Uralkali Haas F1 Takımı, 22 turluk Formula 1 sezonunda perdeyi düşürmek için abu Dhabi Grand Prix’si ile 2021’de bir kez daha yarışmaya hazır.

Abu Dhabi, Formula 1’in takvimine 2009 yılında amaca yönelik olarak inşa edilen Yas Marina Pisti’nde katıldı ve tesisin 5.000 ışıkla donatılması sayesinde şampiyonanın ilk gündüz-gece etkinliği oldu.

Yas Marina, Formula 1’in sezon finaline üst üste sekizinci ve toplamda 10. kez ev sahipliği yapacak.

Mevcut spesifikasyon otomobilleri için son yarış olacak, yönetmeliklerin elden geçirilmesinden önce, Formula 1 de 13 inç lastiklere veda ediyor ve 2022 için 18 inç versiyonlar gelecek.

Ancak 2021’in swansong’ları için hala keşfedilecek bazı yeni faktörler var. 2009’daki çıkışından bu yana ilk kez Yas Marina’nın düzeni, takımlar ve sürücüler için daha fazla zorluk sağlarken daha iyi yarışları kolaylaştırmak amacıyla değiştirildi.

Önceki Turn 5/6/7 kompleksi bir saç tokası ile değiştirilirken, eski Turn 11-14 dizisi bir süpürme köşesi ile değiştirildi.

Özellikle ikonik petekli W Hotel’in etrafındaki turun son sektöründe yer alan diğer bazı virajlar, daha hızlı ve daha akıcı bir pist oluşturmak için yeniden ürünlendi ve yeniden ortaya çıktı.

Bu, tur sürelerini yaklaşık 10 saniye daha düşük olacak şekilde ayarlanırken, pist şimdi 16 turdan oluşuyor ve yeni bir yarış mesafesi 58 tur olarak belirlendi.

Etkinlik ayrıca Uralkali Haas F1 Takımı yarışçıları Nikita Mazepin ve Mick Schumacher için birinci yıldaki perdeyi de indirdi.

Her iki sürücünün kariyerlerinde kilometre taşı görevi üstlenen bir mekandır. Mazepin, 2018’de GP3 Serisi Şampiyon Yardımcısı kupasını garantilerken, 2020’de Schumacher’in Uralkali Haas F1 Takımı ile ilk piste çıkması Yas Marina Pisti’nde geldi.

Schumacher, etkinlik sonrası genç sürücü testine katılmadan önce Cuma günkü ilk antrenman seansında tur attı.

Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Team
Guenther Steiner, Uralkali Haas F1 Takımı Takım Müdürü

2021 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası, Abu Dhabi Grand Prix ve sezonun son yarışının 22. Fiziksel ve zihinsel olarak nasıl hissediyorsunuz ve yılın kapanış yarışına girerken düşünceleriniz neler?

“Fiziksel ve zihinsel olarak kendimi iyi hissediyorum. Herkes biraz yorgun, uzun bir sezon oldu, zor bir sezon ve bittiği için çok mutluyum.

İyi olan şey, 2022’yi dört gözle bekliyor olmamız – orada biraz heyecan var – tamamen yeni bir araba ve puan için savaşmak istediğimiz yere geri dönmeliyiz, amacımız bu.

Herkes bunu yapacak ama bir yılı yeni atlatıyoruz, şimdi pandemiden önceki gibi tekrar içine girmeye çalışacağız. Umarım takım zor bir sezonun ardından iyileşebilir ve hepsinin yılı atlatmak için gereken her şeyi yaptıkları için teşekkür ederiz.

Fiziksel olarak çok fazla yarış nedeniyle zordu ve istediğimiz yerde koşmadığımız için zihinsel olarak zordu.

Ayrıca, fom için teşekkürler takvimi bir araya getirmek için çünkü pandemi nedeniyle başka bir zor yıl oldu. Tüm bu yarışları almak ve bizi iş dünyasında tutmak – sporu zor koşullarda büyütmek, iyi bir sonuç.”

Yas Marina pisti bu sezon kapsamlı değişikliklere uğradı – sollama fırsatlarını ve genel yarışları iyileştirmek için tasarlandı. Değişikliklerin daha yakın yarışları teşvik edeceğini düşünüyor musunuz?

“Amaç budur – kanıt pudingdedir. Ne zaman kaçtığımızı öğreneceğiz ama bunu yapan insanlar ne yaptıklarını biliyorlar ve bence yardımcı olacak, ama oraya vardığımızda ne kadar yardımcı olacağını göreceğiz. Eğer üçünden ikisini başarırsak, bunun bir başarı olduğunu düşünüyorum.”

Damalı bayrak Pazar günü düştükten sonra ve sezon sonu testinden sonra, acil planlarınız nelerdir? Şenlik dönemi için aileye mi dönüyorsunuz yoksa şimdiden 2022 hazırlıklarını mı düşünüyorsunuz? 

“İtalya’ya geri dönüyorum – bir süredir orada olmadığım için takımla maranello’da olacağım ve şenlik dönemi için İtalya’daki evimde kalacağım ve ardından Ocak ayının başında ABD’ye döneceğim.

Noel ve yeni yıl arasındaki bu dönemde pilleri şarj edeceğim ve ardından 2022 için elimizden gelenin en iyi şekilde hazırlanmak için tekrar tükeneceğim.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir