Formula 1 güvenliği: Kokpit koruması

0

SentinelOne ile ortaklaşa olarak, Aston Martin Cognizant Formula 1™ Team AMR21’i dünya motor sporlarında güvenlik için standart taşıyıcı yapan teknik gelişmeleri açıklayan bir yazı yer aldı takımın internet sitesinde,

SentinelOne siber uzay tehditlerini çözmek için süreçleri otomatikleştirirken, Aston Martin Cognizant Formula 1™ Team, motor sporlarının risklerini azaltmak için bir dizi mühendislik çözümünleri geliştiriyorlar.

Hale kokpit koruma cihazı gibi son gelişmelerden, bir kazada riskleri azaltan tekerlek bağlantılarına kadar, geliştirilmiş güvenlik standartlarının mirası tüm Formula 1 araçlarında bu teknoloji ve güvenlik standartları uygulanıyor.

Modern çağın güvenli makineleri, 1960’larda Jackie Stewart liderliğindeki daha fazla güvenlik arayışına kadar izlenebilir.

1966’da Spa-Francorchamps’ta ciddi bir kazadan sonra Stewart, daha fazla güvenlik adımı atılabileceğini fark etti ve sürücü güvenliğini ön plana alan çalışmalara taşıdı.

Kariyeri boyunca, zorunlu emniyet kemerlerini ve daha güvenli çarpışma kasklarını savunurken, devreleri daha güvenli hale getirmek için çağrıda da bulundu.

Sonraki yıllarda önemli ilerlemeler kaydedildi ve çok azı, Formula 1’in havacılık endüstrisinden carbonfibre teknolojisine öncülük ettiği 1981’de gelen hayatta kalma hücresinden daha önemliydi.

1994’te Imola’da yaşanan trajik olaylardan sonra, Formula 1 ve FIA daha fazla güvenlik devrimine başladı ve sonuçlar modern güvenlik standartlarının temel taşı olmaya devam ediyor.

Devrelerde geliştirilmiş bariyerler ve çalıştırma alanları kısa süre sonra, kasklar ve rulo halkasının yanı sıra kaza veri kaydı ve tekerlek bağlantıları tanıtıldı.

Ayrıca her sürücünün bugüne kadar taktığı çığır açan HANS (Baş ve Boyun Desteği) cihazı da vardı.

FIA, özellikle her sezon öncesinde otomobil tasarımının ilk aşamalarında prosedürleri düzenli olarak gözden geçirmeye ve iyileştirmeye devam ediyor.

FIA güvenlik testlerini geçmek araba geliştirmenin önemli bir parçasıdır ve 15.000’den fazla parça bir yarış makinesi oluşturmak için bir araya geldiğinden her Formula 1 aracının geliştirilmesinde hesaba katılır.

Güvenlik yapıları, monokoktan ön, yan ve arka darbe yapılarına kadar tüm şasinin etrafına inşa edilir.

Yük ve darbe testleri, izinsiz giriş önleyici yan paneller ve Halo da yüksek güvenlik standartları sağlamak için kesinlikle test edilir.

Hale, Londra’daki çift katlı bir otobüsün ağırlığına dayanabilen bir mühendislik başarısıdır.

Bir dizi dinamik ve statik test, yüksek hızlı çökmeleri simüle etmek için tasarlanmıştır ve ortaya çıkan g kuvvetleri ve döküntüler şasi tasarımını doğrulamaya yardımcı olunur.

Test ayrıca sağlam bir duvara ateşlenen bir şasiyi ve şasinin yapısal hasara uğramadan önemli bir kuvvete dayanmasını gerektiren bir yan darbe testini içerir.

Ancak şasi yarış bölmelerine ulaştığında güvenlik testleri durmaz, çünkü üretilen gelişmeler ve yükseltmeler arabaya eklenmeden önce çeşitli muayene testlerinden ve prova yüklemelerinden geçmelidir.

Formula 1‘in gelişim yarışı gibi, FIA ve Formula 1 de hedeflerinin peşinde asla isteksiz olmayacaklar.

Her çarpışma öğrenilmesi gereken bir derstir ve potansiyel bir gelişme hemen köşede olabilir.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir