Dünya RX şampiyonu Kristoffersson’a onur turu Hansens ikinciliği ele geçirdi.

0

Johan Kristoffersson, Dünya RX sezon finalinde yeni rekorlar kırarken, Hansen kardeşler Dünya Rallikros şampiyonasında son ikinciliği elde etti.

İki hafta önce İspanya’da beşinci Dünya RZı’nı kazanan Johan Kristoffersson, yılın son Dünya RX turu için Nürburgring’e giden yolu açtı. Ve 10 yarıştan yılın sekizinci galibiyetini ve ışıltılı kariyerinin 35. galibiyetini alan 33 yaşındaki oyuncunun şampiyonluk gösterisiydi.

Kutsal Alman pistine gelen ve SuperPole’u sıkıştırarak hakimiyetinin altını çizen İsveçli için şaşırtıcı bir sezon oldu – bu sezon için 10 üzerinden 10.

Onun önünde duran şampiyonluk ikincisi Timmy Hansen’di. Timmy’nin iyi arkadaşı / ezeli rakibi Kristoffersson, elektrikli rallikrosun yeni çağını domine ederken, 2019 Dünya RX şampiyonu tüm sezon boyunca kötü bir eksiklik yaşadı.

İspanya’da yılın ilk zaferiyle bunu tersine çevirdi ve şampiyonluk yarışındaki yerini sağlamlaştırma konusunda iyimserdi.

Küçük kardeşi Kevin’ın şampiyonada genel klasmanda üçüncü sırada yer alması ve gelecek ay FIA Ödül Verme Galası’na grup daveti alması nedeniyle, aile tarafından işletilen takımın kış mevsiminde sıfırlanmadan önce geçen sezon Takımlar şampiyonluğunu kazandıkları bir pistten maksimum verimi alması gerekiyordu.

Timmy Hansen, Almanya'daki ikincilik konumunu sağlamlaştırmak istiyor.
Gözler ödülde: Timmy Hansen ikincilik sırasını sağlamlaştırmak istiyor© Joerg Mitter / Red Bull İçerik Havuzu

Kevin, hafta sonu seviyesine OC Veiby ile puan olarak başladı – WRC’den kod değiştirdiğinden beri, Norveçli bu sezon bir sansasyon oldu – ve bu sezon Kristoffersson’ı en iyi şekilde geçen diğer tek sürücü olan Niclas Grönholm’un arkasında iki kişi oldu.

Grönholm, takım arkadaşı Klara Andersson’un arkasında sıralamaya giremedikten sonra finale ulaşmak için hızlı hareket etmek zorunda kaldı. İnşaat Ekipmanları Bayi Ekibi, Grönholm’un finalde griddeki yerini almasına ve son şampiyonluk kovalamacasında P3’ü savunmasına izin vermek için çaylağı geri çekmeye karar verdi.

Ama boşunaydı. Finli, PWR RX1e’sini finalde mümkün olduğunca zorladı, Kristoffersson’ın arkasına yakın durdu, ancak Kevin Hansen daha hızlıydı, onu P2’ye yendi ve son şampiyona sıralamasında onun üzerinden atladı. Timmy, ikinci sıradaki yerini garantilemek için dördüncü oldu.

Kristoffersson, tüm sezon olduğu gibi emperyal bir performans sergiledi ve World RX’te kariyerinin 35. galibiyetini elde etti. Tek soru gelecek sezon ne kadar rekabetçi olacağıdır.

Hansens ve Grönholm onu yakalamak için dışarı çıkarken, Fransız dublör sürücüsü Guerlain Chicherit’in ikonik Lancia Deltası’na yeni bir bakış açısıyla koştuğu ilk yarış, 2023’te daha da fazla aksiyon ve yakın yarış olacağını gösteriyor.

Modern klasik: Guerlain Chicherit, yeni Lancia'ya World RX'teki ilk çıkışını yaptı
Modern klasik: Guerlain Chicherit, yeni Lancia’ya World RX’teki ilk çıkışını yaptı© Joerg Mitter / Red Bull İçerik Havuzu

Dünya RX Şampiyonası Final Sıralamaları

  1. Johan Kristofersson – 182 puan
  2. Timmy Hansen – 135 puan
  3. Kevin Hansen – 128 puan
  4. Niclas Grönholm – 127 puan
  5. Ole Christian Veiby – 123 puan
  6. Gustav Bergström – 107 puan
  7. Klara Andersson – 102 puan
  8. René Münnich – 78 puan

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir