Formula 1 inceleme; sürücüler için sıvı ihtiyacı

0

Katar’da hava bugün ne yapıyor? FIA’nın tahminine göre 29°C’lik bir yükseklik göreceğiz ve gece yarısı nispeten soğuk bir 24°C’ye düşeceğiz.

Pist sıcaklığı 44°C’ye kadar çıkacak. Formula1 Arap Yarımadası’na yönelirken, önümüzdeki ay için bu sıcaklıklar standart olacak gibi anlamına geliyor.

Bu sürücüler için büyük bir sorun, ilk akla gelen soru sürücülerin aşırı sıcaklarla nasıl başa çıktıklarıyla ilgili olduğudur.

Kısa cevap ‘ellerinden gelenin en iyisi’. Gerçek şu ki, bu ışıklandırılmış yarış dizisi, Sepang veya Singapur’daki ekvatoral bir yarışa kıyasla özellikle ağır değildir.

Ve yılın en sıcak yarışlarını burada, Körfez’de değil, kıta Avrupası’nın ortasında, Hockenheim’da veya Temmuz sonunda Hungaroring’de bir deniz melteminden uzak bir şekilde yapma eğiliminde takvim ve takımlar.

İkincisinde, bu yıl, pist sıcaklığı 60 ° C’ye ulaştı. Ancak, burası özellikle öğleden sonra antrenman seansı için sıcaktır ve bu dikkate alınması gereken bir şey.

Şehirde Sıcak

Bu kılavuzu yayınlayabileceğimiz yarışlardan biri Singapur. Hava sıcaklıkları bu hafta sonu göreceğimiz şeye tamamen benzemeyen bir durum değil, ancak ortam koşulları çok farklı ve vücut üzerinde çok çok daha zor. Asıl etkileyen nem.

Alex Vücudunu Soğutıyor
Alex Vücudunu Soğutıyor© Vladimir Rys

Marina, Manchester’da 23 virajlı bir piste ve genellikle iki saatlik kesintinin ötesinde süren bir yarışa sahip olsaydı göz korkutucu bir fiziksel zorluk olurdu, ancak asıl zorluk, vücudun soğutma mekanizmasının etkili bir şekilde çalışmakta zorlandığı % 80 nemde bu yarışı yapmaktır.

Soğutma, daha doğrusu eksikliği, ana konudur. İnsanlar 37°C civarında sabit bir iç sıcaklık sağlar.

Daha sıcak ortamlarda, süreç abartılı hale gelir: İklim ne kadar sıcak olursa, sıcaklığı düzenlemek için o kadar çok terlememiz gerekir, ancak terin yüksek nemde buharlaşması zordur ve kötü havalandırılmış bir kokpite tıkıştırılmış, birkaç kat yanmaz giysi giyen bir sürücü için iki kat zordur. Sürücüler susuz kalma riski altında.

Ama kuru bir sıcak…

F1 en son Singapur’da olduğunda, yarışın sonundaki nem oranı yüzde 80 civarındaydı. Losail, insanların varsaydığı kadar kurak değil, ancak bu hafta sonu nem seviyesi bundan çok daha düşük olacak, bu da terlemenin daha etkili olduğu anlamına gelecek, ancak temel konular devam ediyor: vücut terlemesi, bu da fiziksel ve bilişsel performansı etkileyen dehidrasyona neden oluyor.

Bu sadece sürücüler için bir sorun değil. Doğrudan güneş ışığı almamış olmasına rağmen, garajların aşırı ısınması, ısıyı dışarı atan birçok elektronik ekipman var, ayrıca ısıtmalı battaniyelerinde ısınan lastik yığınları.

Bununla birlikte, mürettebat için çözüm, herkesi serin tutmak için stratejik olarak konumlandırılmış endüstriyel fanlar ve sıvılara hazır erişimin yanı sıra, ekip yönetiminden mola vermek ve içmek için sık sık hatırlatıcılar / tehditler (hatta sıvı için zorlamalar, sert kuralalar)

Serin tutmaya odaklanmak
Serin tutmaya odaklanmak© Getty Görselleri

Yanmaz tulumlarıyla yakıt teknisyenleri için durum daha zor, ancak özellikle bir grand prix’nin sonuna doğru 320km / s’de bir F1 aracında sollama manevrası yapmaya çalışırken, kendi sürücüleri kadar zor değil.

Ter dökmek

Bir sürücünün aşırı ısınması için sıcak bir gün olması gerekmez. Karting yapan herkes, yarışta çok fazla fiziksel efor olduğunu bilir.

Bununla birlikte, yerel rotax yarışçınızın aksine, bir F1 aracının sürücüsü 1000hp motordan birkaç santimetre uzakta oturuyor, aynı zamanda sidepodlardaki elektronik kutular ve altındaki Enerji Deposu tarafından kozalanıyor.

Bu, sürücülerin daha önce soğutulmuş içecek kesesini ızgaraya doğru güzel bir fincan çayın sıcaklığına ısıtmak için yeterlidir ve içecek kesesi FIA 8856-2018 spesifikme yanmaz bir takım giymiyor.

Silverstone’da yerde biraz don olan net bir kış sabahında, kokpit sıcaklıkları uzun bir çalışmadan sonra 50 ° C eşiğini geçebilir: 35-40 ° C ortam koşullarında, bu nedenle gerçekten oldukça sıcak olduğu anlamına geliyor.

Ne işer ki?

Modern yarış kıyafetleri, sürücüleri nispeten rahat tutmak için nemi yok edebilen akıllı lifler kullanır, ancak dehidrasyonu önleyemezler.

Bilim, dehidratasyon (sıvı kaybı) yoluyla vücut kütlesinde % 2’lik bir azalmanın fiziksel ve bilişsel bozulmaya yol açabileceğini söylüyor.

70kg’lık bir sürücü için, bunun etkili olması için yaklaşık 1,4 kg’lık bir kayıp demek ve bir sürücü fiziksel olarak en zorlu yarışlarda terleme yoluyla bunun iki katını kolayca kaybedebilir.

Sıcağı En Fazla Hisseden
Sıcağı En Fazla Hisseden© Getty Görselleri

Hidrasyon, Hidrasyon, Hidrasyon (Sıvı Desteği)

Yarış öncesi geçit töreninde ve ızgarada soğutucu yelek giyen sürücüleri görürüz, kesinlikle gerekli olmadan önce ısınmamak için, iyi bir hidrasyon stratejisi ile önceden yapılır.

En kaba ifadeyle, sürücü yarış boyunca ter içinde 3kg kaybedecekse, yarış öncesi ekstra 2 kg sıvı ile telafi etmesi, bu sıvı kaybının tehlikeli hale gelmesine karşı etkili bir strateji bu sebeple kupa töreni öncesi bu oran mutlaka kontrol edilmek amacıyla sürücüler tartıya çıkarlar. Ve Formula 1 bu kuralı asla aksatmadan uygular.

Bununla birlikte, sürücünün ızgarada birkaç litre su içmesi kadar basit değildir, en azından tam mesaneli engebeli bir pistte sınırlı süspansiyonlu arabada iki saat geçirmenin konfor hususları nedeniyle.

Birkaç gün boyunca sabit bir sıvı alımı olması gerekir, bu yüzden F1 padokunda içecek şişesi olmayan bir sürücüyü çok nadiren görürsünüz.

Çoğunlukla su içiyor olacaklar, çünkü su çok iyi bir hidrasyon (sıvı desteği) şeklidir, ancak ter aynı zamanda elektrolit içerir, bu nedenle içecekleri de mümkün olan en enerji tasarruflu şekilde kaybedilenleri değiştirmek için bazı tuzlu elektrolitler içerir.

İçecek de bazı karbonhidratlar içerebilir. Tadı tanımlamak için birçok kelime vardır, bunların hiçbiri kibar konuşma için uygun değil.

Daha Az Terleme

Sıvı alımı, sürücünün daha az terlemesini veya daha iyi terlemesini sağlamakla başlayan sürecin sonunda çok fazladır.

Sürücü ne kadar fitse, kokpitte kendilerini o kadar az zorlamaları gerekir ve aşırı ısınırlar. Ek olarak, süperfit, daha az uyumun yaşadığı sırt ve göğüsteki geleneksel ağır konsantrasyonlar yerine, tüm gövde ve ekstremitelerde daha dağıtılmış bir ter deseni ile daha iyi terleme eğilimindedir.

Max Sıcakta Yarışmaya Hazır
Max Sıcakta Yarışmaya Hazır© Getty Görselleri

20 veya 30 yıl önce, bu bir performans farklılaştırıcı olurdu, daha fit sürücüler daha sıcak iklimlerde akranlarından daha iyi performans gösterebiliyorlardı, ancak modern sporda, sürücüler titiz bir fitness rejimine o kadar alışmışlar ki, farklılıklar çok daha az fark ediliyor.

Bu fitness rejimi, elbette, sıcak bir hafta sonuna hazırlanmak için ayarlanabilir. Diyet, sindirimi için biraz daha az enerji gerektiren yiyecekler içerecek şekilde ayarlanabilir ve egzersizler sürücünün hazırlanmasına yardımcı olmak için uyarlanabilir.

Bununla birlikte, bu, bir sürücünün büyük bir yarıştan önce bir maraton koşucusunun yapacağı gibi alışması için yarışlar arasında yeterli zaman olmadığı için, alışma yerine alışma durumu olma eğilimindedir.

Sıcak iklimdeki bir etkinlik için tercih edilen atletik antrenman yöntemi (genellikle sıcak bir iklimde değilseniz), çekirdek sıcaklığını artırmak, ağır terlemeye neden olmak ve kan akışını artırmak için bir ısı odası kullanan HAT, ısı iklimlendirme eğitimidir.

Bunu yeterince düzenli yapınca ve vücut uyum sağlamaya başlayacaktır. Sürücülerin fizyolojik adaptasyonlar geliştirmek için gerçekten yeterli zamanları yok, ancak az miktarda hazırlık bile aşırı sıcaklarla daha rahat olmalarına yardımcı olmaktadır.

Tabii ki, son birkaç haftadır olduğu gibi yarıştan yarışa koşmak, bir ısı odasına erişmelerine gerçekten izin vermiyor – bu yüzden bir otel saunasında egzersiz yapan bir sürücüye rastlayabilirsiniz…

Gölgede serin tutmayı uman Max
Gölgede serin tutmayı uman Max

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir