İki Yarış Kaldı: Heyacan Dorukta!

0

Son göründü, ama hiçbir şeye karar verilmedi. Her iki şampiyonluk da hala dengede dururken, Suudi Arabistan ve Abu Dabi’ye giderken oynayacak her şey var.

Formula 1’in sezonun son iki yarışına son kez bu kadar tehlikede girmesinin üzerinden on yıl geçti.

Her iki başlığı da belirsiz bir şekilde dengede tutan bir Orta Doğu çifte başlığına doğru gidiyoruz ve suları biraz daha bulandırmak için, bilinmeyenlerle dolu iki devre.

Puan durumunu dinlendirmeye değer, çünkü Cidde’de istatistiksel olarak düşük ihtimalli yarışlardan birine sahip olmadığımız sürece, matematik önümüzdeki birkaç hafta boyunca oldukça belirgin bir şekilde öne çıkacak.

Max, Sürücüler Şampiyonası’nda Lewis Hamilton’ı sekiz sayı farkla önde götürüyor: 351.5 343.5 oynuyor ve kimse en iyi onurlar için çekişme içinde değil.

Kurucular Şampiyonası’nda, Mercedes’in lehine daha da ince bir avantaj var gibi görünüyor Mercedes 546.5 puan ile Red Bull 541.5 puanda.

Her iki başlık yarışı da yorumcuların ‘beraberlik durumunda’ korkunç ifadeyi kullanmaya başlayacak kadar yakın.

F1 bunları geri sayıma dahil eder. En çok zafere sahip sürücü veya takım bu onuru alır. Eğer galibiyetlerde berabere kalırlarsa, o zaman ikinciliklerde, sonra üçüncülükte vesaire yapılır.

Max bu hafta sonu Dünya Şampiyonu olabilir. Lewis Hamilton’dan sekiz puan açık ve bu yüzden şampiyonluğu almak için Cidde’deki Lewis’ten 18 puan daha fazla alması gerekiyor.

Bu, 26 sayı önde son tura girerken, 26 sayıyla devam ettiğini ve Max’in üstün galibiyet rekoruna sahip olmasıyla, bu nedenle galibiyet farkıyla taçlanacağını görecekti.

Max’in Suudi Arabistan’da Şampiyon olması için aşağıdakilerin gerçekleşmesi gerekir:

  • Max en hızlı turla kazandı ve Lewis altıncı turdan daha iyi değil.
  • Max en hızlı tur olmadan kazandı ve Lewis yedinciden daha iyi değil
  • Max en hızlı turla ikinci oldu ve Lewis 10.
  • Max ikinci oldu ve Lewis sayı yapmadı.
Son çalıştırma için maksimum ayar
Son çalıştırma için maksimum ayar© Vladimir Rys

Ölçeğin diğer ucunda, Kurucular Şampiyonası mercedes’in beş puan önünde hala dengede. Bu hafta sonu bizi 39 sayı farkla geride çıkarırlarsa şampiyon olurlar.

Cidde’de gol atamazsak, Mercedes’in şampiyonluğu tamamlamak için en az birinci ve üçüncüye ihtiyacı var.

Her iki oyunun da bu hafta sonu karara bağlanması mümkün mü? Hayır. İkisi de değil, ama ikisi birden değil.

Max, Sürücüler Şampiyonası’nı kazanmak için yeterli puan alırsa, otomatik olarak Kurucular için çekişmeye devam ediyoruz; Mercedes, Constructors’ın Lewis’ini kazanacak kadar puan alırsa, sürücüler için hala çekişme içindedir.

Kapmak için başka ne var? Herkes unvanlara bakarken, Checo ve Valtteri Bottas’ın gelecek ay Paris’te ödül almak için FIA ödülüne kimin gideceğine karar vermek için kendi savaşları var.

Valtteri şu anda checo’nun 190 puanına 203 puanla önde gidiyor. Üçüncülüğü garantilemek için Checo’yu 14 sayı farkla geçmesi gerekiyor.

Bakü/Macaristan ölçeğinde bir şeyi engellemek için, Suudi Arabistan’da karar verilen bir şey görmemiz olası değil, bu da her iki unvan yarışının da 2008’den beri görmediği bir şey olan tellere gideceği anlamına geliyor.

Tarafsızlar için özellikle heyecan verici olan şey (böyle bir insanın var olduğuna tamamen ikna olmasak da), Cidde’ye giderken, avantajın nerede olduğunu söylemenin çok zor olmasıdır.

Taraftarlar, sık sık devreye özgü avantajla ileri geri savrulan bir sezona maruz bırakıldı. Ancak iki yarış kala, ziyaret etmemiz gereken bir buçuk yeni pist var ve simülatörde birçok dijital mil dövülse de, kimse ne göreceğimizi gerçekten bilmiyor.

Max Katar'da Yolda
Max Katar’da Yolda© Vladimir Rys

Cidde Corniche Circuit kolay açıklamaya meydan okuyor, gerçekten başka hiçbir yerde F1 ziyaretleri gibi değil.

Yüksek hızlı bir sokak pisti olarak, Bakü’nün tonlarına sahiptir, ancak Bakü hızlı düzlüklere ve daha yavaş, 90 ° virajlara sahiptir, oysa Cidde’deki dönüşlerin çoğu hız aralığının en üst ucundadır, aslında düz değilse.

Ayrıca, geleneksel anlamda bir ‘sokak’ devresi değil, üzerinde bulunduğu sokaklar, devre için alınıp yeniden döşendi.

Bankalı bir köşesi var, ki bu çok sokak benzeri değil, ama duvarların yakınında sokak devresi DNA’sı ve iğne ucu doğruluğu ihtiyacı var.

Her şeyin olabileceği ve bir Dünya Şampiyonası’nın bir güvenlik arabasının veya kırmızı bayrağın tesadüfi zamanlaması ile belirlenebileceği bir pist.

Yas Marina bir garajdan çok aynı görünecek olsa da, devre özellikleri açısından, yeni bir mekan da olabilir.

Köşe komplekslerinden sadece ikisi önemli ölçüde değiştirilmiş olsa da, tur üzerindeki etkinin çok büyük olması muhtemeldir.Daha önce 21 virajı olan devrede şimdi 16 viraj bulunuyor.

273m daha kısa ve yarış üç tur daha uzun olacak, pistin ‘altındaki’ şikan ve saç tokası daha hızlı bir virajla değiştirildi ve pistin deniz kanalı ucundaki 11, 12, 13 ve 14 dönüş sırası büyük, muhtemelen çok hızlı bir parabolle değiştirildi.

Otelin etrafındaki ve altındaki köşelerin sırası da daha fazla takip etmek için yeniden hizalanmıştır.

Aslında, tıpkı yeni bir devre gibi ve hiç kimse bunlardan ne bekleyeceğini tam olarak bilmiyor.

Max Geleceğe Bakıyor
Max Geleceğe Bakıyor© Vladimir Rys

“Sonuna kadar zor olacağını biliyorum, ama bence bu güzel, heyecan verici tutuyor”

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir