Mick, Nikita ve Guenther, Intercity İstanbul Park’taki Türkiye Grand Prix’sinde pistteki ilk günün ardından düşüncelerini sunuyor.

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası‘nın 16. turu, pazar günkü Türkiye Grand Prix’liğine hazırlanan takımlar olarak Cuma günü Intercity İstanbul Park’ta yapılan antrenmanla başladı.

Cuma günkü pist aksiyonu, 5.338 kilometrelik (3.316 mil), 14 dönüşlü pistte FP1 ve FP2 olmak üzere iki 60 dakikalık seanstan oluşuyordu.

FP1, Schumacher’in Pirelli P Zero Yellow orta lastikleriyle doğrudan başlamasıyla başlarken, Mazepin başlamak için Beyaz sert bileşiği örnekledi.

Her iki sürücü de, ilgili VF-21’leri pirelli Reds ile bazı temel koşular için ayrılmadan önce bir avuç uyandırma turu attı – Schumacher’e 1:26.363 (P19) ve Mazepin’e 1:27.019 (P20) en iyi turu sunan yumuşak lastikler.

Yüksek yakıtlı stints, Schumacher’in ortalarına dönmesi ve Mazepin’in sert sette dönmesiyle seansı tamamladı.

FP2 bir kez daha Schumacher ve Mazepin’in lastik stratejilerini başlatmak için böldüğünü gördü – Alman ilk kez sert kauçuğun örneklemesi ve Rus orta bileşiği piyasaya sürtüyor.

Tur zamanlarında pist lastiklerinin düşmesiyle – Schumacher, P19’un sıralama sim’i sırasında yumuşaklarda 1:25.480’lik en iyi turu ayarlamasını yaptı.

Mazepin, P20’deki takım arkadaşının hemen arkasında yumuşak lastiklerde 1:25.698’lik en iyi turu attı. Cuma günkü devre faaliyetleri, damalı bayrağa kadar yüksek yakıtlı koşularla sona erdi.

Uralkali Haas F1 Takımı Cuma günü FP1 ve FP2 genelinde toplam 104 tur attı – Schumacher tarafından 51 ve Mazepin 53 tur attı.

Nikita Mazepin, Uralkali Haas F1 Team
Nikita Mazepin, Uralkali Haas F1 Takımı

Nikita Mazepin, 9 Numaralı Sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Çok ilginçti çünkü bir çaylak olarak ve Avrupa’da sürmediğim çok az pistten birine girerken, ne bekleyeceğimden gerçekten emin değildim.

Diğer sürücülerden aldığım geri bildirimler ve sosyal medyada okuyabileceğiniz şey, sürüşün inanılmaz derecede zor olduğudur.

Oraya ilk çıktığımdan beri, kavramanın geliştiğini düşündüm. Düzen oldukça özel, oldukça akıyor, bu yüzden zevk aldığım bir ritim almanız gerekiyor ve bence iyi bir yarış hafta sonu olabilir.”

Mick Schumacher, 47 numaralı sürücü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Kavramadaki artış oradaydı ve araç bugün iyi hissettirdi. Bence sürüye normalden çok daha yakındık ki bu çok umut verici ve yarın için ne istediğimiz ve neye ihtiyacımız olduğu hakkında iyi bir fikrimiz olduğunu düşünüyorum.

Çok akıcı, çok güzel bir pist.

Mick Schumacher

Simülatörde sürme şansım oldu ve kesinlikle oraya sürdüğüm şeye kadar yaşadı, bu yüzden bu hafta burada yarıştığım için çok mutluyum. Yakında yağmur dansı yapacağım.”

Guenther Steiner, Takım Müdürü, Uralkali Haas F1 Takımı

“Bugün her iki sürücünün de kendileri için tamamen yeni olan bir pistte çok fazla tur atmaları açısından verimli bir gündü – sanırım 100’ün üzerinde kayıt yaptık, bu yüzden cuma günü için fena değil.

Her iki seans da dramadan uzaktı, ki bu sezon her zaman böyle değildi, bu yüzden şüphesiz koşu planımız boyunca tutarlı bir şekilde çalışmamıza yardımcı oldu.

Açıkçası, pist bu yıl biraz daha fazla kavramaya sahip gibi görünüyor, ki bu bir artı, dezavantajı, hafta sonu için tahminlerde yağmur yağdığına inanıyorum – bu yüzden bunun nasıl sonuçlandığını göreceğiz. Bizim tarafımızdan olumlu ve yoğun bir gün olduğunu söyleyebilirim.” dedi

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

“Bu Sporcuların Çok Daha Fazla Sahiplenilmesi Gerekiyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir