Gerçek Bir Savaşçı

0

motogp.com daki son blogunda Nick Harris, Marc Marquez’in Portimao’daki olağanüstü dönüşü hakkında düşüncelerine yer verdi.

motogp.com daki son blogunda Nick Harris, Marc Marquez’in Portimao’daki olağanüstü dönüşü hakkında düşüncelerine yer verdi.

Roman tadında kaleme alınan yazıyı çok yorum katmadan aktarıyoruz.

Daha çok Cuma sabahı Muppets Show’daki bir sahne gibiydi. İki yaşlı çocuk çok yüksek seslerle fikirlerini ifade ederken televizyon ekranına bağırıyorlar. Büyük arkadaşım Dr. Martin Raines ve ben, Portimao’daki ilk MotoGP™ antrenman seansı sona ererken zoom çağrısının ortasındaydık. Bitişten birkaç dakika sonra 93 sayısı zamanlama ekranının en üstüne yanıp sönerken, Onayımızı haykırırken Zoom çağrısının konusu pencereden dışarı çıktı – bunu nasıl yapabilir? Marc Marquez, MotoGP™ yarış pistine dönüşünde öndeydi.

265 günlük acı verici bekleyiş nihayet sona ermışti ama eyerden bu kadar uzun bir süre sonra nasıl liderlik edebilirdi? Bu, sekiz kez Dünya Şampiyonu’nun daha önce hiç yarışmadığı bir pistti. İlk seans için pist mükemmel durumda değildi ve Marquez, geçen yıl Jerez’deki açılış turunda çok kötü bir şekilde çarptığı humerustan dolayı acı ve güç eksikliği ile hafta sonu acı çekeceğini zaten itiraf etmişti.

Martin ve ben bütün hafta sakatlığı korumak, güç kazanmak ve iyileşmek için ne kadar dikkatli olması gerektiğini tartıştık. Marquez bile bunu bilmeli ve Pazar günkü işkenceli 25 tur yarışında alınan her puan, anlaştığımız bir başlangıç noktası olurdu. Tamamen unuttuğum şey, koruma ve dikkatli olmanın Marquez’in Scrabble oyununda asla kullanamayacağı iki kelime olduğuydu çünkü anlamlarını anlamıyor.

Valencia’daki son turda 2017 MotoGP™ şampiyonluğunu kazandıktan sonra onunla yaptığım son röportaja geri döndüm. Kendisi ve Repsol Honda takımı için zor bir yıl olmuştu ve Marquez biraz daha muhafazakar bir şekilde sürmeye karar vermişti, çok fazla risk almamaya ve puanlar için sürmeye karar vermişti. Sezonun yarısında, kuaförü saçlarının dökülmeye başladığını söyledi. Ailede kellik yoktu ve saç dökülmesini doğrulayan doktora koştu. Marc’a kaybın stres nedeniyle olduğunu öne sürdü. Marc hemen çözümü üzerinde çalıştı. Marc Marquez olmaya çalışmaktan vazgeç ve eski günlerine dön. Pistle sürekli temas halinde olan dirsekler ve dizler acı çekmiş olabilir, ancak saçlarını korudu ve unvanını korudu.

Sonunda Maverick Viñales ve Alex Rins, Marquez’i ilk seansta üçüncülülükten geri ittiler ancak geri döndü. Altıncılık ve sıralama turlarında ikinci sıra ile geri dönüşü doğruladı. Amacından ve düpedüz cesaretinden ve kararlılığından şüphe duyan herkes Marquez’i yarışın açılış iki virajında en iyi şekilde izleyemedeydi. İkinci sıradan, önündeki sürücülere, 12 aydan fazla bir süre çitle çevrili kaldıktan sonra nihayet serbest bırakılan öfkeli bir boğa gibi hücum etti. Marquez üçüncü sıradaydı, ama tempoyu devam ettirecek mi? Dalgalı, zorlu devrenin etrafında en fazla altı sürekli hızlı tur atmıştı. Sekiz kez Dünya Şampiyonu dişlerini sıktı, evde oturup rakiplerinin televizyonda performansını izlediğini ve dünyadaki herkesten daha iyi yaptığı işe devam ettiğini hatırlattı.

Her nasılsa, yarış galibi Fabio Quartararo’nun 13 saniye gerisinde yedinci olmak için son on acı verici turdan sağ çıktı. 518 gün boyunca ilk Grand Prix finişiydi ve Repsol Honda garajında gözyaşları aktı: kesinlikle acı ve rahatlamanın bir kombinasyonu. Marquez, dünya şampiyonlukları kazanmak için korkunç sakatlıklardan dönen Mick Doohan ve Barry Sheene gibilerle aynı kalıptan inşa edilmiş gerçek bir savaşçı olduğunu gösterdi.

Hikaye iki hafta içinde Jerez’de devam edecek. Ondan önce, ekrana bağırma bir kez daha başlamadan önce iki yaşlı çocuk için kesilecek bol miktarda yakınlaştırma ve çim vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir