Meksika Grand Prix’sinde Xevi Pujolar’dan açıklamalar

0

Meksika Grand Prix’sinde Alfa Romeo Racing ORLEN son dört yarışta ikinci kez ilk onda yer aldı ve sezonda şu ana kadarki puan sayımızı 11’e çıkardı.

Türkiye ve Austin’de (Antonio Giovinazzi ile P11) puan pozisyonlarını da kaçıran takım için güçlü bir performans dönüşü oldu. Antonio Giovinazzi de Meksika’da 11 nci.

Pist Mühendisliği Başkanı Xevi Pujolar, Antonio’nun yarışının nasıl geliştiğini ve potansiyel güçlü bir sonucu kaçırmaya neyin yol açtığını analiz etmek için Pazar günkü etkinliklere geri dönüyor.

S: Xevi, çantada dört puan daha olan takım için iki yarıdan oluşan bir hafta sonu, ancak potansiyel bir çift puan hissi kaybetti. Nasıl özetlersin?

XP: “Hafta sonuna baktığımızda, kesinlikle bazı olumlu şeyler var – otomobillerden birinin potansiyelini en üst düzeye çıkarabildik ve kimi ile bu sezon takımın en iyi sonucunu elde edebildik.

Dezavantajı, Antonio’nun da orada olabileceğini biliyoruz, yedinci sıraya kadar herhangi bir şey için savaşıyor, bu yüzden ilk onda sadece bir arabaya sahip olmak ve başka bir P11 almak biraz karışık bir çanta.”

S: Antonio ve her iki arabanın da puanlarda koştuğu çok iyi bir lansmanla başlangıçta işler gerçekten iyi görünüyordu. Yarışın ilk bölümü nasıl gelişti?

XP: “Hafta sonunun başından itibaren tempodaydık, Q2’ye iki araba koyduk ve önümüzdeki araçlara birkaç ceza sayesinde P10 ve P11’de gridde sıraya girdik.

Strateji çok sürpriz olmayacaktı: rakiplerimizin çoğu gibi, sert lastiklere gitme planıyla ortalara başladık ve soru sadece ne kadar süre gideceğimiz, ilk stint’i ne kadar uzatmamız gerektiğiyle ilgiliydi.

Her iki araç da gerçekten iyi başlangıçlara sahipti, özellikle de ilk başta P6’ya tırmanan ve P7’de koşan Antonio.

Kimi, russell’ı temize çaladı, ki bu gerçekten önemliydi ve dokuzuncu oldu. Bu noktada, noktalara iki araba koymak için çok iyi bir konumda görünüyorduk.”

S: Sonra çukur penceresi açıldı ve bu da sahada yukarı ve aşağı şeyleri harekete geçirdi. Çukur duvarındaki manzara neydi?

XP: “ Vettel’e olan boşluğu kontrol ederken pite almak için hiçbir teşvik yoktu, ancak daha sonra Antonio öndeki ve arkasındaki rakiplere göre tempoyu düşürmeye başladı ve arka lastiklerle mücadele ettiğini bildirdi.

Arkasındaki trafiğe bakıyorduk ve erken gelen ve lastikleri yöneten Bottas ve Ricciardo’yu gördük. Kaçınmak istediğimiz şey Antonio’nun daha fazla zaman kaybetmesi ve Kimi’nin Antonio’nun arkasında paketlenmiş herkesle küçük bir trende sıkışıp kalmasıydı, çünkü bu her ikisini de olumsuz yönde etkilerdi, bu yüzden Vettel’in de pite gireceğini ve bu nedenle alttan kaçınacağını düşünerek onu boks yapmaya karar verdik.

Turlarımız iyileşmediği için, ihtiyacımız olan boşluğu elde etmeyi beklemiyorduk, Antonio’nun Bottas’ın arkasına çıkmasını ve hız kazandıkça onunla ve Ricciardo ile gitmesini bekliyorduk: hızlarını yanlış değerlendirdik, bir Mercedes ve bir McLaren’da çok daha hızlı olacaklarını düşündük.

Ama bizden daha yavaş oldukları ortaya çıktı. Bu ne yazık ki Antonio’nun yarışını tehlikeye atarak oldu. Bunu beklemiyorduk, bu savaşın arkasında kaldı ve çok fazla zaman kaybetti.

Bottas veya Ricciardo’nun hasarı olup olmadığını bilmiyoruz, ancak olsalar bile, tempolarının ne kadar yavaş olduğuna şaşırdık.”

S: İki ön koşucuyu tempodan bu kadar uzak görmek gerçekten şaşırtıcıydı ve Antonio’nun yarışına mal olması utanç verici…

XP: “Yarıştan sonra Antonio ile iyi bir sohbet ettik: çok iyi sorular sordu, elbette yarışının bu şekilde sonuç çıkmasını beklemediğimizi biliyor ve kesinlikle yarışından ödün vermek istemedik.

Pitten gerçekten hızlı iki arabanın arkasında çıkmasını bekliyorduk ve o zamanlar aksini iddia etmek için hiçbir neden yoktu.

Hayal kırıklığına uğradığını anlıyoruz – biz de öyle: ortaya koyduğu performansdan sonra iyi bir sonucu hak etti.

“Bu yarıştan ders alıyoruz ve takım olarak birlikte savaşmaya devam ediyoruz. Son birkaç yarışta düzenli olarak puan alma hızına sahip olduğumuzu gösterdik ve bunu yapmaya devam etmeyi hedefliyoruz – hem Kimi hem de Antonio ile.

Daha dört yarış var ve son zamanlarda yaptığımız gibi puanlamaya devam edersek, yıl sonunu iyi bir şekilde bitirebiliriz.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir