Türkiye’de Sıra Dışı Sporlar

0

Red Bull Formulaz’a çok az bir zaman kaldı. Bu eğlenceli etkinlik yaklaşırken Anadolu’nun diğer sıra dışı sporlarına da göz atmak ister misin? İşte Türkiye’den sıra dışı sporlar!

Anadolu sürprizlerle dolu bir coğrafya. Her adımda benzersiz bir kültürle karşılaşmak mümkün. Anadolu’nun yüzyıllardır ev sahipliği yaptığı her medeniyetin bıraktığı izler, bir bütünün parçalarını oluşturuyor.

Bu kültürel zenginlik, ülkemizin dört bir yanında düzenlenen birçoğu gelenekselleşmiş yarış ve yarışmalarda da kendini gösteriyor. Hazır Red Bull Formulaz‘agünler kalmışkenTürkiye’nin sıra dışı sporlarını masaya yatırmaya ne dersin?

İşte Türkiye’den sıra dışı 6 yarışma!

Kuş Dili Yarışması Gsm operatörlerine ihtiyaç duymadan haberleşmeyi sağlayan kuş dili için ıslıkla anlaşma da deniyor. Karadeniz’in sarp ve engebeli coğrafyasında uzak mesafede iletişim sağlamak için whatsapp yokken kuş dili kullanılıyordu.

Peki bunun yarışması nasıl yapılıyor? Kuşdili Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Giresun’un Çanakçı ilçesine bağlı Kuşköy‘de düzenlenen yarışmaya, katılımcılar ikili gruplar halinde katılıyorlar ve birbirlerine ıslık yoluyla sorular sorup ve anlaşmaya çalışıyorlar. Bir hayli enteresan!

Yağlı Direk

Yağlı Direk
Yağlı Direk© Red Bull

Hayatının bir kısmını sahil bölgelerinde geçirenler şahit olmuştur. Her yıl kabotaj bayramında iskelede yağlı bir direk denize doğru kurulur ve özellikle gençler direğin en ucundaki bayrağı kapmak için birbirleriyle yarışırdı.

Hala devam eden bu gelenekte özellikle kayıp düşenleri izlemek için bile yüzlerce insan yarışmaya akın ediyor. İşin eğlencesi de biraz burada. Elbette bu düşüşler bazen can yakıcı da olsa bir geleneği yaşatmaya değiyor.

Çok uzun zamandır süren yağlı direk yarışması her sene Türkiye’nin birçok yerinde düzenlenmeye devam ediyor.

Taklacı Güvercin Yarışması

Genç nesillerin radarına çipetpet ile girse de güvercin eğitmek aslında Türkiye’nin köklü alt-kültürlerinden biri. Ülkenin her bölgesinden insanları hemzeminde buluşturan benzersiz bir tutku. Hal böyle olunca bir yarışması da var, üstelik farklı bölgelerde birden fazla yarışma var. Ancak en meşhuru Sakarya’da düzenlenen 

Marmara Taklacı Oyun Kuşu Yarışması. Hazırlık süreci nasıl geçiyor acaba? “İçinizde koca bir günü iki taklayla geçiştirenler var. Hangilerinizden bahsettiğimi siz çok iyi biliyorsunuz!”

Dedeler Neneler İkinci Bahar Koşu YarışmasıAnkara’da düzenlenen bu enteresan yarışta koşmak için bir şart var: 50 yaşını geçmiş olmak. Isınmaların oyun havaları eşliğinde yapıldığı yarışmada, ayrıca ufak çaplı konserler de oluyor.Yaşı geçkin ama gönlü genç yarışmacıların ortaya koydukları performansla sıra dışı anlar yarattığı koşu bu yıl onuncu kez düzenlendi. Duyduğumuza göre, yüzlerce insanın akın ettiği yarışmanın rekabet dozu da hayli yüksek.

Red Bull Formulaz

Artık bir gelenek haline gelen Red Bull Formulaz da hiç şüphesiz ülkemizin en acayip yarışlarından biri. Karadeniz’de gençlerin ve çocukların temel eğlencesi olan ve unutulmaya yüz tutmuş tahta araba yarışlarını sonraki kuşaklara taşımayı amaçlayan Red Bull Formulaz’da, yarışmacıların kendi araçlarını tasarladığı, yaratıcılık ve performansı birleştiren detaylar önem kazanıyor.

Red Bull Formulaz, Karadeniz’de yapılan ve ülkemizin en dikkat çekici yöresel aktivitelerden biri.

Sudan Koyun Geçirme Denizli’nin Aşağıseyit Köyü’nde gerçekleştirilen 8 asırlık bir yarışma. Hem eğlenceli, hem kadim. Birçok Anadolu efsanesinde olduğu gibi sudan koyun geçirmenin geçmişinde de bir imkansız aşk var. Çoban, ağanın kızına aşık olur.

Ancak ağa kızı bir şartla vermeyi kabul eder, çobandan koyunlarını Büyük Menderes’ten bir damla su içirmeden geçirmesini ister. Sonuç mu? Çoban kızı alır, onlardan geriye de bu eğlenceli ve oldukça ıslak yarış kalır.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/df5b13bfd139e01c129e25e617e56afa.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130