Cidde İki Üç Bilinmeyenli Denklem Gibi

0

Formula 1 sezonunun son çifte yarış devam ediyor. Orta Doğu’da art arda hafta sonları iki yarış var, Suudi Arabistan’dan başlayıp geleneksel olarak sezonun son yarışına ev sahipliği yapan Abu Dabi’ye geçecek takımlar.

Sezon finali yaklaştıkça şampiyonluk yarışındaki andrenalinde üst seviyede, sadece şampiyonluk yarışı değil aynı zamanda takımlar şampiyonası ve üçüncülük, dördüncülük hatta takımlarda beşincilik sırası bile yüksek rekabette.

Suudi Arabistan’ın ilk yarışı, ana odak noktası turizm ve iş olan ülkenin büyük şehirlerinden biri olan Cidde’de gerçekleşiyor.

Dört milyon nüfuslu bu şehir, 2019’daki Supercoppa Italiana finali ve 2020’deki İspanya Supercoppa gibi büyük spor etkinliklerine ev sahipliği yaptı.

Formula 1, Al Diriyya sokak pistinde 3 E-Prix ve Cidde, Riyad ve Quiddiya çöl bölgelerinden geçen 2020 Dakar’dan sonra Suudi Arabistan’da düzenlenen üçüncü büyük motor sporları etkinliğidir.

Pist. Cidde Korniş olarak bilinen ve uzun bir bölüm olarak kıyı şeridini takip eden pist, 6.175 kilometre uzunluğa sahip ve Spa-Francorchamps’dan sonra takvimdeki en uzun ikinci pisttir.

Diğer sokak devrelerinden farklı olduğu yerlerde, duvarlara yakın geçen normal 90 derece dönüşler olmadan akan köşeleri var.

Çok yüksek hız gibi görünen bölümler de var, bazı simülasyonlar 27. virajda 320 km/ s’nin üzerinde bir pik hıza işaret ediyor ve ortalama tur hızı 260 km / s’yi aşabilir.

Üç DRS bölgesi planlanırken, diğer bölümler de sollama olanakları sunuyor. Yarışta 50 tur var (308.750 km).

Programı. Yarış geceleri gerçekleşecek ve Singapur’a benzer bir takvime koşacak, böylece tüm seanslar günün geç saatlerinde olacak.

Cuma günü ilk ücretsiz antrenman yerel saatle 16.30’da (14.30 CET) başlarken, ikincisi 20 (18 CET) seviyesinde başlıyor.

Cumartesi günü hazırlık için son saat 17 (15 CET) olacak ve ardından 20 (18 CET) eleme olacak. İlk Suudi Arabistan Grand Prix’si Pazar günü saat 20.30’da (Tsİ 18.30) başlıyor.

Suudi Arabistan Grand Prix’si: gerçekler ve rakamlar

Formula 1 Grand Prix’lerine ev sahipliği yapan Suudi Arabistan da dahil olmak üzere Arap dili ülkeleri.

Listenin başında 18’de Bahreyn (17 Bahreyn GP ve 2020 Sakhir Grand Prix) yer alıyor. Abu Dabi 12’de sırada, 1958’deki ilk yarış olan Fas ve katar birer yarış.

Suudi Arabistan Krallığı’nın dünyanın en büyük ülkeleri listesindeki konumu. Devlet 1932 yılında kurulmuş, iki milyon kilometrekareden fazla bir alanı kaplamaktadır ve nüfusu 34 milyonun biraz üzerindedir.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir