Bu hafta sonu Formula 1, 71 yıl önce Dünya Şampiyonası’nın başladığı yer olan Silverstone’a geri dönüyor

0

Bu hafta sonu Formula 1, 71 yıl önce Dünya Şampiyonası’nın başladığı yer olan Silverstone’a geri dönüyor. Pist uzun zamandır bir sürücünün favorisiydi ve her yıl Northamptonshire pistine akın eden büyük kalabalıkla da tanınıyor.

Yıllar boyunca pist tasarımında birçok değişiklik oldu, ancak mevcut 5.891 km düzeninde bile takvimdeki en hızlı pistlerden biri.Bu hafta sonu, 100 km’nin üzerinde gerçekleşecek cumartesi günkü Sprint Yarışı’nın tanıtımıyla F1’in yeni bir formatını göreceğiz.

Pazar günkü ana yarış 52 tur uzunluğunda olacak ve 306.198 kilometre yarış mesafesi sağlayacak. Ancak kimse sezonun 10. turu için pistte bir tekerleği çevirmeden önce, 

Red Bull Racing Honda’nın Test ve Yedek Sürücüsü Alex Albon ile dünyanın en ikonik pistlerinden biri olan Silvestone hakkında görüşleri.

Silverstone Genel Bakış

Silverstone, Takımın ‘ev’ olarak adlandırdığı bir başka yarıştır, bunun nedeni pistin Milton Keynes’teki karargahımıza arabayla sadece 30 dakikalık mesafede olmasıdır.

Silverstone hakkında konuşurken Alex, “Oraya yaklaşık 20 dakikada gidebilirim” diye espri yaptı. “Buckinghamshire’ın arka yolları zamanın kazanılabildiği yerdir.” diye de ekledi.

Silverstone tüm sürücüler için özel bir pist, favorilerimizden biri.

Alex Albon Alex ayrıca Silverstone’un tüm sürücüler için çok sevilen bir pist olduğuna inanıyor. “Sürücülerden en sevdikleri pistlerden bahsetmelerini istediğinizde, hepsi Suzuka, muhtemelen Monako ve Silverstone diyorlar, söyleyecekleri üç pist onlar.

Tüm sürücüler için özel bir pist, favorilerimizden biri.”Bunu göz önünde bulundurarak, Alex ile bir tur atalım…

Alex Setting Some Silverstone Laps
Alex Bazı Silverstone Turları Ayarlıyor© Getty Görselleri

6 ve 7 virajlar

Alex : “Silverstone, tüm köşelerin isimlerini bildiğim tek pist! olduğunu “Wellington Düzlüğü’ne çıktıktan sonra Brooklands’e geliyoruz. “Bunlar harika köşeler,” diye açıkladı Alex.

“Pistin en olaylı virajları; Burada kolayca sollayabilirsiniz. Köşeler benzersizdir ve sürüş hattında dengeleyebilir ve her iki şekilde de gidebilirsiniz, hamle yapmak için birçok fırsat vardır. Geçen yıl altıncı virajın içini ve sonra yedinci virajın dışını geçtim. Onlar serin, hızlı köşeler ve geçmek için birçok seçenek var.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

10, 11, 12, 13, 14 virajlar

Bu, herhangi bir yarış pistinin en hızlı bölümlerinden biridir ve Alex’e göre sürmek için mutlak bir heyecandır. “10’dan 14’e, Kurtçuklar ve Beckets, pistteki en iyi virajlar ve takvimdeki en iyi virajları bile söyleyebilirim.

“Formula 1 araçlarını ne kadar hızlı sürdüğümizi fark etmek isteyen varsa, 10 yaşına girmek için 14. virajda pist boyunca geriye dönük durmalı – gidip yarışı izlemek için en iyi yerlerden biri. Bir F1 aracının hızını gerçekten takdir edeceksiniz.

Sürücüler olarak bizim için ‘bu kesinlikle delilik’ diye düşünüyoruz.

Alex Albon”Sürücüler olarak bizim için ‘bu kesinlikle delilik’ diye düşünüyoruz. 13. virajda küçük bir asansörle tüm virajlarda dümdüz sürüyorsunuz, ancak hız çılgınca ve her şey hassasiyetle ilgili. Devrenin doğru santimetresine vurmaya çalışıyorsun.”

Alex Puts In A Solid Stint
Alex sağlam bir stint koyar© Getty Görselleri

15. virajı geçiyorsunuz ve 16.

Alex AlbonStowe olarak bilinen bu, daha iyi köşelere giden son derece hızlı bir köşedir. “Dümdüz dönüyorsun,” dedi Alex. “Ve teslim olduktan 10 metre sonra kırılmaya başlıyorsun. Yine, bu virajda çok hızlı ve lastikler yok oluyor. 15. virajı geçiyorsunuz ve 16. viraja geldiğinde lastikleriniz 20 tur atmış gibi hissediyor.”

Alex’in Son Düşünceleri

“Gittiğimiz en havalı pistlerden biri. Yine de benim için ve bu popüler olmayacak, Suzuka daha iyi bir devre.”

Parça Puanı: 9.5/10

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/8e92ecdd65b634f04ad6bc887c16c4a1.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130