Milli sporcu Ayhancan Güven, 10-11 Temmuz tarihlerinde Porsche Carrera Kupası Almanya’nın beşinci durağı Zandvoort’ta piste çıkarak zirve mücadelesi verdi.

Red Bull sporcusu Ayhancan Güven, 12 ülkeden 31 sporcunun yer aldığı yarışta Cumartesi günkü ilk yarışın sıralama turlarında iyi bir performans sergiledi.

En hızlı zamana imza atan Hollandalı sürücü Larry ten Voorde’nin sadece 0.080 saniye ardında kalan Ayhancan, yarışa üçüncü sırada başlama hakkı elde etti.

Yarışın başlamasıyla beraber önündeki Larry ten Voorde ve Rudy van Buren ikilisini geçmek için üst üste hamleler yapan Ayhancan, uygun bir fırsat yakalayamasa da ilk düzlüğün sonunda ikinci sıraya gerileyen Larry ten Voorde’yi tampon tampona takip ederek rakibi üstünde baskı kurdu.

30 dakikalık sürenin henüz üçte birlik bölümü tamamlanmamışken spin atan Jukka Honkavuori’nin aracı stop etti ve oldukça tehlikeli bir noktada kalan araç nedeniyle güvenlik aracı piste girdi.

Tüm araçlar 15. dakikaya kadar pistte kalan güvenlik aracını takip ederek turlamaya devam etti.

Son turlara doğru Ayhancan’ın baskı kurduğu şampiyona lideri Larry ten Voorde, önündeki Rudy van Buren’i geçerek liderliğe yükseldi. Hemen ardından Ayhancan’ın atakları gelirken kendini bariyerlerde bulan Christof Langer yarış dışı kaldı ve bir kez daha güvenlik aracı devreye girdi.

Son saniyelerde pistten çıkan güvenlik aracıyla beraber iki turluk mini bir yarış başlamış oldu. Bu iki tur boyunca Rudy van Buren’i yakından takip eden Ayhancan, geçiş yapma şansı bulamasa da yarışı üçüncü sırada bitirdi ve podyumda yer aldı.

Yarışın galibi ise Larry ten Voorde oldu.

İkinci Yarış

Zandvoort’ta pazar günkü ikinci yarışın sıralama turları da cumartesi günü yapıldı. Bu seansta ilkine göre daha iyi bir performans sergileyen Ayhancan, 1:35.892’lik derecesiyle yarışa en önde başlama hakkı elde etti. Ayhancan’ı sırasıyla Larry ten Voorde ve Loek Hartog takip etti.

Ayhancan liderlikteki pozisyonunu korumak için ilk viraj öncesi hemen içeriye kapandı, birkaç viraj boyunca Loek Hartog ile birincilik mücadelesi verse de pozisyonunu koruyamadı.

Buna rağmen dipdibe ilerleyen ikili diğer rakipleriyle arayı açarak liderlik için yakın bir mücadele verdi. Yarışın ortasına doğru rakibi üstündeki baskısını artıran Ayhancan, geçiş yapmak için hamlelerde bulundu.

Bu mücadele her iki pilota zaman kaybettirirken, arkadaki grup da ön tarafa yaklaşmaya başladı. İkiliyi sırasıyla Jaap van Lagen, Larry ten Voorde ve Leon Köhler takip ediyordu.

Son 10 dakikaya yaklaşılırken rakibini geride bırakan Ayhancan, ilk turda kaybettiği liderliği geri almayı başardı ve önü açıldıktan sonra temposunu artırarak aradaki farkı hızla açmaya başladı.

Bu andan itibaren de Loek Hartog ve Leon Köhler arasında ikincilik mücadelesi yaşandı. Ayhancan liderliği aldıktan sonra oldukça rahat turlar atarak Zandvoort’taki ikinci yarıştan zaferle ayrılmayı başardı.

Bu sonuçla beraber puanını 167’ye yükselten Ayhancan, şampiyonada da ikinci sıraya yükseldi. Yarışta ikincilik Loek Hartog’un, üçüncülük ise Leon Köhler’in oldu.

Pilotlar Şampiyonası
1. Larry ten Voorde, 202
2. Ayhancan Güven, 167
3. Laurin Heinrich, 164
4. Leon Köhler, 144
5. Christopher Zöchling, 91

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir