Monster Energy Yamaha MotoGP‘den Fabio Quartararo, Gran Premio di San Marino e della Riviera di Rimini’de yarış için önemli bir yarış geçirdi.

27 turluk yarışın sonuna kadar ikincilik ve 20 önemli şampiyonluk puanı almak için bir görevdeydi. Franco Morbidelli açılış aşamalarında sürüye devam etti ve genel olarak Factory Yamaha ile ilk kez çıktığı için keyif aldı. Cesur bir sürüşle 18. nci tamamladı.

Monster Energy Yamaha MotoGP’den Fabio Quartararo, Gran Premio di San Marino e della Riviera di Rimini’nin sonuna kadar motor sporları taraftarlarını koltuklarının kenarında tutuyordu.

Baskı altında kaldı ama galibiyetten sadece 0.364 sn eksik geldi. Yine de, mükemmel ikinciliği şampiyona liderinin asla göz ardı edilemeyeciğini gösterdi.

Misano Dünya Pisti Marco Simoncelli’deki taraftarlar da Franco Morbidelli’yi uzun bir rehabilitasyon döneminin ardından tekrar iş başında görünce çok heyecanlandılar. Mesafe kat etti ve Factory Yamaha’daki ilk yarışını 18. nc.

Quartararo güçlü bir başlangıç yaptı ve üçüncü sıraya yerleşmeden önce ilk virajları ikinci sırada geçti.

Açılış iki turu Yamaha sürücüsü ve Factory Yamaha arasındaki çatışmalarla doluydu. El Diablo üçüncülüğü bırakmaya plan yapmıyordu ve Martin’in 3 ncü

20 numaralı sürücü, Jack Miller’a olan farkı yavaş yavaş kapattı. Öndeki Francesco Bagnaia’nın hızına uygun olarak, ikincilik an meselesiydi. Miller’ın 20 tur kala yaptığı bir hata süreci hızlandırdı.

Quartararo’nun Bagnaia’ya yaklaşık 3 saniyelik bir boşluğu vardı, ancak ünlü bir sarkıt değil. Sürekli olarak zaman ayırıyordu, turla daha yakın tur atıyordu ve bitime dört tur kala açık 0.6s’ye düştü.

Net bir düzen vardı: Yamaha sektör 1 ve 4’te en güçlüydü, ancak yarış lideri sektör 3’te avantaja sahipti. Quartararo, 0.151’lere kadar yaklaşarak diş ve tırnakla savaştı, ancak sonuçta bitiş çizgisi üzerinde 0.364sn’lik bir boşlukla ikincilikle yetinmek zorunda kaldı.

Quartararo, adına 19 birinci sınıf podyumla şu anda tarihin en başarılı Fransız binicisi. Morbidelli gridde 16. sıradan başladı ve ilk virajlarda kendini yoğun orta paketin içinde buldu.

Açılış turlarından sonra istikrarlı bir ritme girmeden önce 20. Sürücülerin kaza yapması veya yarıştan emekli olması nedeniyle birkaç pozisyon kazandı, ancak Danilo Petrucci, Valentino Rossi ve Luca Marini ile olan savaşlarda da yer kaybetti.

Yarışın ikinci yarısı 21 numaralı sürücü için yalnız ama üretken bir sürüştü. Art arda beş Grand Prix etkinliğini kaçırdıktan sonra, tekrar bisiklette kilometrelerce yapmak için sabırsızlanıyor.

Bacağı tamamen iyileşmemesine rağmen, sağlam bir ritim bulabildi ve tüm yarış uzunluğunu tamamlayabildi.

Son turda Marini’yi tekrar sollayarak Factory Yamaha’daki ilk maçında 36.272 sn ile 18. nci

Bugünkü sonuçların ardından Quartararo’nun şampiyonadaki liderliği toplamda 234 puanla 48 puanda bulunuyor.

Yeni takım arkadaşı Morbidelli, ilk sekiz turda aldığı 40 puanla sıralamada 17. sıradaki yerini koruyor.

Monster Energy Yamaha MotoGP 329 puanla takım sıralamasında ilk sırada ve Yamaha 262 puanla Takımlar şampiyonasında ikinci sırada yer alıyor.

Monster Energy Yamaha MotoGP Takımı, Misano MotoGP Resmi Testi için Salı ve Çarşamba günü Misano’da tekrar faaliyete geçecek. Bundan sonra austin, Teksas’taki Circuit of The Americas’ta iki hafta içinde tekrar yarışacaklar.

Fabio Quartararo

“Son turda Pecco’yu sollamayı düşünüyordum, ancak inanılmaz bir yarış çıkardı. Her şeyi denedim.

Dürüst olmak gerekirse, bugün şampiyonluğu bile unuttum. Ön tarafla bazı anlar yaşadım, bugün sıfır olmaya yakındı, ancak sonunda Misano’da 20 puan çok olumlu.

Yarından sonraki gün sınava dönmek için sabırsızlanıyorum. Yapacak ilginç işlerimiz var. Neredeyse iki yarışlık bir avantajım var ve dört yarış kaldı.

Bence bu çok hoş. Bunun için çok mutluyum ve kuru kaldığı için ne kadar mutlu olduğumu tahmin edebilirsiniz.

Kendimi çok iyi hissediyorum. Geçen yıl zayıf noktam şampiyonluğu çok fazla düşünmemdi ama bugün tam tersi oldu: Yeterince düşünmedim. Limitlerde süperdim ve mutluyum.

Babam finişe kadar bugün şampiyon gibi sürdüğümü söyledi. Bakalım Misano 2’de neler yapabiliriz.

Bence eğlenceli olacak, çünkü bu yaptığım en eğlenceli yarışlardan biriydi. Tempom çok güçlüydü ve çok yaklaştım. Misano 2’de bir şans daha vereceğim.”

Franco Morbidelli

“Zordu, ama yine de yarışa geri dönmek güzeldi. İyi bir başlangıç yaptım ve birkaç tur sürüde kalmak güzeldi. Hoşuma gitti ve yapılacak en doğru şeydi.

Bu sabah bu yarışla karşılaşmanın mümkün olduğunu düşünmüyordum çünkü bacakla biraz mücadele ediyordum.

Ama bazı ağrı kesiciler ve adrenalinle, tüm yarışı yapmayı başardım ve aynı zamanda oldukça tutarlı oldum. Bisiklet hakkında birkaç şey anladım, bu yüzden bu olumlu ve geri döndüğüm için gerçekten mutluyum.

Bisikletin ayarını, bisikletteki hissimi geliştirmeye devam etmek ve bazı yeni öğeleri de denemek çok önemli olacak, bu yüzden Misano testi gerçekten önemli olacak. Bu harika ve bunu yapmaktan mutluyum.”

Massimo Meregalli

Monster Energy Yamaha MotoGP, Takım Direktörü

“Fabio her zaman olduğu gibi harika bir iş çıkardı. Ne yazık ki, başlangıçta birkaç metre kaybetti, ancak hesaplamalarımız rakiplerimizin kullandığı yumuşak arkanın bitime 10 tur kala düşeceğini gösterdi. Aynen öyle oldu.

Fabio baskıyı sürdürdü, ama sonunda boşluk kapanması için biraz fazla büyüktü. Ama performansı yine de inanılmaz derecede etkileyiciydi.

Franky uzun bir aradan sonra ilk yarışının tadını çıkardı. Ameliyattan sonra onun durumunda 27 tur atmak ve iyileşme süreci gerçekten zor.

Bence çok iyi bir iş çıkardı. Henüz %100 formda değil, bu yüzden doğal olarak bu bir yapım süreci.

Dizi iyileştikçe gelişmeye devam edecek ve Factory M1 ile daha fazla kilometre yapacak. San Marino GP’nin yaptığımız işten memnun olduğunu hissederek sona eriyoruz.

Burada ikinci turu sabırsızlıkla bekliyoruz, ancak önce COTA’da bir sonraki tura geçmeden önce önemli bir test yaptık.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir