Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix rehberiniz

0

Formula 1, ABD’de uzun ve karmaşık bir yarış geçmişine sahip. Aston Martin Cognizant Formula 1™ Takımı, Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’sine ilk kez çıkmaya hazırlanıyor.

1017862913-SUT-20191031-SG1 9656 (1)

1950’deki Formula 1 Word Şampiyonası sezonundan bu yana, ABD’deki çeşitli mekanlar spora ev sahipliği yaptı ve bazı tarihi anlar çok çeşitli ikonik ve daha az bilinen Amerikan yarış pistlerinde meydana geldi.

Tüm zamanların en dramatik sezon finallerinden birinde Jack Brabham, 1959’da Sebring Uluslararası Yarış Pisti’nde fiziksel olarak aracını çizgiden iterek dördüncü oldu ve Sürücüler Şampiyonası’nı mühürledi ve o zaman bunu yapan tarihteki en genç sürücü oldu.

1960 için Riverside Uluslararası Yarış Pisti’ne talihsiz bir hareket yaptıktan sonra, Watkins Glen, 1961 – 1980 yılları arasında yirmi yıl boyunca yarışa ev sahipliği yapan Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’sinin bugüne kadarki en kalıcı evi oldu.

1960’lardaki İngiliz hakimiyetinden James Hunt’ın 1976’da Jody Scheckter’ın üstesinden gelmek için ikonik kurtarma dürtüsünü, Watkins Glen, finansal nedenler sonunda etkinliği kısıtlamadan önce F1 topluluğu için popüler bir yer kanıtlayacaktı.

SEBASTIAN DAHA ÖNCE COTA’DA BIR KEZ KAZANDI. 2022’DE AMERIKA’DA IKI GRAND PRIX OLACAK. SILVERSTONE TAKIMI, 2005 ABD GRAND PRIX’SINE BAŞLAYAN SADECE ÜÇ TAKIMDAN BİRİYDİ. COTA’DA POLE POZISYONUNDAN DÖRT YARIŞ KAZANILDI

Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix takma adı, Arizona’daki Phoenix Street Pisti’nde kısa ve popüler olmayan üç yıllık bir koşu için 1989’a kadar F1 takvimine dönmeyecek olsa da, yarışın diğer birkaç enkarnasyonları arada karışık bir başarıyla gerçekleşti.

Las Vegas’taki boğucu sıcak Caesar’s Palace Grand Prix’sinden [1981 – 1984] Teksas’taki felaket Dallas Grand Prix’sine [1984], pist yüzeyinin sürücülerin altında parçalanmasına rağmen Keke Rosberg’in kazandığı bir yarış, hiçbiri özellikle başarılı olmadı.

F1 racing Stateside’ın uzun vadeli geleceği tehlikedeyken, Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si sonunda 2000 yılında Indy 500’e ev sahipliği yapan kötü şöhretli Indianapolis Motor Speedway’de takvime geri dönecekti.

Bir kez daha, F1 ve ABD arasındaki aşk ilişkisi nispeten kısa süreli bir ilişkiyi kanıtlayacaktı, Indianapolis 2007’de takvimden düştü, lastik güvenliği konusundaki tartışmalı anlaşmazlıktan iki yıl sonra, 2005 yarışı için sadece altı araba start çizgisini aldı.

Ancak beş yıl sonra Formula 1, 1980’de Watkins Glen’den ayrıldığından bu yana ilk gerçek evi Stateside’ı bulacaktı, bu kez 2012’den beri yarışa ev sahipliği yapan Austin, Teksas’taki Circuit of the Americas’ta.

BU YIL COTA’DAKI ABD GP’NIN DOKUZUNCU KOŞUSU OLACAK. COTA’DA TUR BAŞINA 66 VITES DEĞIŞIKLIĞI VAR. COTA’DAKI SEYİRCİ KAPASITESI 120.000’DIR. COTA’NIN INŞASI ILE YAKLAŞIK 300 TAM ZAMANLI IŞ YARATILDI

Hermann Tilke tarafından tasarlanan pist düzeni, silverstone’un Maggots-Becketts-Chapel kompleksinden, Hockenheim’daki stadyum bölümünden ve İstanbul Park’ın ünlü Turn Eight’inden ilham alarak dünya motor sporlarının en ikonik mekanlarından ilham alıyor.

Turn One’a kadar olan dik eğim de dahil olmak üzere 130 ft’lik yükseklik değişiklikleriyle, fanlara devrenin büyük bir kısmına ilişkin manzaralar sunan, İkinci ila Altı Dönüşleri’ndeki slalom koşusuyla birleştiğinde, devre hem sürücüler hem de fanlar arasında popüler hale geldi.

Taylor Swift gibi başlık yeteneklerini eğlence tasarısına çekebilen Circuit of the Americas, hem pistte hem de pist dışında yılın en eğlenceli etkinliklerinden biri haline geldi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir