Alfa Romeo Racing ORLEN, Antonio Giovinazzi’nin İtalya Grand Prix’sinde yarınki Sprint için ilk onda bir başlangıç yaparken, dost canlısı bir kalabalığın önünde güçlü bir performans sergiledi.

Takım arkadaşı Robert Kubica, hala Kimi Räikkönen’in yardımcısı, 19 yaşındaydı.lik takım kendi yarışı için çalışmaya devam etti.

Sprint Sıralama formatının geri dönüşünü gören bir hafta sonunda Alfa Romeo Racing ORLEN, pist üzerindeki faaliyetlerine sağ ayakla başladı.

Alfa Romeo‘yu kendi sahasında onurlandırmak için özel bir tasarıma sahip olan ekip, bu etkinliği kutlamak için marque’nin tarihi Arese merkezinde planlanan diğer birçok etkinlikle bir hafta sonu, yarınki 100 km’lik sprint için en iyi şansı vermek için iyi bir performans sergiledi.

10lik yer, Antonio’nun sıralama boyunca iyi performansını haklı gösteren bir sonuçtur: ev sahibi taraftarların, tribünlerde sallanan İtalyan bayraklarının, Monza’nın büyüsünün tutkusunu özümsedi ve Q1, Q2’yi temizlemek ve yarınki griddeki yerini almak için turdan sonra tur attı.

Robert, yarış hafta sonu formatı nedeniyle kemerinin altında sadece bir saatlik antrenmanla, en iyi çabasını bir blok tarafından engellendi: 1

9 başlayacaklik, ama geçen haftaki iyi gösterimin ona verdiği güvenle. Pazar günkü gridde daha iyi bir yer için Cumartesi günkü yarışta zemin hazırlayacak.

Takım için hala uzun bir hafta sonu: Alfa Romeo ve İtalyan motor sporlarının bir kutlaması olması gereken şeyde, kendimize çok iyi bir başlangıç yaptık.

Takım Müdürü Alfa Romeo Racing ORLEN Frédéric Vasseur: 

“Monza’da iyi bir Cuma geçirdik, bu da özellikle ev yarışımız için tribünlerdeki taraftarlar için iyi. Takım, hafta sonunun başından itibaren sağlam görünüyordu, bu da araç için iyi bir denge bulmak için sadece bir seansla idealdi.

Her tur önemlidir ve sıralama turlarını güvenle başlatabiliriz. Antonio doğrudan Q1’den güçlü görünüyordu – Q1’de P6 ve Q2’de P7 idi ve rahat görünüyordu.

Ne yazık ki, Robert’ın bir seansı o kadar pürüzsüz değildi: ilk turu sırasında engellendiğinde ilk koşusu mahvolmuştu ve sadece 19ncu sıradaydı.

Yine de, pratikte iyi göründüğü için yarın kendini geliştirebilir. Q3’te Antonio’nun sadece bir lastik seti kalmıştı ve Q2 turunu 10’a kadar kopyalayabildi.

Üst üste ikinci yarış için Q3’te olmak çok cesaret verici bir sonuç ve bize yarınki Sprint’in önünde iyi bir konum veriyor.”

Antonio Giovinazzi (araba numarası 99): 

FP1: 13. / 1:22.270 (26 tur)

1Ç: 1:21.197 (7 tur)

Q2: 1:20.726 (13 tur)

Q3: 10lik / 1:20.808 (3 tur)

Başlangıçtan itibaren sağlam görünüyorduk, Q1 ve Q2’de bile altıncı ve yedinci için iyi turlar attık ve iyi bir sonuç alabileceğimizi biliyorduk. Q3 için sadece bir yeni lastik setimiz vardı, bu yüzden orada çok fazla ilerleme kaydedemedik, ancak P10’a çıkacağız.

Bu pozisyon sadece Sprint Elemeleri’nin ızgarası için olsa bile, iyi bir sonuç ve harika bir konumdan başlamamızı sağlıyor.

“Tifosi’nin önünde Q3’e ulaştığım için çok mutluyum, bu inanılmaz.”

Antonio Giovinazzi

Yarın, durmadan ve strateji olmadan bir yarışta iyi bir başlangıç ihtiyacımız olacak, ancak pazar günü için bizi iyi ayarlamak istediğimizi biliyoruz.

Dışarıda çok agresif sürücüler olacak ve fırsatlarımızı değerlendirmemiz gerekecek.”

Robert Kubica (araba numarası 88):

FP1: 16lik / 1:23.009 (28 tur)

1Ç: 19lik / 1:22.530 (7 tur)

“En sorunsuz günler değildi ama yarın biraz zemin uydurmaya çalışabiliriz. Pratik kötü değildi, ancak üç bileşiği denemek ve uzun ve daha kısa koşular yapmak için sadece bir saatiniz olduğunda, referans almak kolay değildir.

Gridde biraz daha yukarıda olabileceğimiz konusunda inandığım için eleme sonucu konusunda biraz hayal kırıklığına uğradım.

Pistte yer bulmak en kolayı değildi ve bunu yaptığımda, ilk koşum pistin hemen ortasında olan Mazepin tarafından mahvoldu.

İlk başta teknik bir sorunu olduğunu sandım, ama sonra hızla uzaklaştı. Kısa bir seansta olduğu gibi biraz utanç verici, her turu saymanız gerekiyor, ancak durum bu.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir