük kalabalığı çekmede ve Amerikalıları Formula 1’den haberdar etme konusunda kesinlikle biraz etkisi vardı. Unutulmazdı.

Özellikle gelecek yıl ABD’de biri Miami’de, diğeri Austin’de olmak üzere iki yarış yaptığımızda daha da büyüyeceğini düşünüyorum.”

Bir taraftarın favorisinden diğerine geçmek – Mexico City Grand Prix. Ne Nikita ne de Mick, T13 & T14’teki hareketli Foro Sol tribününde kalabalığın kükremesini henüz yaşamadı.

Taraftarlar sürüşlerinde geri döndükçe ve padok açıldıkça – çaylak sürücülerin Formula 1’e girdiklerinde alışmaları gereken bir yarış hafta sonunun tüm yönleri mi? 

“O stadyumdan geçmek, bir sürücü için, harika bir duygu olmalı – tam bir stadyumda futbolcu olmak gibi.

Meksika’dan başka bir yer değil, bu yüzden ilk kez deneyimlediklerinde, “vay canına” deyecekler ve bundan sonra, ilk seferi asla unutmayacaklarını düşünüyorum.

Her şeyi daha fazla açarak, alıştığımız şeye geri dönüyoruz, ki bu harika. Umarım bunu devam ettirebiliriz ve pandemi bir aşamada azalır ve covid dünyasından çok daha iyi bir dünya olduğunu düşündüğüm normale döneriz, bu yüzden parmaklar kesişti. Sürücüler artık her şey tekrar açıldığında gerçek Formula 1’i deneyimlemeye başlıyorlar.”

Son yarışlarda gördük ki, yeni parçalar aldıkları için artan sayıda sürücüye ceza verilmesi nedeniyle, her iki Uralkali Haas F1 sürücüsü de gridde daha yükseğe çıkıyor. İlk viraj ve açılış turu draması ile birlikte gelebilecek kaosa alışırken güvenlerinde ve yeteneklerinde bir gelişme gördünüz mü?

“Şu anda bunun olması sürücülerimiz için çok iyi bir şey, bu yüzden her zaman son ve ikinci ya da en iyi ihtimalle 17 ve 18. Biraz daha ileri.

Hala herkesin motorunu değiştirmek zorunda kaldığı bir aşamada pole pozisyonuna düşeceğimizi umuyoruz ama sanırım bu yıl için zamanımız azalıyor.

Bu pozisyonlardan başlayarak, bu pozisyonlardan kendi imkanlarımızla, daha iyi performans gösteren bir otomobille başlamayı umduğumuz gelecek yıl için onları daha fazla eğitiyor.

Bu, bir şeyler öğrenmeleri ve almaları için büyük bir fırsat, çünkü bu başlangıçlardan birini her yaptıkları zaman, nasıl davranmaları gerektiği ve bundan en iyi şekilde nasıl yararlanabilecekleri hakkında çok şey öğreniyorlar.”

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın üçüncü ve son üçlü başlığı öncesinde, bu geçiş sezonunda haftalarca üç yarış yapmak takıma ve sürücülere yardımcı oldu mu? Yılın son beş etkinliğine yaklaşırken takım moralini ve motivasyonlarını nasıl yüksek tutuyorsunuz?

“Üç yarış herkes için çok zor ama artık bunun bir parçası. Austin’de gördüğümüz gibi talep oradaysa, bu talebi yerine getirmeli ve hayranların şovunu sağlamaya çalışmalıyız.

Eğer istiyorlarsa, istedikleri zaman orada olmalıyız. Zor ama aynı zamanda bazı yönlerden alıştığınızdan bir dönem ve bence bir aşamada buna gireceğiz ve normal olacak.

Çalışanlarımızın mümkün olduğunca rahat etmesi için her zaman elimizden geleni yapacağız. Moralleri iyi tutuyoruz, ki bence şu anda öyle, çünkü hepimiz sezonun sonunu görebiliyoruz ve hepimiz 2022 aracını dört gözle bekliyoruz. Bu, şu anda son beş etkinlikteki en büyük motivasyon kaynağı.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/c8688b45368950466f2a65e683082a9b.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130