Sıfırdan İleri Düzey Formula1 Rehberi

0

Formula 1 korkutucu bir yer olabilir: tamamen karmaşıklığı, sporu takip etmek isteyen birçok kişi için bir turn-off’ tır. Her şeyi değiştirmek üzereyiz.

İster F1’de tamamen yenisiniz, ister Tv’de izlediniz ve daha fazla bilgi edinmek istiyorsunuz ya da belki de pub’daki arkadaşlarınızı etkilemek için terminolojinizi tazeleyebilirsiniz, işte dünyanın en hızlı sporu için kusursuz bir kılavuz.

Peki, Formula 1 aslında nedir?

İpucu, numaranın olduğu isimde. Formula 1, tek kişilik yarışlarda en yüksek formül olan motor sporlarının zirvesidir.

En iyi arabaları ve sürücüleri birleştiren ve dünyanın her yerinde pistlerde birbirleriyle karşı karşıya getiren teknolojik olarak en gelişmiş yarış serisidir. Aynı ticari güce ve fana sahip başka bir motor sporları serisi yok.

‘Formül’, otomobilin kurucularının uyması gereken Fédération Internationale de l’Automobile (FIA) tarafından uygulanan kurallar kümesiyle ilgili.

Birbirlerine karşı yarışan takımlar arabalarını farklı şekillerde geliştirmekte özgürler, ancak belirli bir dizi kurala uymaları gerekiyor.

İlk FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası 1950’de gerçekleşti ve bir F1 yarışı aynı zamanda ‘Grand Prix’ olarak da bilinir – Fransızcada ‘büyük ödül’ anlamına gelen bir terim.

Bekle, bu Federasyon şeyi nedir, FI…?

The FIA.

Fédération Internationale de l’Automobile veya FIA, 1904 yılında kurulmuştur. Karamacı gütmeyen bir kuruluş ve sporun yönetim organıdır.

Esasen, söylediği şey gider ve görevi sporun tüm katılımcılar için seviyeli bir oyun alanı olmasını ve yarışın güvenli olmasını sağlamaktır.

Bana arabalar hakkında biraz daha söyler misin?

Bir F1 araba açık tekerlekli, açık kokpit, tek koltuklu yarış arabasıdır; Bu üç unsur sporun DNA’sının içsel bir parçasıdır, ancak bu, arabaların şampiyonanın başlangıcından bu yana büyük ölçüde gelişmediği anlamına gelmez.

Daha hızlı, daha güvenli, daha çevik ve teknolojik olarak çok daha gelişmiştirler. Bir F1 aracı, viraj alma yeteneği ve hızlanıp yavaşlayabildiği hız nedeniyle bir devre etrafında tur zamanı geldiğinde eşit değildir – bu oval değildir.

Arabalar neden bu kadar hızlı, özellikle de köşelerden? Basit cevap: downforce, Downforce, bir otomobilin aerodinamik yüzeyleri tarafından ne kadar dikey aerodinamik yük oluşturulduğunun bir ölçüsüdür.

Yüksek hızda, bir F1 aracının gövdesinin etrafındaki hava akımının yarattığı downforce, ağırlığının çok üzerinde olacaktır. Teorik olarak, bu bir tünelin tavanı boyunca sürmesine izin verir.

Ve ‘aerodinamik’ ile neyi kastedenler için, hareketli havanın özelliklerinin ve hava ile araba arasındaki etkileşimin incelenmesi, genellikle modern F1 tasarımında tanımlayıcı bilim.

1960’lardan bu yana, takımlar daha fazla kavrama oluşturmak için arabaları piste itmek için downforce oluşturan kanatlar kullandılar.

Amaç, ilgili bir sürükleme artışı olmadan daha fazla downforce oluşturmaktır. Sürücünün kaskı da dahil olmak üzere aracın her yüzeyi aerodinamik davranışı etkiler.

Ve bir otomobilin aerodinamiklerini içeren kurulumu, her devrenin taleplerine uyacak şekilde sürekli olarak optimize edilmiştir.

Tüm F1 otomobilleri yakıtsız minimum 752 kg ağırlığında olmalıdır, bu nedenle şasi karbon fiber gibi ultra hafif malzemeler kullanılarak yapılır. McLaren, karbon kompozit monokok şasisi olan bir araba yapan ilk takımdı: MP4/1. Formula 1’de takip edecek otomobiller için trendi belirledi ve McLaren’ın bir özelliği haline gelen maddi yeniliklere zemin hazırladı.

F1 otomobiller 1.6 litrelik, V6 turboşarjlı motorlarla çalışır. Sekiz ileri vitesli ve geri vitesli yarı otomatik sıralı şanzımanla eşlenen motorlar yaklaşık 1.000 bhp üretir, dakikada 15.000 devirle sınırlıdır ve 378 km/s hıza kadar çıkabiliyor.

Her güç ünitesi bir Enerji Geri Kazanım Sistemi (ERS) içerir: Motor Jeneratörü Ünitesi-Isı (MGU-H) egzozdan ısı enerjisini toplar ve yeniden kullanır, Motor Jeneratör Ünitesi-Kinetik (MGU-K) ise frenlerden ısı enerjisini toplar ve yeniden kullanır. Enerji Deposu (ES), MGU-H ve MGU-K’den gelen enerjiyi depolar.

Peki ya lastikler?

Bir F1 aracı inşa etmek ve geliştirmek için harcanan tüm zaman ve kaynaklar için, onu piste bağlayan tek şey lastiklerdir.

Performansı en üst düzeye çıkarmak, aracın lastiklerle uyumlu çalışmasına dayanır, ancak sıcaklık, basınç, pist yüzeyi, hava durumu ve sürüş tarzı gibi lastik performansını etkileyen birçok değişken olduğu için bu karanlık bir sanattır.

Pirelli, F1’in resmi lastik tedarikçisidir. Koşulların kuru kaldığı bir yarışta, bir sürücü en az iki farklı bileşik kullanmalıdır, bu da en az bir pit-stop tamamlamaları gerektiği anlamına gelir.

Lastiğin yüzeyinden su çıkarmak için üzerlerine basılan Orta ve Islak hava lastiklerine ek olarak, kuru F1 lastikleri pürüzsüz veya ‘kaygan’ ve en sert bileşik olan C1’den en yumuşak bileşik olan C5’e kadar değişir.

Daha yumuşak bileşikler daha fazla kavrama ve dolayısıyla performans sunar, ancak daha hızlı bozulur, oysa daha sert bileşikler aynı kavrama ve performansı sunmaz, ancak daha uzun süre dayanır.

Sıralama turlarında, en yumuşak bileşik, tek bir turda en hızlı olduğu için tercih edilen lastik olma eğilimindedir, ancak yarışta daha uzun bir stint yerine daha sert bileşikler tercih edilir.

Bileşikler yan duvarlarındaki renk işaretleriyle tanımlanabilir. Kırmızı, o hafta sonu mevcut en yumuşak bileşiği gösterir, orta bileşiği sararır ve en sert beyazdır. Yeşil Orta lastiktir ve mavi tam Islaktır.

Nasıl kazanıyorsun?

İlk 10’da bitirirseniz puan verilir. Yarışı ilk 10’da bitirmeleri halinde yarışın en hızlı turunu atan sürücüye ek bir puan verilir. Şampiyonanın bir turu F1 Sprint formatını benimsediğinde, sprint elemelerindeki ilk üç sürücüye puan verilecektir: kazanan için üç puan üçüncülük için bir puana kadar.

Grand Prix’de bitirme pozisyonuPuanlar verildi
Birinci25
İkinci18
Üçüncü15
Dördüncü12
Beşinci10
Altıncı8
Yedinci6
Sekizinci4
Dokuzuncu2
Onuncu1

Sezon sonunda, en fazla puana sahip sürücü Sürücüler Şampiyonası’nı kazanır. Kurucular Şampiyonası’nda, bir takımın çetelesi her iki sürücüsünün de attığı tüm puanlardan oluşur.

En fazla puana sahip takım kazanır. Sürücüler veya takımlar puan olarak berabere biterse, pozisyonlara geri sayıma karar verilir: en çok galibiyet alan sürücü/takım, daha sonra en fazla ikincilik vb.

Bir yarış durdurulursa veya yeniden başlatılamazsa, tam puanların verilmesi için lider sürücünün yarış mesafesinin% 75’ini tamamlamış olması gerekir. Bunun altındaki herhangi bir şey ve en az iki tur tamamlandığı sürece yarım puan verilecektir.

Yarış hafta sonu nasıl oynanır?

Cumadan pazara kadar üç gün boyunca bir grand prix düzenleniyor. Cuma günkü serbest antrenman aksiyonu başlatıyor.

Yarış hafta sonunun açılış gününde, sürücülere ve takımlara piste aşina olma ve kurulumlar ve lastikler üzerinde denemeler yapma şansı veren iki adet bir saatlik ücretsiz antrenman seansı vardır.

Cumartesi günü bir saatlik bir alıştırma seansı daha gerçekleşir; bunu, bir sürücünün pistteki en hızlı turuna göre Pazar günkü yarış için gride karar veren sıralamalar takip ediyor.

Elemeler üç bölüme ayrılır: Q1, Q2 ve Q3. Q1 ve Q2’nin sonunda, en yavaş beş sürücü elenir. Sıralama turlarının bir sonraki bölümüne ilerlemezler ve grid konumlarına tur sürelerine göre karar verilmiştir.

Q3’ün sonunda, en hızlı tur süresine sahip sürücü grand prix’ye pole pozisyonundan başlayacak, ikinci en hızlı zamana sahip sürücü ikinci sıraya girecek ve böyle devam edecek.

Hem sıralama hem de yarış başlangıcı kuru koşullarda gerçekleşirse, sıralamanın son bölümüne kadar gelen herhangi bir sürücü, yarışa Q2’de en hızlı zamanlarını belirledikleri lastiklerle başlayacaktır.

Pazar günü tamamen yarışla ilgili. Yarış mesafesi 305 km’dir, bu nedenle toplam tur sayısı bu mesafeye ulaşmak için gereken pistin tur sayısına göre belirlenir.

Yarışın başlamasından hemen önce, sürücüler Safety Car’ın arkasında bir formasyon turu tamamlıyorlar: bu, güç ünitesini, frenleri ve lastikleri sıcaklığa getirmek.

Yarış gridden ayakta bir başlangıçla başlar. Başlangıç çizgisinin üzerindeki beş kırmızı ışık tek tek aydınlatılır ve rastgele bir duraklamadan sonra söndürülür ve yarışın başlangıcını işaret ederler.

Tüm yarış mesafesini tamamlamak için arabalar yakıt ikmali yapılır – yarış sırasında yakıt ikmaline izin verilmez.

Lider yarış mesafesini tamamladıktan sonra, Grand Prix’nin sonunu işaret etmek için bitiş çizgisini geçtiklerinde damalı bayrak sallanır.

2021 sezonundan itibaren F1, şampiyonanın belirli turlarında Sprint formatını tanıttı. Bu, hafta sonunun programında bir değişiklik görür.

Cuma günkü elemelerden önce bir antrenman seansı gerçekleşir. Bu sıralama seansı normal bir F1 sıralama seansıyla aynıdır, ancak Pazar günkü yarış için gridi belirlemek yerine, bir saatlik başka bir antrenman seansından sonra Cumartesi günü gerçekleşecek sprint sıralamaları için gridi belirleyecektir.

Sprint elemeleri, yaklaşık 25-30 dakika süren 100 km’lik bir yarıştır. Bitiş sırası, Grand Prix’nin gridini belirleyecek.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir