Cumartesi günkü Türkiye Grand Prix’si eleme seansının ardından sürücüler ve Guenther’in toparlanma artı tepkisi.

Uralkali Haas F1 Takımı sürücüleri Mick Schumacher ve Nikita Mazepin, Intercity İstanbul Park’ta düzenlenen 2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın 16.

Nikita Mazepin, açılış nakavt turu olan Q1’den sonra P20’de sıralama turlarından çıkarken, takım arkadaşı Mick Schumacher çılgın bir seansta P14’ün izniyle Q2’ye yükseldi.

Yağmur tehdidi yakınken, çok az zaman harcandı ve hem Schumacher hem de Mazepin, Q1’de üç yeni Pirelli P Zero Red yumuşak lastik setini başarıyla çalıştırdı.

Pist koşulları, son antrenmanı kötüleştiren önceki yağmur duşundan sonra zor kaldı. Schumacher son turunda 1:25.555 ile en iyi turunu attı – P14’teki çaylak yılında ikinci kez Q2’ye geçti.

Mazepin’in son turu en hızlısıydı, 1:28.449’luk bir ortalamayla toplamda 20. nci

Schumacher, 2Ç’de yarışan ilk 15’e katıldı ve Alman, P14’ü zaman çizilerinde güvence altına almak için 1:25.200 ile en hızlı turu belirledi – bu da Rusya Grand Prix’sinden sezona en yüksek grid başlangıcını eşitliyor.

P1, Q3’te 1:22.868’lik şarj turuyla Mercedes’ten Lewis Hamilton’a gitti – hüküm süren Dünya Şampiyonu, takım arkadaşı Valtteri Bottas’ı saniyenin 0.130’unda yendi.

Bottas, Pazar günü Hamilton’ın ICE değişikliği nedeniyle 10 puanlık grid cezası almasıyla pole’e miras kalacak.

Nikita Mazepin, Uralkali Haas F1 Team
Türkiye Grand Prix’sinde ıslak FP3 seansında Nikita Mazepin.

Nikita Mazepin, 9 Numaralı Sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Oraya gittim ve açıkçası virajlı lastikler için pistin çoğunda kavrama yeterince iyiydi, ancak 1. viraj beni yakaladı, bu yüzden o setten boks yaptık ve sonra nereye iteceğimden, nasıl iteceğimden gerçekten emin değildim.

Bu koşullarda yağmurun gelmesini beklediğimiz gibi yakalandım, bu yüzden yapmam gereken iki tur vardı, ama açıkçası yağmur gelmedi. Bir tur atmam gerekiyordu ve bir tur attım, ama bugün yeterince iyi değildi.”

Mick Schumacher, 47 numaralı sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Bu zor koşulları sürmek eğlenceliydi, bundan zevk aldım ve takım olarak doğru zamanda doğru kararları aldığımızı düşünüyorum.

Düzgün bir şekilde analiz ettik, genellikle yaptığımız tüm adımları gözden geçtik ve doğru koşullar için doğru kurulumu bulduk.

FP1’den iyi gitti, araçta pistte güzel bir duygu oldu, bu yüzden mutluyum. Araba kullanmalıyız, performansımızı göstermeliyiz ve sanırım orada onda ikisi bile vardı.

Yarın, umarım pozisyonu koruyabiliriz, hatta biraz daha ileriye doğru ilerleyebiliriz.”

Mick Schumacher

Guenther Steiner, Takım Müdürü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Sonuç olarak, mick’i Q2’ye sokmak ve buna katılmakla bugün takım için iyi bir gün, geçen seferkinin aksine.

Aracınız o kadar iyi olmasa bile, yine de sonuç elde edebilirsiniz. Herkes harika bir iş çıkardı, Mick sürüş ve yağmurun gelip bitmesiyle zor bir durumda hata yapmayan takım, her şey doğru yapıldı.

Nikita için elimizden geleni yaptık ama 1. Hızlı bir turdayken, 1. virajda pist sınırlarını aştığı için zamanına izin verilmedi, bu yüzden tam bir tur atamadı. Takım bugün iyi bir iş çıkardı ve şu anda daha ne dileyebilirsiniz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

“Bu Sporcuların Çok Daha Fazla Sahiplenilmesi Gerekiyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir