Formula 1’de iletişimin gerçekten iyi yapılması gerekiyor ve iyi iletişim kuramayan bir takım kazanamıyor.

Bir Formula 1 takımının gerçekten iyi yapması gereken tek şey nedir? Bu hileli bir soru, elbette, çünkü bir takımın her şeyi gerçekten iyi yapması gerekiyor.

Soruyu sorarsanız, araba tasarımı ve üretim mükemmelliğinden pist performansı ve veri analizine kadar birçok farklı cevap alırsınız.

Muhtemelen listenin başında olması gereken, ancak çoğu zaman kapalı kalan tek şey ‘iletişim’dir.

Bu bir takım sporu ve iyi iletişim kuramayan takım kazanamıyor. Başka ne yaparsa yapsın, ekibin sorunsuz çalışan bir radyo sistemine ihtiyacı var.

F1 garajı genellikle gürültülü, meşgul ve yoğun olarak tanımlanır, ancak bir oturum canlı olduğunda, bunlardan sadece ikisi gerçekten doğrudur, en azından yerdeki insanların gözlemlenebilir bakış açısından.

Herkes, duymaları gerekenlere odaklanmalarını sağlayan yabancı gürültüyü engellemek için bir kulaklık takıyor – ancak bunun ne olacağı kişiden kişiye değişiyor.

Yanınızda duran kişiyle veya binlerce kilometre ötedeki fabrikadaki bir grup insanla bir kanalı paylaşıyor olabilirsiniz. Özellikle önemli değil, ekip radyo ağı mesafeyi önemsiz kılıyor.

Kanal

Herhangi bir zamanda, radyoda konuşan düzinelerce insan olabilir ve kaostan kaçınmanın yolu, her konuşmanın kendi grubu içinde gerçekleşmesidir: arabasının bir numaralı tamircisiyle konuşan bir yarış mühendisi, takımın stratejistleri tarafından kulak misafiri olması gereken bir konuşma değildir, ancak tartışmaları karoser teknisyenleriyle paylaşılması gereken bir şey değildir.

Öte yandan, tüm ekibin bir şeyler duyması gereken zamanlar vardır – bunun için genel kanallar vardır – ve bir dizi kanala erişmesi gereken birçok insan.Bunun nasıl çalıştığının harika bir örneği, 2020 Macaristan Grand Prix’sinde griddeki onarım işimizin birçok videosunda duyulabilir.

Max duvara girdiğinde, yarışın başlamasından 23 dakika önce, takım hasarı teşhis etmek için aşırı hıza çıkarken ekran da ikaz yanar, düzeltmek için tutarlı bir plan yaptı ve sonra onarıma girdi.

Bu, insanlar birbirleri hakkında konuşuyorsa, duyulmak için mücadele ediyorsa veya talimatlar kesinlikle açık değilse gerçekleşmez – ve bu yüzden altı farklı kanalda aynı anda devam eden bir tartışmadır.Buradaki ilk ve en belirgin kanal, Max Verstappen‘in yarış mühendisi GianPiero Lambiase ile temas halinde olduğu Car 33 Radio kanalıdır.

GP sırayla Max’in mekaniğiyle konuşmak için Car33Pit kanalına ve Max’in arabasında çalışan mühendisler tarafından paylaşılan Car33Eng kanalına takılır.

Daha geniş grupta, garajın her iki tarafındaki herkesi (veya her ikisinin de) yapılması gerekenleri bildiren Garaj kanalı, pistteki her iki araç grubunu da kapsayan Yarış Radyo Kanalı ve üst düzey personelin ne yapmayı planladıklarını tartışabilecekleri Pit Wall kanalı vardır.

Bu Kanalları Açık Tut
Bu Kanalları Açık Tut© Getty Görselleri

33Eng’deki insanlar neyin denetlenmesi gerektiğini ve bir onarımı etkilemek için protokolleri tartışırken, 33Pit’teki mekanikler garajla konuşarak çeşitli parçaların ızgara yuvasına teslim edilmesini istiyor.

Çok az insan – sportif direktör Jonathan Wheatley bir olsa da – tüm konuşmaları duyuyor, herkes bulmacanın kendi kısmını minimum dikkat dağıtıcı ile tamamlamak için ihtiyaç duydukları şeyleri duyuyor.

Normal Çalışma

Bu, bölümlere ayırma ekibi radyosunun sağladığı oldukça aşırı bir örneği temsil etse de, bu konuşmaların tonu, temposu ve teslimi normal bir hafta sonunda duyacağınız şeyden özellikle farklı değildi (ne olursa olsun garip yaramaz kelime) çünkü, iyi iletişim sağlamak her zaman önemlidir ve bu nedenle takım radyosu üzerinden net ve hızlı bir şekilde bilgi vermek işin sadece bir parçasıdır.

Gerçekte, ızgaradaki bir onarım, normal bir eleme oturumu sırasında gerçekleşenden daha büyük olmayan takım radyosuna stres yerleştirir.

Cumartesi öğleden sonraları çok şey oluyor, yarış mühendisleri genellikle fırtınanın gözü önünde.

Sürücüyle konuşmanın yanı sıra, aracın hazırlık ve dönüş süresi durumuyla ilgili olarak bir numaralı mekanikerleriyle sürekli temas halinde olacak; ayrıca lastik teknisyenleriyle birlikte bir kanalda olacak ve belirli bir lastik seti çağıracaklar; yakıt teknolojisi, kaç tur yakıtın içeri girmesi veya pompalanması gerektiğini detaylandırarak.

Yarış Takımı Harekete Hazır
Yarış Takımı Harekete Hazır© Getty Görselleri

Bir kompozit teknolojisiyle konuşuyor olabilirler, kaçınılmaz tümseklerin ve sıyrıkların etkisini en aza indirmek için koşular arasında küçük onarım çalışmaları yapıyorlar olabilir ve stratejistlerle neyin ‘güvenli’ bir zaman oluşturduğu hakkında konuşuyor olacaklar.

Bunun ötesinde, PU mühendisleriyle, kontrol mühendisleriyle, otomobilin aerodinamik uzmanı ve milton Keynes’teki garaja, ağaç evine ve geriye dağılacak araç dinamiği uzmanlarıyla konuşacaklar.

Muhtemelen diğer arabadan bilgi almak için çukur duvarıyla da konuşacaklardır. Bu konuşmaların hepsi farklı kanallar üzerinden gerçeklenebilir ve muhtemelen yarış mühendisi, arabaya yakıt ikmali yapmak ve taze kauçuk sığdırmak için gereken 45-60 saniyede hepsine sahip olmak isteyebilir.

The Kit

Takım radyosu F1’deki karanlık sanatlardan biridir: herkes kullanmaktan mutluluk duyuyor, ancak çok az insan her şeyin nasıl çalıştığını anlıyor.

Ana ekibin önüne gelen ve iletişim kiti de dahil olmak üzere BT hizmetlerimizi kuran pist kenarındaki altyapı grubumuz tarafından yönetilmektedir.

Çok çeşitlilik, RF yansıma önleyici teknoloji ve Gelişmiş DECT Alıcıları hakkında tüm konuşmalar için, kullanıcı düzeyinde iki temel sisteme geliyor: Bir kemere klipsleyen Bolero radyoları ve mühendislerin kulaklıklarını taktıkları iletişim panelleri.

Bölüm oldukça basittir: bir monitör bankasının önünde duruyorsanız veya oturuyorsanız, iletişim paneli belirli bir kanalda veya kanal aralığında konuşmak için bir düğmeye basmanıza izin vererek daha geniş bir seçenek yelpazesi sunar; garajda koşuşturuyor insanlar için mobil seçenek daha iyidir.

Radyonuz, kanalların çoğu gerekli olsa da, farklı kanallarda konuşmak için kulaklıkta yalnızca birkaç düğme ile iki yönlü iletişimler daha sınırlıdır.

Hayati bilgileri takıma aktarma
Hayati bilgileri takıma aktarma© Getty Görselleri

Bazı insanlar elbette her ikisini de kullanırlar: yarış mühendisleri bolero’yu kullanarak gridde olacaklar ve sonra formasyon turu başladığında pit duvarındaki koltuklarına geri dönecekler ve bir iletişim paneline bağlanacaklar.

Herkesin kendi kulaklığı ve/veya kalıplı ısmarlama kulaklıkları ve bir şarj rafında saklanan ihtiyaç duydukları kanallara önceden ayarlanmış kendi radyoları vardır.

Herkesin radyolarında kendi adının olmasına rağmen, kendinizi yanlış olanı giyerken bulmak nadir değildir, bu da her oturumdan önce bir sistem testi yapmak için birçok iyi nedenden biridir.

Genel olarak, insanlar kulaklıklarını canlı oturumların ötesinde uzun süre takmaz. Oldukça rahat olsalar da, onları çıkarmak da hoş.

Şoför ne olacak?

Bu işte konuşmadığımız tek kişi şoför. İletişimi de oldukça önemli! Kaskındaki bir mikrofonla iletişim kuruyor.

Oradan iletişimleri, arabadan çıkan diğer veriler gibi ele alınır.Standart İletişim Sistemi (SCS) yoldayken, hava giriş kısmının üstündeki t-bar şekli olan ve aynı zamanda ana araç içi kamera konumunu da barındıran Araç üstü İletişim Birimi’ne (OCU) veri paketleri gönderir.

Bu da, verileri devrenin etrafındaki erişim noktalarından birine iletir ve teoride, pistin etrafında kesintisiz çukurlardan arabaya iletişim sağlar.

Garajda çalışır, ancak OCS aracılığıyla iletişim diğer tüm ekibin dinlemesi için açıktır, bu nedenle araba garaja geri geldiğinde, sürücü genellikle göbek kablosu arabaya takılana kadar bekler.

Bunun birincil görevi, son çalıştırma sırasında depolanan telemetriyi boşaltmaktır, sınırlı bant genişliğimizi almak için yeterince kritik olarak kabul edilmemektedir – ancak sürücüyü özel garaj iletişim ağına da bağlar.

Sürücü İletişimi de Önemli!
Sürücü İletişimi de Önemli!© Getty Görselleri

Takım ve sürücü arasındaki radyo iletişimleri mümkün olduğunca basit tutulur, genellikle araçta yapacak çok şeyi vardır ve odaklanma önemlidir.

Araba yoldayken, olayların normal seyrinde, duyacağı tek kişi yarış mühendisidir – ancak diğer birçok insan konuşmalarını dinliyor. Garajdayken, performans mühendisiyle de konuşacak ve aracın elektronik kurulumundan en iyi şekilde nasıl kurtulacağını bulacak.

İletişim Bozıldığında

İlk takım radyo sistemleri 1980’lerde ortaya çıkmaya başladığında, kapsama… Yamalı. Son 40 yılda son derece sağlam bir şeye dönüştüler, öyle ki, ara sıra başarısızlıklar unutulmaz olma eğilimindedir.

Garajın karşısındaki ve Milton Keynes’teki Operasyon Odası’na giden bağlantılar çok sağlam ve zayıf nokta pit şeridi ile araba arasında olma eğilimindedir.

Bunun çeşitli nedenleri vardır ve birincisi, bir mikrofon için sürücünün kaskı çalışması zor bir alandır.

Önemli ölçüde titreşim ve hareket vardır ve bu nedenle mikrofonun yerinden kayması ve boğuk hale gelmesi nadir değildir.

Daha sonra, takım sürücüyü duyabilse bile, sürücü her zaman takımı duyamaz. Normal bir yarış boyunca, yarış mühendisleri genellikle sürücünün iletişim kurmak için düz ve dolayısıyla daha az kuşatılmış olmasını bekleyecektir, ancak bazı pistlerde, duymak özellikle zor olduğunda, sürücü yarış mühendisinden sadece devirlerin düşük olduğu ve böylece ortamın daha sessiz olduğu yavaş virajlarda mesaj iletmesini ister.

Ekip Radyo Teknolojisi Gelişti
Ekip Radyo Teknolojisi Gelişti© Getty Görselleri

Pits-to-car iletişiminin bazen başarısız olmasının ikinci nedeni, aracın çalıştığı ortamdır. F1, radyo iletimleri için bazı zor yerlerde yarışıyor: şehir yarışları için beton ormanlar, daha bukolik mekanların bazılarında yoğun ormanlık yamaçlar – her ikisi de iletişimi çok zorlaştırıyordu.

Modern çağda daha az sorundurlar – ancak bu sorun gürültülü bir ortamın yeni sorunuyla değiştirildi.

F1’in TV bileşiği ile yüz bin taraftar arasında, eylemi telefonlarında canlı yayınlamak için istekli olan, parazit için büyük bir potansiyel var.

Bununla birlikte, iletişimdeki teknik arızalar modern çağda altyapı düzeyinde olma eğilimindedir: Bu yılın başlarında, tüm telemetri ağı – sürücü iletişimleri dahil – Imola’daki ilk antrenmanların çoğunda düştü, daha sonra Türkiye’de, takımlar pistin belirli bir bölümünde sürücülerle iletişim kaybettiler.

İşte o zaman takım eski usul zımbasına geri döner. Çukur tahtaları çok fazla bilgi aktaramayabilir, ancak kırılmazlar.

İyi iletişim, ekibin gerçekten, gerçekten iyi yapması gereken bir şeydir – ancak her zaman karmaşık olmak zorunda değildir.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir