Conor Shanahan, 2021 Drift Masters Avrupa Şampiyonası’nın birinci turunda podyumda

0

Competitor performs during Drift Masters European Championship in Riga, Latvia on August 15, 2020 // Jaanus Ree/Red Bull Content Pool

Drift pistinde yükselen yıldızlardan Conor Shanahan, 2021 Drift Masters Avrupa Şampiyonası’nın birinci turunda ikinci kez podyuma çıkarken,

Polonyalı Piotr Wiφcek, Avusturya’nın Greinbach kentindeki PS Racing Centre’da her iki turda da birinciliği garantilediği için hatırlanacak bir hafta sonu geçirdi. 

– Cumartesi günü düzenlenen Drift Masters Avrupa Şampiyonası’nın birinci turunda 46 sürücü yarışa katıldı ve sadece ilk 32 ana yarışa kadar ilerledi.

İlerlemek isteyenler arasında Red Bull Drift Brothers’ın bir yarısı olan Shanahan ve Joe Hountondji (Almanya) da vardı.

– Shanahan’ın top 32’deki ilk rakibi Danimarkalı Mikkel Overgaard’ dı ve genç İrlandalı İsveçli Felix Lindvall’e karşı top 16 yarışması ayarladı.

– Yarışma finallere yükselirken, sadece bir ay önce 18 yaşına giren Shanahan, ilk 8’de Finlandiyalı Juha Rintanen’i yendi ve

ilk 4 turunda yüksek puanlı Polonyalı rakibi Adam Zalewski’yi yenerek finaldeki yerini garantiledi.

– Finale gelin Shanahan, Wiφcek’e karşıydı, İrlanda doğumlu sürücü ikinci Drift Masters podyumunu garantilemek istiyordu. Ancak, Polonyalı sürücünün dünyanın en iyi driftçilerinden biri olduğunu gören yoğun bir finalde üç jüriden oluşan bir komisyon tarafından galibiyete layık görülen rakibiydi.

– Bu, Shanahan’ın 2018’den bu yana ilk kez eski seri şampiyonu James Dean’i yenerek Polonya’da en üst basamakta yer almasını sağladı.

– Shanahan şunları söyledi: “Piotr’a karşı zorlu bir savaş olacağını biliyordum, dünyanın en iyi serserilerinden biri. Ama kiminle savaşıyor olursam yapayım, başlangıç çizgisine kadar yanaşıyorum, vizörümü indirip gidiyorum.

Kiminle savaşacağım konusunda hiçbir zaman endişelenmeye çalışmadım; Sadece işi halletmeye çalışıyorum ama bugün biraz eksik kaldık.”

– Ayrıca podyum finişini kutlayan Shanahan’ın ağabeyi Jack, üçüncülük için playoff turunu kazandı.

– Pazar günü ikinci turda, hem Jack hem de Conor Shanahan, mükemmel sürüşler ürettikten sonra top 8 savaşlarına ulaştılar.

– Conor sonunda günün yarışında Zalewski’ye yenik düşerken, Jack Benediktas Cirba’ya karşı savaşında vites kutusu arızası yaşayacaktı.

– Zalewski, play-off mücadelesinde Christopher Bohm’u yenerek üçüncülüğü garantilerken, Cirba finalde Wiφcek’i ele geçirdi.

– Heyecan verici bir hafta sonunun son yarışında, Cirba debriyaj sorunları yaşayacaktı ve koşusunun yarısında arabasını kapatmak zorunda kaldı ve zaferi Wiφcek’e hediye etti.

– 2021 Drift Masters Avrupa Şampiyonası, 31 Temmuz ve 1 Ağustos’ta 3 – 4. turlar için Letonya’nın Riga kentinde yapılacak.

DMEC Sürücü

Sıralamaları
 1. Piotr Wiφcek POL 212 puan
2. Conor Shanahan IRL 141
3. Benediktas Cirba LTU 138
4. Adam Zalewski POL 137
5. Jack Shanahan IRL 124

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir