F1’in neyle ilgili olduğunu biliyor musun? Şimdi sizi dil konusunda hızlandırmanın zamanı geldi, böylece ekip üyelerinin ve yorumcuların tam olarak ne hakkında konuştuğunu ve kullandıkları terimleri anlatmaya çalışacağız.

Formula1’in diğer başka branşlarda olduğu gibi kendine özgü özel bir dili vardır. Şimdi bu terimlerin ne anlama geldiğine bir bakalım.

Zirve

Bir virajın tepe noktası – kırpma noktası olarak da bilinir – sürücü dönüşün iç kerbine en yakın geldiğinde, dönüşün orta noktasıdır.

Konumu, virajın türüne ve sürücünün yarış çizgisini nasıl yaptığına bağlı olarak değişebilir – hızlı bir dönüş erken bir tepeye sahip olurken, yavaş soğ sol kıvrımlı viraj ‘geç’ bir tepeye sahip olacaktır.

Aquaplaning

Islak bir pistte, saniyede 65 litreye kadar su kaydırabilen F1 için özel sırtlı ıslak hava lastikleri bile lastik ve palet arasında mikro incelikte bir su tabakası oluşturabilir.

Aşırı durumlarda araba etkili bir şekilde suyun üzerinde yüzebilir. Sonuç olarak, sürücü direksiyon ve fren etkisiz olarak kontrolü kaybetme riskiyle karşı karşıyadır.

Ekipler ayrıca arabaların sürüş yüksekliğini yükseltecek, böylece kademeli gövde su birikintisi riski altında kalmayacak.

Arka İşaretçi

Arka işaretçiler, sahanın arkasında dolaşan ve alanın önündeki sürücüler tarafından ele geçirildi.

Isırık noktası bul

Garajdan ayrılırken bir yarış mühendisi sık sık sürücüden bir ısırık noktası bulma yapmasını isteyecektir. Bir yol arabasında olduğu gibi, debriyaj için ısırma noktasını kurmak daha hızlı bir kaçış sağlar.

Bir F1 arabasında, karbon fiber debriyaj aşınmaya maruz kaldığı ve böylece ısırık noktası hareket ettiğinden, bunun periyodik olarak izlenmesi ve kaydedilmesi gerekir – bu nedenle debriyaj sıcaklığa ulaştıktan sonra sürücünün ısırık noktasını yeniden yerleştirmesi gerekir.

Yani

Bir F1 aracının gövdesi pist yüzeyine çarptığında alttan alma meydana gelir. F1 otomobilleri, aracın ağırlık merkezini düşük tutmak ve aerodinamik downforce’un oluşturulmasına yardımcı olmak için düşük sürüş yükseklikleri koşar. Süspansiyon hızla ve virajda sıkıştırıldıkça, bu sürüş yüksekliği küçülür ve aracın ani tümseklerde veya kerblerde ‘dibe vurma’ olasılığı daha da artar.

Alt gövde sürüş yüksekliğini ölçmek için ahşap bir tahta içerdiği için, bu giydiği pistte kahverengi lekeler bırakabilir.

Fren dengesi

Sürücüler, fren dengesi kadranını kullanarak pedaldan ön ve arka frenlere ne kadar fren basıncı gittiğinin önyargısını ayarlayabilirler.

Kuru koşullarda, sürücüler aracın ön tarafında arkadan daha fazla fren basıncı isterler – genellikle 60:40 veya 55:45 bölme.

Bir yarış sırasında aracın ağırlığı, dengesi ve lastik performansı değiştikçe, sürücüler fren dengesini yol tutuşa uyacak şekilde ayarlarlar.

Islak koşullarda, ön frenlerin kilitlenme olasılığı daha yüksektir, bu nedenle sürücüler fren önyargısını arkaya doğru daha fazla itecektir.

Temiz hava

Sürücüler boş bir pistte olduklarında veya rakiplerinden temiz olduklarında, ‘temiz hava’ olarak adlandırdığı şekilde yarışıyorlar.

Bu, bir F1 aracının aerodinamikleri için en uygun durumdur. Hava bir F1 aracının üzerinden geçerken, arkasında, doğrudan arkasındaki arabaların aerodinamik akışını engelleyen çalkantılı bir hava uyanışı üretir.

Arkadaki araba downforce kaybeder, dönüşlerde daha yavaş hale getirir ve motorun soğutularak daha az etkili olmasını da getirir.

Bu nedenle, sürücüler her zaman rakiplerin arkasında koşmaktan kaçınmaya ve mümkün olduğunca ‘temiz hava’ avlamaya çalışırlar.

Kirli hava

Hava bir F1 aracının yüzeylerinden geçerken, doğrudan arkasındaki arabaların aerodinamik akışını engelleyen çalkantılı bir hava uyanışı üretir. ‘

Kirli hava’ lakaplı bu uyanış, öndeki araba havada etkili bir delik açtığından ve daha fazla iş yaptığından, düzlükteki aşağıdaki bir arabaya fayda sağlayabilir.

Bununla birlikte, kirli hava, aşağıdaki otomobilin kendi aerodinamik yüzeylerinin verimliliğini engeller, downforce’u azaltır, dönüşlerde daha yavaş hale getirir ve soğutma sisteminin etkinliğini sınırlar.

Sürükleme Azaltma Sistemi (DRS)

Arka kanatta, kaldırıldığında, bir F1 aracının daha hızlı seyahat etmesine izin vermek ve sollama yardımcı olmak için sürüklemeyi azaltan bir kapak.

Sadece devrenin belirli noktalarında, ‘DRS bölgeleri’ olarak bilinen ve bir araba öndeki aracın bir saniyeden daha az gerisinde olduğunda etkinleştirilebilir.

Düz nokta

Bir sürücü aracın ön frenlerini kilitlediğinde, ön lastiklerden birinin veya her ikisinin de dönmesini durdurabilir, bu da onu yuvarlamak yerine pist yüzeyi boyunca kaymalarına ve lastiğe düz bir yüzey takmalarına neden olabilir.

Flow-vis

Akış görselleştirmenin kısaltması olan Flow-vis, uygulama seansları sırasında aerodinamik testler için kullanılan boya benzeri bir maddedir.

Yüksek kontrastlı parlak bir renk, garajda aracın bir alanına – örneğin ön kanadın bir tarafına – uygulanır. Sürücü, aracın etrafındaki hava akışının akış-vis’in çalışmasına neden olacağı kısa bir çalışma yapacaktır.

Araba garaja döndüğünde, araç temizlenmeden önce desen dikkatlice fotoğraflanacaktır. Genellikle akış-vis testi CFD veya rüzgar tünelinde toplanan verileri doğrulamak için kullanılır. Basit ve çok etkili – oldukça dağınık olmasına rağmen!

Uçan tur

Uçan bir tur – bazen ‘sıcak tur’ veya ‘zamanlanmış tur’ olarak da adlandırılır, sürücünün serbest pratikte veya sıralamalarda pistin tam bir devresini yaptığı bir turdur.

Genel olarak, uçan bir tur, bir sürücünün hızlı bir zaman ayarlamak için bastırdığı bir turu ifade eder – sürücünün aracını sonraki bir uçuş turu için en uygun duruma sokmaya çalıştığı ısınma veya soğuma turundan farklıdır.

Özellikle sıralamalar sırasında, sürücüler önlerindeki yolu mümkün olduğunca net bir şekilde temizlemek isteyecekler, böylece uçan bir turda daha yavaş trafik tarafından engellenmeyecekler.

Taneleme

Grenleme, lastik şeritleri bir lastikten yırtıldığında ve hemen lastiğin sıcak yüzeyine geri yapıştığında meydana gelir.

Bu, kavramayı ve çekişi azaltırken frenleme ve virajı zorlaştıran düzensiz, düzensiz bir yüzey oluşturur. Grenleme genellikle lastik yanal olarak kaydığında ve daha yumuşak lastiklerde daha yaygın olduğunda ortaya çıkar.

Lastik aşınıp tekrar düzgün hale geldiğinde grenleme ortadan kalktığı için genellikle kısa süreli bir sorundur.

Yeşil pist

Tur süreleri genellikle grand prix hafta sonu ilerledikçe gelişir, çünkü yarış çizgisi kirden temizlendikçe ve daha fazla kauçuk döşendikçe pist daha fazla kavrama geliştirir.

Bu ,’parça evrimi’ olarak bilinir. Düzenli kullanımda kalıcı bir yarış pisti, ilk serbest antrenman seansının başlangıcı ile yarışın sonu arasında az miktarda evrim görecektir, ancak az kullanılan bir mekan, özellikle geçici bir sokak pisti dramatik değişikliklere uğrayacaktır.

Yarış çizgisinin en düşük tutuş seviyesine sahip olduğu hafta sonunun başında, pist genellikle ‘yeşil’ durumda olarak adlandırılır.

Firkete

Saç tokası, kendi kendine iki katına çıkan yavaş bir köşedir. Bunlar her zaman pistteki en yavaş virajlar arasındadır ve sürücülerin 100 km / s’nin altına inanılmaz derecede sert frenlemelerini ve girişte hızı feda eden özel bir hat kullanmalarını gerektirir, ancak bir sonraki düzlükte daha iyi hızlanma için çıkışta daha yumuşak, daha düz bir çizgi oluşturur.

Hale

Halo, büyük nesnelerin ve kalıntıların bir F1 aracının kokpitine girmesini önlemeye yardımcı olan koruyucu bir titanyum yapıdır.

HANS

HANS, Baş ve Boyun Desteği anlamına gelir. U şeklindeki cihaz, F1’de zorunlu olan bir tür kafalıktır. Bir kaza durumunda, baş veya boyun yaralanması olasılığını azaltır.

Turu yükle

Kurulum turu, orta hızlı, tek turlu bir koşudur ve arabalar sonunda doğrudan pitlane’e geri döner. Kurulum turu genellikle bir test veya serbest antrenman seansında erken yapılır, böylece takım ve sürücü aracın motor, gaz ve fren performansı gibi belirli temel parametrelerini kontrol edebilir.

Hızlı başlangıç

Bir sürücü, start gantry’sinde beş kırmızı ışık sönmeden önce ızgara konumundan hareket ederse bir sıçrama başlangıcı yapmış sayılır.

Hareket, piste gömülü sensörler ve otomobillerde bulunan transponderler tarafından algılanır. Bir sıçrama başlangıcı yaptığına karar verilen bir sürücü, ceza çekmek için çukurlara çağrılacaktır.

Asansör ve sahil

Bir sürücünün yarış bitmeden önce yakıtının bitme riski varsa, yakıt tasarrufu yapmaya çalışmaları gerekir.

Bunu yapmanın bir yolu ‘kaldırma ve sahile’ çıkarmaktır: sürücü gaz pedalını kaldırır ve fren bölgesine doğru yollanır.

Mermer

F1 lastikleri kullanıldıkça, pistin kenarında biriken küçük lastik buklelerini atarlar. Bir grand prix hafta sonu devam ederken, özellikle pistin temizlenemeyeceği yarış sırasında, yarış çizgisinin dışındaki bu kauçuk birikiminin sürülmesi inanılmaz derecede zor hale gelebilir.

Sürücüler misketler üzerinde yarışmaya benzetiyor – bu nedenle isim. Bu, bir rakibi yarış çizgisinden sollamanın inanılmaz derecede zor olmasının nedenlerinden biridir.

Pit-stop

Bir pit-stop, mekanikerlerin üzerinde çalışması için arabayı pit şeridine getirme uygulamasını ifade eder. Pratikte, sıralamalarda veya bir yarışta gerçekleşebilecek standart bir pit-stop, mürettebatın lastik değiştirdiğini ve belki de aracın ön kanadının açısını ayarladığını görür.

Ayrıca sürücünün vizör ve aracın arka kanadını temizlemek gibi görevleri de yerine getirirler. İyi bir pit-stop, aracı üç saniyeden daha az bir süre sabit bırakır.

Daha uzun pit-stoplar, hasarlı bir burun kemiğini değiştirmek veya radyatör girişlerinden ve fren kanallarından gelen kalıntıları gidermek gibi aktiviteleri içerebilir. F1’de pitstoplar sırasında yakıt ikmali yapılmaz.

Mor sektör

F1’deki zamanlama ekranları renk kodlama sistemi kullanır. Sektör veya tur zamanı renkli mor ayar yapan bir sürücü, seansın şimdiye kadarki en hızlı zamanını belirledi. Bir sektör veya tur zamanı renkli yeşil ayarlamak kişisel olarak en iyisi olduğunu gösterir.

Tırmık

Tırmık, önden arkaya doğru bir eğimle aracı etkili bir şekilde ayarlayarak, ön sürüş yüksekliğine göre arka sürüş yüksekliğini yükselterek oluşturulan araba irtifasını ifade eder.

Tırmık, aracın aerodinamiğin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur, burnu indirir, ancak aracın zemininin etrafındaki hava akışıyla etkili bir şekilde etkileşime girmesini sağlar.

Çok sığ bir tırmık açısı, aracın alt ve difüzörünün düzgün çalışma yeteneğini sınırlar; çok dik ve aynı şekilde, alt gövde aerodinamik olarak daha az verimli hale gelecektir – aynı zamanda araç, özellikle ışık çalıştırırken burun ve önlüğün pist yüzeyini kazıma riskini de çalıştırır.

Slipstream

Düz bir arabayı yakından takip ederken, öndeki araba etkili bir şekilde havada bir delik açar ve daha fazla iş yapar.

Gerideki araba, bir sonraki viraja geçmek için ekstra hızı kullanabilir – slipstreaming olarak bilinen bir teknik.

Parça sıcaklığı

Pist sıcaklığı F1 lastik performansında kritik bir parametredir. Grand Prix pistinin asfaltı güneşten gelen ısıyı emdiği için ortam hava sıcaklığından çok daha sıcak olabilir, genellikle 10 °C veya daha fazla.

Daha sıcak palet yüzeyleri daha fazla lastik aşınmasına neden olur, bu da yumuşak lastiklerin önemli ölçüde daha az mesafeye dayanacağı ve daha sert lastiklerin koşullar için daha uygun olabileceği anlamına gelir. Pist sıcaklığı sıcak hava yarışlarında 60°C’nin üzerine çıkabilir.

Undercut

Bir sürücü taze lastiklerin performansından yararlanmak için erken pite girdiğinde, bu da onları pite aldıklarında rakiplerinin önüne geçecektir.

Bayraklar, motor sporlarının her seviyesindeki sürücülerle iletişim kurmak için kullanılır ve F1 de farklı değildir. En sık kullanılan bayraklar şunlardır:

Damalı bayrak: Bir alıştırma seansının, sıralamanın veya yarışın sonunu belirtmek için başlangıç/bitiş çizgisinde gösterilir.

Bir grand prix’nin sonunda, kazanan araba yaklaşırken ilk önce el sallanır. Sürücüler durmadan pite dönmeli ve ardından gerektiğinde antrenman sonrası, eleme sonrası veya yarış sonrası prosedürleri izlemelidir.

Sarı bayrak: Tek bir sarı bayrak sürücülere yavaşlamalarını ve raptiyenin bu bölümünde sollama yapılmasına izin verilmediğini söylerken, çift dalgalı sarılar da aynısını yapar, aynı zamanda sürücülere gerekirse durmaya hazır olmaları tavsiye edilir.

Yeşil bayrak: Pist koşullarının iyi ve güvenli olduğunu ve normal yarışların devam edebileceğini belirtmek için sarı bayraklar veya Bir Güvenlik Aracı döneminden sonra gösterilir.

Mavi bayrak: Bir sürücüyü, onları kucaklamak üzere olan daha hızlı bir arabanın varlığı konusunda uyarmak için kullanılır.

Sürücünün arabayı geçmesine izin vermek gerekir. Bir sürücü üç mavi bayrağı yoksayarsa, onlara bir ceza verilecektir.

Mavi bayrak, pistte daha hızlı trafiğin geçtiği konusunda uyarmak için pit şeridinin sonunda da gösteriliyor.

Beyaz bayrak: Yavaş hareket eden bir aracın – resmi bir tıbbi araba gibi – belki de pistte olduğu konusunda uyardı.

Kırmızı ve sarı bayrak: Kırmızı ve sarı çizgili bayrak, önümüzdeki izleme koşullarında bir değişiklik olduğunu gösterir. Bu enkaz, yağ, duran su veya kir ve çakıl olabilir.

Kırmızı bayrak: Oturuma veya yarışa devam etmek için koşullar güvenli olmadığında görüntülenir. Bir antrenman veya sıralama seansı sırasında gösterildiğinde, tüm araçlar derhal hızı azaltmalı ve pit şeridine yavaşça geri dönmelidir.

Bir yarış sırasında kırmızı bayrak gösterilirse, sürücüler pit şeridine yavaşça ilerleyecek ve pit çıkışında hızlı şeritte sıraya girecektir.

Daha sonra Güvenlik Aracı’nın arkasında gerçekleşecek bir yeniden başlatma durumunda yarış düzenine geçecekler.

Siyah bayrak: Bu sürücünün diskalifiye edildiğini belirtmek için bir sürücünün yarış numarası eşliğinde başlangıç/bitiş çizgisinde gösterilir. Sürücünün bir sonraki turunda pite girmesi ve yarışa katılımını sonlandırması gerekiyor.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir