Esteban Ocon sekizinci ve Fernando Alonso ondördüncü

0

Alpine F1 Takımı, Spa-Francorchamps pistinde yağmur altında geçen sıralama seansının ardından yarınki Belçika Grand Prix’si için gridde Esteban Ocon sekizinci ve Fernando Alonso ile on dördüncü sırada yer alacak.

7.004 km’lik pisti vuran yağmur ile başladı ve elemelerin başlamasından önceki anlarda kötüleşti. Yağmur yoğunluk tahmini sebebiyele kısa bir gecikmenin ardından, sıralama seansı başladı.

Zorlu koşullarda Esteban ve Fernando, Ara lastiklere geçmeyi seçmeden önce kendilerini zaman çiziçelerinin ortasında buldular. Tur zamanları düşmeye başlarken, her iki sürücü de son denemelerinde yeterince şey yaptı ve on dördüncü ve on beşinci pozisyonlarda Q2’ye sıkıştı.

Yağmur Q2’de tuttu ve çift ilk birkaç itme turundan sonra kendilerini ilk on pozisyonun dışında buldu. Taze lastiklerle yapılacak iyileştirmelerle, Esteban onuncu sırada Q3’e ilerlemek için yeterince iyi olan 1dk 57.354 sn’de tur attı.

Fernando tur süresini geliştirdi ancak takım arkadaşına katılamadı ve yarınki yarışa on dördüncü sırada başlayacak.

3ncü çeyreğin başlangıcı için geri dönen yağışla birlikte, Esteban devredeki ilk onun geri kalanına dikkatli bir şekilde katıldı. Eau Rouge’un tepesindeki Lando Norris için yaşanan bir olay kırmızı bayrak çekti ve seans aniden durakladı.

Enkaz temizlendikten sonra Lando güvenle ve arabadan indikten sonra Q3 başladı ve Esteban Extreme Wets’e yöneldi. Kısa süre sonra beklenenden daha fazla yol tutuşu ile Ara lastiklere geçti.

Fransız daha sonra en iyi turu olan 2dk 03.513 sn ile dokuzunculuk için yeterince iyi olan iki deneme yaptı, ancak Valtteri Bottas’a verilen cezanın ardından yarınki Belçika Grand Prix’sine gridde sekizinci olarak başlayacak.

Bu hafta sonu ayrıca Formula 1‘de test edilen ilk ‘Sürücü Kamerası’ gördük, Alpine F1 Takımı A521’in direksiyonunda Fernando Alonso ile donatılmış bir Bell Racing Helmet’de FIA tarafından homologe edilmiş bir kask kamerasıyla.

Dünkü antrenman seanslarında olduğu gibi Fernando, Spa-Francorchamps pistinde bir Formula 1 aracının direksiyonunda sürmenin nasıl bir şey olduğuna benzersiz bir bakış açısı sağlayan Free Practice 3 sırasında hayranlarını hayrete düşürdü.

S1: Esteban P15, 2:01.824 Fernando P14, 2:01.653
Q2: Esteban P10, 1:57.354 Fernando P14, 1:58.205
Q3: Esteban P9, 2:03.513

“Bugün bizim için basit bir eleme değildi, ancak yarın için ilk on içinde başladığım için mutluyum. Araba dün kuruda gerçekten iyi hissettim, bu yüzden umarım yağmur yarın uzak durur!

Sadece bugün ıslakta özellikle Aralarda o kadar rahat değildik. Daha da gelişebileceğimizden emin olmak için anlamamız gereken birkaç şey var. Q2’nin sonunda Q3’e geçmek için iyi bir tur yapmayı başardım, bu da önemliydi.

Genel olarak zorlu bir seanstı, ancak yarış için karışımdayız. Kazadan sonra Lando’nun iyi olmasına sevindim, bugünden itibaren en önemli şey bu.”

Fernando Alonso, #14, A521-06, S: P14, 1:58.205 , FP3: P10, 1:59.613

“Değişen koşullarda bugün tutuş bulamadım ve başlangıç pozisyonumuz yarın bizim için zor bir yarış olacak.

Kendimi Q1 ve Q2’de on dördüncü sırada buldum, bu yüzden sanırım bugünkü hızım buydu. Eğer yarın böyleyse, o zaman her şey olabilir ve nelerin mümkün olduğunu göreceğiz. Lando’nun kazadan sonra iyi olmasına sevindim.”

Yarış Direktörü Davide Brivio: 

“Zor ve zor bir sıralama seansıydı ve günün sonunda Esteban’ı Q3’e ve yağmurlu koşullarda yarın için iyi bir konuma getirerek oldukça iyi idare ettiğimizi düşünüyorum.

yazık ki Fernando için işler yolunda gitmedi ve onun için neler olduğunu araştıracağız. Şimdi yarış gününü sabırsızlıkla bekliyoruz.

Pazar günü için çeşitli seçeneklerle hazır olmalı ve neler yapabileceğimize başlamalıyız. Islak bir yarış olmalı ve her şey olabilir.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir