AlphaTauri’den 2022 yeni konsept hakkında düşünceler.

0

2022 sezonunun başlangıcına kadar zamanda yolculuk yapalım ve spor heyecan verici bir teknik sarsıntıyı kucaklarken, gelecek yılın yeni nesil Formula 1 otomobillerinde mevcut konseptin nasıl görünebileceğini görelim.

Yeni teknik düzenlemelerin spor için ne anlama geleceğini takımın Teknik Direktörümüz Jody Egginton’dan soru cevap şeklinde konuyu masaya yatıran bir yazı yayınlandı.

S) Bu yeni kuralların ana noktası, sürücülerin öndeki araçları daha yakından takip etmelerine izin vermek, teoride daha fazla sollamayı teşvik etmektir. Sence işe yarar mı?

Sollamayı teşvik etmek için bir otomobili daha yakından takip etmeyi kolaylaştırmak, bunu tanıtmak için yapılandırılmış aero yüzeylerle yeni düzenlemelerin birincil hedeflerinden biridir.

Ayrıca F1 tarafından açıklanan rakamlar, önde gelen otomobil uyanışındaki türbülansın azaldığını ve mevcut düzenlemelere kıyasla aşağıdaki otomobil için downforce’ta ölçülebilir bir artışı teşvik ettiğini göstermektedir, bu nedenle beklentinin işe yarayacağıdır.

S) Arabaların neye benzeyebileceğine ilişkin gördüğümüz renderlar oldukça muhteşem görünüyor. Estetik önemli bir husus mudur?

F1 üreticiler ve sponsorlar için önemli bir pazarlama aracı olduğu ve yeni düzenlemeler, estetik çekiciliğinin bunu başarmada büyük bir parçası olmasıyla işin bu yönünü geliştirmek için büyük bir fırsat oluşturduğundan, estetik kesinlikle önemli bir husustur.

Aero yüzeylerindeki değişiklikler ve yeni daha büyük tekerlek paketi, 2022’yi mevcut otomobillerden önemli ölçüde ayıran değişikliklerde büyük oyuncular.

S) SAT 2022 aracı üzerinde ne zaman çalışmaya başladı?

Geliştirme çalışmalarına 2019 yılında küçük bir tasarımcı grubu ve Araç Dinamiği Mühendisleri ile başlandı. Bununla birlikte, düzenlemelerin tanıtımı COVID-19 salgınına yanıt olarak 2022 şampiyonasına ertelendi.

Bu noktadan sonra 1 Ocak 2021’e kadar aero ile ilgili herhangi bir faaliyet yapmamıza izin vermedi ve o zamandan beri tasarım ve mühendislik kaynağımızı yeni otomobile doğru taşımakla meşguldük.

S) Ana zorluklar nelerdi?

Aero düzenlemeleri mevcut kurallardan önemli ölçüde farklıdır, aerodinamik dış yıkama elde etme fırsatını azaltmak için F1 tarafından kasıtlı olarak geliştirilmiştir.

Ayrıca yeni düzenlemelerin aero felsefesini teşvik etmek için tanımlanmış bazı standart geometrileri de dahil eder. Zeminin özel bir ilgi alanı olmasıyla yeni düzenlemelerde hala birçok fırsat var.

Devamı için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir