Aprilia büyümeye ve en iyiler arasında tutarlı performansını korumaya devam ediyor.

Cumartesi günü Misano’daki elemeler için, Noale merkezli üretici, belirleyici FP3 seansında elde edilen beşincilik (Viñales) ve altıncılık (Espargaró) sayesinde ilk kez Q2’de her iki sürücüye de sahipti.

Başlangıç gridi sırasına karar veren sıralama seansında Espargaró ilk koşusuna güçlü başladı ve 1’31.937’lik güzel bir zaman dilimiyle tamamladı.

Yeni lastiklerle çıktığı ikinci maçta, zaman atağı için giderken, onu koşudan çıkaran bir kazaya kurban gitti.

Kazaya rağmen, daha önceki iyi performansı nedeniyle, Aleix üçüncü sırada yer alabildi ve ikinci sırayı saniyenin sadece 14 binde biri kadar kaçırdı.

Son derece olumlu işaretler Viñales’ten geldi, Aprilia ile ikinci yarış hafta sonunda ve RS-GP’de gelişme yolunda ilk adımlarını attı.

Bu sabahki serbest antrenmanda, olağanüstü bir tempo sergiledi ve seansı beşinci en iyi zamanla tamamladı ve böylece doğrudan Q2’ye geçti.

Sıralama turlarındaki onuncu zamanı (1’32.121) onu yarınki yarış için dördüncü sıranın en iyi yerine yer alıyor.

Q1'DEN GEÇMEDEN İlk ONDA İkİ APRILIAS - Gresini Racing

ALEIX ESPARGARO’

“2021 RS-GP’nin her yerde iyi performans gösterdiği doğruysa, bu tarihsel olarak biraz daha mücadele ettiğimiz bir pist.

Silverstone ve Aragón ile aynı duyguya sahip değilim, ama yine de ulaştığımız seviyeden memnunum. Sert ön lastik sıralama turlarında bana ihanet etti.

Genelde kendimi iyi hissederim, ama oldukça dar bir sıcaklık aralığında çalışır. Sadece birkaç derece soğuması gerekti. Üçüncü sıra hala iyi bir başlangıç noktasıdır.

Pecco dışında, benzer tempoya sahip bir grup sürücü olabileceğini düşünüyorum. Hava müsait!”

MAVERICK VIÑALES

“Bugün yine iyi çalıştık, bisikleti tanıma ve deneyim biriktirme hedefimize odaklandık. Belki sadece sıralamalarda daha iyisini yapabilmeyi bekliyordum, ancak açıkçası RS-GP’yi uçan turda nasıl sınıra götüreceğimi hala anlamam gerekiyor.

Diğer taraftan, tempo açısından iyi hislerim vardı. FP4’te tam bir tank ve kullanılmış lastiklerle çalıştım ve uygun lastik aşınması yönetiminin bu pistte önemli bir faktör olabileceğini düşünüyorum.

Yarınki ısınma seansında da yeni çözümler deneyeceğiz. Her seans bizim için bir sınav gibidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir