Hollanda Grand Prix’si 36 yıl aradan sonra geri dönüyor

0

Hollanda Grand Prix’si 36 yıl aradan sonra takvime geri dönüyor. Yarış, Amsterdam’dan çok uzak olmayan Zandvoort kasabasının dışındaki tarihi pistte gerçekleşecek.

Efsanevi pistin yanı sıra, Kuzey Denizi’ndeki küçük sahil beldesi, Hollanda’nın yirmi milli parkından biri olan Zuid-Kennemerland gibi güzel konumlarıyla da ünlüdür.

Otuz Hollanda Formula 1 Grand Prix’sinin tamamı Zandvoort’ta yapıldı ve ilki 1952’de Alberto Ascari tarafından kazanıldı. F1 en son 1985’te Niki Lauda’nın kazandığı zaman yarıştı.

Bu pistteki en başarılı sürücü şüphesiz Jim Clark’tı ve adına dört galibiyet aldı, Rene Arnoux ise üç kez bir numaralı slottan başlayarak pole uzmanıydı.

Bu yıl, kalabalığın kimin için tezahürat yapacağına şüphe yok, yerel kahramanları Max Verstappen. 2015’te takımımızla F1’deki ilk maçından bu yana, binlerce Hollandalı taraftar onu dünya çapında takip etti. Bu yıl, “turuncu ordu” kendi pistine akın etme şansına sahip!

2021 Formula 1 Hollanda Grand Prix’si 5 Eylül Pazar günü saat 15:00’te (yerel saatle) başlıyor.

Hollanda Grand Prix haftası! Eski sürücümüz ve yerel kahramanımız Max Verstappen için ev yarışı, Formula 1 yarışı 1985’ten beri ilk kez laleler ülkesinde devam ediyor. Zandvoort devresi çok ilginç ve işte Pierre Gasly ve Yuki Tsunoda’nın bu konuda söyledikleri.

Pierre Gasly:

Formula 1’in dünyanın en yüksek teknolojili sporu olması önemli değil, kimse hava durumunu kontrol edemez. Yarışamamamız gerçekten utanç vericiydi, özellikle de ortaya çıkıp sabırla bekleyen tüm taraftarlar için. Ve bizim için de hayal kırıklığı oldu çünkü o ana kadar güçlü bir hafta sonu geçirdik ve gridde bir altıncılık daha yaşadık. Yarışta gerçekten iyi bir şey yapma şansım olduğuna ikna olmuştum.

En azından tekrar yarışmak için fazla beklememiz yok, bu yüzden Spa performansımızdan olumlu yanlarını alıp şimdi Zandvoort’a aktaracağım.

Orada 2012’de Formula Renault 2.0’da yarıştım, çok uzun zaman önce!

Pierre Gasly:

Pist düzeni o zamandan beri çok değişti ve simülatörde bunu deneyimledim. Max’in Formula 1’de yer almasından bu yana ilk Hollanda Grand Prix’si olarak tüm hafta sonlarının inanılmaz bir deneyim olması gerektiğini düşünüyorum.

İlginç bir hafta sonu olacak, bazı açılardan Monaco’nun tekrarı olacak, çünkü düzlükler çok kısa ve pistin kendisi çok dar, bu yüzden sollama özellikle karmaşık olacak.

Bu, Elemelerin özellikle önemli olacağı ve bu açıdan oldukça iyi performans gösterdiğimiz için, bizim için iyi bir şey olabileceği anlamına geliyor.

Bir diğer faktör de deniz kenarında olmak, Cuma günü asfalta kum üfleyerek tozlu bir pist yüzeyi bulmayı bekleyebiliriz, bu yüzden koşullar hafta sonu boyunca gelişecektir.” dedi.

Yuki Tsunoda:

Japonya’da yarışırken, yağmurda sürmeye alışırsınız, ancak Pazar günü Spa’daki görüş mesafesi yarışamayacak kadar zayıftı. Çaylak yılımdaki öğrenme deneyimimin bir parçası olarak, o pistte bir Formula 1 aracındaki ilk yarışımı dört gözle bekliyordum, ancak sonuçta güvenlik en önemli faktör. Belçika’daki serbest antrenmanlarda söyleyebileceğimiz kadarıyla, takımımız orta sahada hala rekabetçi görünüyor, bu yüzden şimdi Hollanda’ya tekrar gidip neler yapabileceğimize bakacağız.

Zandvoort’ta hiçbir kategoride araba kullanmadım. Pist düzenini değiştirdiklerinden, sadece benim gibi çaylaklar için değil, tüm sürücüler için yeni bir deneyim olmalı.

Simülatörden alışılmadık görünüyor, oldukça dik olan ve pistin bir sonraki bölümüne hız taşıma açısından en üst düzeye çıkarmak için iyi becerilere ihtiyaç duyacak çok fazla bankacılık ile. Daha önce hiç görmediğim bir piste makul bir şekilde hızlı bir şekilde adapte olmakta oldukça iyi olduğumu düşünüyorum.

Ancak hatalar yüzünden pist zamanı kaybetmeyeceğimden emin olmalıyım,

YUKİ TSUNODA

çünkü serbest pratikte mümkün olduğunca çok şey öğrenmek önemli olacak. Ayrıca, Zandvoort’ta, pist yürüyüşü normalden daha da yararlı olacaktır, çünkü simülatör size yeni bir devrenin nasıl olduğu hakkında tam bir resim veremez. Simülatör yardımcı olur, ancak yürüyüş size tam bir resim verir.”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir