En ikonik Formula 1 pistlerinden biri Kuzey Denizi kıyısındaki kum tepelerinde yer alan, muhteşem düşüşler ve tırmanışlar içeren bir pist.

Açıkçası, Zandvoort pistinden bahsediyoruz Bu yıldan itibaren bir kez daha Hollanda Grand Prix’sine ev sahipliği yapacak .

İlk olarak 1948’de kullanıldı, başlangıçta halka açık yolların bir karışımını ve hızlı bir kalıcı pisti kullanan bir düzene sahip oldu.

İlk Formula 1 Dünya Şampiyonası yarışı 1952’de orada yapıldı ve Ferrari kullanan Alberto Ascari tarafından kazanıldı.

Otuz yıl boyunca Hollanda turu burada yapıldı, en son 1985’te yapıldı ve şimdi, 35 yıl sonra, geri döndü.

Mevcut Zandvoort düzeni 4.252 kilometre uzunluğunda ve yarış 72 tur boyunca koşarak toplam 306.144 km mesafe yapacak.

Mükemmel bir turun cesaret ve hassasiyet gerektirdiği eski bir skool pistidir, bu da sollamanın oldukça zor olmasına rağmen sürücüler ve taraftarlar arasında gerçek bir favori haline getirir.

Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın dönüşü Zandvoort’ta birçok çalışma içeriyordu , özellikle mevcut kalite ve güvenlik standartlarını karşılamak için altyapıya sahip.

Pistin kendisi için ana değişiklik yeniden şekillendirilmiş bir son viraj Mevcut F1 araçlarının çok yüksek hızlara ulaşacağı 18 derecelik bir bankacılıkla parabolik olan DRS açık, ana düzlükte ve ilk virajda fırsatları sollama fırsatına yol açıyor.

Pirelli, Zandvoort bu hafta sonu F1 takvimine geri dönerken, bu hafta sonu 2021 Hollanda Grand Prix’si için lastik tahsisini açıkladı.

Şampiyonluk rakipleri Lewis Hamilton ve Max Verstappen şampiyonada sadece üç puan fark var, ancak bu hafta sonu Verstappen’in ev yarışı ve tribünlerden onu alkışlayan turuncu bir ordu olacağı kesin.

1985’ten bu yana ilk kez, F1 otomobilleri Zandvoort’ta yarışacak ve indianapolis’tekilerden daha dik olan yüksek hızlı, bankalı virajlarla (3 ve 14. virajlar) yeniden geliştirilecek. Bunu göz önünde bulundurarak, Pirelli’nin en zor üç bileşiği bu hafta sonu oyunda olacak: iki set C1 (sert), üç set C2 (orta) ve sekiz set C3 (yumuşak).

Pirelli’nin F1 ve Araba Yarışı Başkanı Mario Isola şunları söyledi: “Hollanda Grand Prix’si açıkçası yeni bir meydan okuma, ancak Formula 1 ve takımlar tarafından sağlanan veriler sayesinde, bu heyecan verici yeni mekandan bekleyebileceğimize yakından uyan bir lastik adaylığı ve reçeteler getirebildik dedi.

İlk GRAND PRIX2020
TUR SAYISI72
DEVRE UZUNLUĞU4.252 KM
YARIŞ MESAFESI306.144 KM
TUR REKORU

05 EYLÜL YARIŞ 16:00 – 18:00

04 EYLÜL Eleme 16:00 – 17:00

04 EYLÜL Alıştırma 3 13:00 – 14:00

03 EYLÜL Alıştırma 2 16:00 – 17:00

03 EYLÜL Alıştırma 1 12:30 – 13:30

Hollanda Grand Prix haftası! Eski sürücümüz ve yerel kahramanımız Max Verstappen için ev yarışı, Formula 1 yarışı 1985’ten beri ilk kez laleler ülkesinde devam ediyor.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

“Bu Sporcuların Çok Daha Fazla Sahiplenilmesi Gerekiyor”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir