Türkiye Grand Prix’si öncesinde Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı‘nın Performans Direktörü Tom McCullough, İstanbul yarışından ne beklediğini değerlendirdi.

Tom McCullough

Geçen sezonun ıslak hava koşusundan, hala büyük ölçüde yabancı olan bu pistte hıza ulaşmak için Tom, bu hafta sonu takımın karşılaştığı önemli zorlukları açıklıyor.

Türkiye Grand Prix‘sini hep sevmişimdir.” diyen tecrübeli Performans Direktörü; İstanbul harika bir pist çünkü düşük, orta ve yüksek hızlı virajların gerçek bir karışımına sahip, bu da aracın her şeyi iyi yapabilmesi gerektiği anlamına geliyor.

Saat yönünün tersine bir devredir ve sağ taraftaki lastiklerde oldukça serttir. Bence sürücüler bundan hoşlanıyor çünkü güzel bir akışı var.

Multi-apex, uzun Turn 8 lastikler üzerinde oldukça zordur ve 10 ile 12. nci bölüler. Geçen yıl dokuz yıllık bir aradan sonra geri döndüğümizde, pist yeni ortaya çıkmıştı.

Çok düşük kavramaydı, çünkü oraya varmadan sadece iki hafta önce yapılmıştı, bu da bizi çok daha fazla downforce koşmaya itti.

COVID döneminde yabancı pistlere gitmeyi gerçekten eğlenceli ve zorlu buldum. Anlayışınızı, simülasyon araçlarınızı, simülatörünüzü vb.

Her seferinde aynı piste geri dönmek yerine, bir değişikliği seviyorum ve bu daha çok bir fırsat.

Strateji, lastiklerin nasıl performans gösterdiğine göre belirlenir. Benzer bozulma ve yaşam farklılıkları olan ırklara ve bileşikler arasındaki hız dengelerine bakıyorsunuz. Bu sana strateji hakkında biraz fikir verir.

TOM MCCULLOUGH

Geçen yıl İstanbul’a dönmeden önce, geri döndük ve 2011 ve önceki tüm raporları okuduk. Çoğu durumsal farkındalıktır.

Pisti, hava durumunu, sıcaklıkları, stratejileri anlayabilir ve 2011’in şu an ile nasıl ilişkili olduğunu anlamaya çalışırsınız.

Strateji, lastiklerin nasıl performans gösterdiğine göre belirlenir. Benzer bozulma ve yaşam farklılıkları olan ırklara ve bileşikler arasındaki hız dengelerine bakıyorsunuz. Bu size strateji için biraz fikir verir ve olabildiğince çok resim oluşturmaya çalışırsınız.

Ama çoğu, dürüst olmak gerekirse, oraya vardığınızda ele geçirildi. Geçen yıl İstanbul bunun en önemli örneğiydi.

Birçok simülatör çalışması yapmıştık ve belirli bir kavrama seviyesi tahmin ettik. Daha sonra ilk koşuların sonunda sürücünün gözleri saplara dikildi çünkü kavrama seviyesi beklenenden çok daha düşüktü.

Tepki vermemiz gerekiyordu ve çok düşük bir tutuş olacağını zaten ön görmüştük. Yapabileceğimiz fazla bir şey yoktu.

Sonra yağmur yağmaya başladığında, bir sonraki zorluk lastiklerin çalışmasını sağlamaktı. Elemelerde takım olarak gerçekten iyi bir iş yaptık.

Sürücünün çivilediği seanslardan biriydi ve ne zaman koşacağın ve hangi lastiğe uyacağı konusunda stratejiyi doğru yapıyorsun.

İnsanlar tüm ördeklerini arka arkaya alırsa, hafta sonu muhtemelen bu yılın ortalama tempo sırasına göre çalkalanacak. Ama yapmazlarsa, o zaman fırsatı değerlendireceğiz.

Pistte seni destekleyen o kadar çok insan var ki, fabrikada görev kontrolde olan bir sürü insan var, sürücüler.

Her şey yolunda gidiyordu ve Lance Stroll ve Sergio Perez ile birinci ve üçüncü olduk. Yarış günü geldiğinde, diğerleri biraz yetişmiş. Lance yarışın çoğunu yönetirken, Sergio ile hala podyum kazandık.

Ne yazık ki, aramalarımızda her şeyi tam olarak doğru alamadık: o zorlu hafta sonlarından biriydi.

Sanırım artık pisti iyi anlıyoruz. Bu yılki Pist’e gelince, oraya vardığımızda öğrenelim.

Son zamanlarda, FIA takımlara her zamanki yarış öncesi belgesini gönderdi ve bize tüm pist yüzeyinin kavrama seviyesini artırmak için tedavi edildiğini söyledi.

Her şeyden önce, bir yıl yaşlanmak buna yardımcı olur ve devre tarafından gerçekleştirilen ek su patlatma da faydalıdır.

Çevrimdışı simülasyonlarımızı ve simülatör çalışmalarımızı yaparken en zor şey pistin kavrama seviyesini bilmektir. Bu, ne yaptığınızı, lastikleri nasıl çalıştırdığınızı, hangi downforce ve sürükleme seviyesini çalıştırdığınızı vb.

Yani şu anda oradayız ve oraya açık fikirli bir şekilde gitmeliyiz. Lastik mühendisleri perşembe günü pisti her zaman ölçtüler ve iyi bir şekilde baktılar.

Koşuya çıkıp, gerekirse arka kanat seviyesini değiştirmeye açık olacağız. Ve bu büyük soru işareti, gerçekten.

Muhtemelen insanlar tüm ördeklerini arka arkaya alırsa, bu yılın ortalama tempo sırasına göre çalkalayacaktır. Ama yapmazlarsa, o zaman fırsatı değerlendireceğiz. dedi

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir