Takımlar Losail’i simülatörde ve takımdaki herkes bol miktarda MotoGP izledi

0

F1 yeni bir mekana gittiğinde, ister iki hafta sonra Cidde’de olduğu gibi, ister daha önce ziyaret etmediğimiz bir yerde olsun, bu yeni bir mekana gittiğinde,

Katar Grand Prix’sinin açılışı için Losail’e yaptığımız ziyarette olduğu gibi, her zaman ekstra bir heyecan ve / veya korku vardır.

Takımlar Losail’i simülatörde ve takımdaki herkes bol miktarda MotoGP izledi – ancak bunu gerçekten deneyimlemekle aynı şey değil.

Katar’da Antrenmanlar bir test olacak her tur, pist hakkındaki bilgileri geliştirecek, ancak zaten bilinen motoGp’den birkaç şey..

No. 74… veya No. 51…

Losail, FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası grand prix’sine ev sahipliği yapacak 74. Geçen yılın takvimine kısa sürede solan Mugello (72) ve Portimão’yu (73) takip ediyor.

Jeddah’ın Corniche Pisti’nin gelecek hafta Suudi Arabistan Grand Prix’sinin açılışını devralmasıyla birlikte mümkün olan en kısa süre için ‘en yeni F1 pisti’ unvanını elinde tutacak. Katar Grand Prix’si Dünya Şampiyonası’nda kullanılacak 51.nci pist

Checo daha önce de burada yarıştı…

… ve kazandı. Genç sergio Pérez-Mendoza, altı etkinliğe yayılmış 12 turdan oluşan 2008-2009 GP2 Asya serisine katıldı.

Yedinci ve sekizinci turlar 13 ve 14 Şubat 2009’da Losail’de gerçekleşti. Checo, yedinci tur uzun metrajlı yarışta P2’yi (Nico Hülkenberg’e) tamamladı ve sekizinci tur sprintini kazanırken, aynı zamanda en hızlı turu attı. Şu anki F1 sahasında Losail’de yarışmış tek sürücü.

Sergio, GP2 Asya Serisi'nde P2'i bitirdi
Sergio, GP2 Asya Serisi’nde P2’i bitirdi© Sergio Perez

İki Tekerlek İyi… Dört Tekerlek… Farklı

Pist öncelikle bisiklet yarışıyla bilinirken, aynı zamanda bol miktarda dört tekerlekten çekişe de ev sahipliği yaptı.

GP2 Asya’nın yanı sıra, 2015-2017’de ziyaret edilen Dünya Touring Car Şampiyonası, Speedcar Serisi 2009’da eski Red Bull Racing sürücüsü (ve geçen hafta Brezilya’da F1 hostesi) Tonio Liuzzi’nin bir tur kazanmasıyla ziyaret etti.

Bunlardan önce, kısa ömürlü ama güçlü GP Masters Serisi 2006’da Losail’e bir ziyarette bulundu ve yarış 1992 F1 Dünya Şampiyonu Nigel Mansell tarafından kazanılmıştı.

Katar'da iki tekerlek düz
Katar’da iki tekerlek düz© Red Bull İçerik Havuzu

4. Tur Zamanı Hedefleri

Francesco Bagnaia, nisan ayındaki Doha Grand Prix MotoGP turunda bu yılın başlarında 1:54.491’lik turuyla Losail’de iki tekerlekten tur rekorunu elinde bulunduruyor.

Bununla birlikte, nihai tur rekoru 2009 GP2 yarışına kadar uzanıyor ve Davide Rigon’ın 1:38.699’luk rekoru kriteri belirliyor.

Bu hafta sonu F1, tur rekorunu 1m30’ların altına sıfırlamalı. Sıralama turlarında kaç virajın düz olacağı ve yarış triminde bir asansör gerektireceği göz önüne alındığında, quali ve yarış arasında normalden daha büyük bir eşitsizlik olması muhtemeldir – belki de pist sıcaklığına ve yüzeyin durumuna bağlı olarak yedi saniye civarında.

MotoGP Katar'da
MotoGP Katar’da© Red Bull İçerik Havuzu

Işık!

Losail 2004 yılında açıldı, ancak 2007 yılında devre aydınlatmasının eklenmesiyle elektrikli oldu.

2008’den beri akşamları MotoGP’ye ev sahipliği yapıyor ve bu sezon Bahreyn, Suudi Arabistan ve Abu Dabi ile birlikte ışıklar altında yarışacak dört yarıştan biri olacak.

Pazar günü gün batımı 16:44,yarış 17:00’de başlayacak. Bu, yarışın gün batımında başladığı Bahreyn’deki düzenlemeye benzer, ancak yarışın öğleden sonra güneş ışığında başladığı Yas Marina’daki gündüz / gece formatına farklıdır ve yarış ilerledikçe ışıklar yavaş yavaş yanar.

Singapur Grand Prix’sine benzer şekilde yarışın gün batımından yaklaşık üç saat sonra başlamasını sağlayacak olan Cidde planından da farklı.

Önemli olan, pistler akşam ilerledikçe çok farklı bir pist sıcaklığı gradyanı yaşaması ve pist soğudukça aracın dengesinin aşırıdan alta doğru hareket etmesidir.

Katar'da Işıklar Altında Yarış
Katar’da Işıklar Altında Yarış© Red Bull İçerik Havuzu

Dikkat Etmesi Gerekenler…

Pist özellikleri açısından, Losail Zandvoort, Hungaroring ve İstanbul Park’ın ipuçlarına sahiptir, ancak en çok benzediği son F1 mekanı muhtemelen Mugello’dur.

Katar pisti kamberine sahip olmasa da (çok, çok düz bir pist) biri Toskana pisti gibi diğerine karışan sürekli köşelere sahiptir.

Kilometre uzunluğundaki ana düzlük ve tek DRS bölgesinin yanı sıra, turun çoğu soldan sağa, sağdan sola , çoğunlukla yüksek hızlı dönüş dizileri aracılığıyla yuvarlanarak geçiriliyor.

İmza köşesinin 12, 13, 14 yaşına gelmesi bekleniyor, bu da F1 downforce seviyeleriyle, eleme triminde bir, uzun üçlü-apeks dönüş haline geliyor, İstanbul’un sekiz dönüşünü anımsatıyor – diğer yöne doğru gidiyor olsa da. Lastikler için çok zor olacak…

köşeyi iki tekerlek üzerinde almak
köşeyi iki tekerlek üzerinde almak

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/d33d9ba1a97d4844b066b11fcaea9ffd.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130