Formula 1, 2021’in sonunda yeni veya yeni pistlerden oluşan bir üçlüyle yabancıları kucaklıyor.

Losail F1’de yeni olsa da ve Yas Marina son ziyaretimizden bu yana çok değişmiş olsa da, Cidde Corniche Pisti gerçek bir makale: terra incognita sadece F1 için değil, genel olarak motor sporları için.

Dünyanın en hızlı sokak pistine yakından bakın F1 çerez kesici devreleri yapmaz; her parça benzersizdir – ancak bazıları diğerlerinden daha benzersizdir.

Suudi Arabistan’ın Kızıldeniz kıyı şeridinde tünemiş Cidde Corniche Pisti bu kategoriye giriyor. Bakü, Montreal ve Silverstone’un ipuçları var ama gerçekten, hepsi kendi işi.

Bildiğimiz bir şey varsa o da çok, çok yüksek hızda olacağı, uzun, tam gaz bölümlerin üç DRS bölgesiyle tamamlanmış ve yüksek hızlı virajların yuvarlandığı bir dizi olacak. F1 gerçekten daha önce böyle bir yere gitmemişti.

Takımın Cidde’de koşarak yere inmesini sağlamak için, test ve geliştirme sürücüsü Oliver Turvey son bir aydır simülatörde sert yardalar yapıyor. F1’in deniz kenarında yeni evi hakkında bize bazı ipuçları verdi.

Geniş ve yavaş

Cidde süper süper hızlı bir sokak pistidir – ancak köşelerin ilk kombinasyonu, ilk sektörün daha hızlı kısmına açılmadan önce akıllı bir sol-sağ şikan ile pistteki en yavaş olanıdır.

Turn 1’a giriş oldukça geniştir ve DRS’nin yardımıyla muhtemelen pistteki en iyi sollama noktasıdır. Bir komplikasyon, pit şeridinin İkinci Viraj’ın dışından çıkmasıdır. Bu, pistin ‘stadyum bölümü’, pist Üçüncü Viraj’dan bir tribün altından çıkıyor.

Telif Hakkı: McLaren

Ayak aşağı

İlk viraj dizisinden sonra hız hız alır. Turn Four’a kısa bir düzlük var, bu da hızlı bir sol el, ardından çok hızlı bir dizi ve ardından 10. Buradan aracın konumlandırılmasına konsantre olmak çok önemlidir, çünkü devre dışı kalmak çok kolaydır.

Köşelerin hepsi birbirine bağlı ve çok doğru olmalısınız. Bu bölüm, yüksek yakıtta elemelerde olduğundan biraz daha zor olacak.

Telif Hakkı: McLaren

Hızlı Atla

Turn 10, T13 için frenlemeden önce Turn 11 ve Turn 12 easy-flat ile kısa bir düzlüğe çıkan hızlı bir sol eldir.

Gerçekten bir sollama noktası değil – turun bu ilk yarısında hiçbir şey İkinci Viraj’dan sonra değil – çünkü hızlar çok yüksek ve yakından takip etmek çok zor olacak.

Telif Hakkı: McLaren

Bankaya götürün.

‎13. dönüş hafifçe bankalanmıştır (12 derece). Giriş çok hızlıdır ve profil aracın aynı anda frenlemeye ve dönmeye başlamasını gerektirdiği için zor olacaktır.

Virajda bir kambere sahip olmak, sürücülerin pist kendi kendine geri dönerken çok, çok uzun bir dördüncü vites virajı boyunca hızı yüksek tutmalarını sağlayacaktır.

Hızlar, duvarların yakınlığı ve çok fazla kaçak olmaması tüm pisti göz korkutucu hale getiriyor – ancak özellikle duvara yakın koşmanız gereken 13. ‎

Telif Hakkı: McLaren

‎Işık yak.‎

‎Turun ilk yarısı çok çok hızlı ve ikinci yarısı… Hızlı! 14 ve 15 dönüşleri kolay düz ama 16 ve 17.‎

Copyright: McLaren

‎Bölgede‎

‎Turn 17’den çıkış çok önemlidir, çünkü pist 18, 19, 20 ve 21. Turn 20’den Turn 22’ye kadar olan koşu, 530m’lik bir mesafeyi kapsayan ardışık üç DRS bölgesinin ilki olacak.‎

Copyright: McLaren

‎Hızlı chicanery‎

‎Turn 22’ye yaklaşma hızları, başka bir çok hızlı şikan olana frenlemeden önce çok yüksek olacaktır.

T16-17’ye benzer ama belki biraz daha hızlı, bu dördüncü veya beşinci vites olacak – bu bir şikan için hızlı! ‎

Copyright: McLaren

Water hazard

Şikandan sonra, pist son viraja kadar tekrar tam gaz devam ediyor. Her iki tarafta da su var! İkinci DRS bölgesi 25. Son viraj… zor.

Çok hızlı bir şekilde varırsınız, ancak köşe oldukça açıktır ve üçüncü viteste alınır. Turn One’ın ana sollama fırsatı olmasını beklerken, 27. Birlikte çalışabileceklerden şüpheleniyorum: T27’de sollamayı ayarlamak ve savunmacı sürücüyü son viraja savunmaya geçmeye zorlayarak T1’de yapışmasını sağlamak. Eğer saldırgan buradan geçinemezse, T1’e ikinci bir ısırık alacaklar.

Telif Hakkı: McLaren

Pist haritasında Cidde Corniche Pisti’nin 27 köşesi olduğu yazıyor ama bu sayı yanıltıcı. Bu, Singapur gibi 23 virajın 23 viraj anlamına geldiği bir pist değil – Cidde’de sürücüler gerçekte sadece T1, T4, T10, T13, T16, T22 ve T27’de fren yapacak. Devrenin geri kalanı inanılmaz derecede hızlı.

Bunun en çok benzediği mevcut devre Bakü ‘ dür – bu anlamda yüksek hızlı bir sokak devresidir – ancak gerçekten çok fazla karşılaştırmaya dayanmaz.

Bakü’de özellikle hızlı olmayan çok sayıda ağır frenleme ve 90 derecelik virajlar var: burada virajların çoğu fren pedalının sadece hafif kullanımıyla yüksek hıza sahip. Açık ara en hızlı sokak devresi.

Bakü aynı zamanda düşük sürüklenen bir araba için bir devredir, ancak burada hızlı virajların sayısı takımları daha fazla downforce’a yığılmaya zorlayacaktır.

Özellikle ilk bölüm kolay düz değildir ve kanada ihtiyaç duyacaktır. Öte yandan, daha düşük downforce saldırmak ve savunmak için yararlı olacaktır. Bir denge olmalı. Sollama kolay olmayacak.

Pist lastikler için zor olacak mı? Bu, yeni bir devrede bilinmeyen bir miktara sahip olan piste çok bağlı olacaktır.

Düzen, lastiklerdeki yüklerin yüksek olacağını gösteriyor, bu yüzden zor olmasını beklersiniz – ancak araçlar piste çıkana kadar, ne kadar zor olduğunu gerçekten bilemezsinz. dedi.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/5b734a79abe603086d66ce5518b99122.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130