İşte Britanya Grand Prix’sinin tarihi

0

Britanya Grand Prix’si, 1926’ya kadar uzanan en eski motor yarışlarından biridir. Bununla birlikte, Formula 1 söz konusu olduğunda, düzenlenen ilk Formula 1 Dünya Şampiyonası yarışı 13 Mayıs 1950’de Silverstone’da yapıldı.

Bu açılış yarışını o sezon altı Grand Prix daha izledi ve takvimi yedi yarışa çıkardı. 1950’deki çıkışından bu yana, Britanya GP F1 takviminde düzenli bir fikstür oldu, ancak her zaman Silverstone’da yapılmadı.

1955 ve 1962 yılları arasında yarış Silverstone ve Aintree arasında geçti. Aintree şimdi daha çok bir at yarışı pisti olarak tanınıyor ve Grand National’a ev sahipliği yapıyor, ancak 1950’lerde Formula 1 otomobilleri hipodromla aynı tribünleri paylaşan pistin etrafında yarışıyordu.

Outside The Red Bull Racing Factory
Red Bull Yarış Fabrikası’nın Dışında© Getty Görselleri

Aintree’deki son F1 yarışı 1962’deydi. Silverstone, 1963’ten itibaren ganimetleri bir kez daha başka bir devreyle paylaşmak zorunda kaldı.

Sonraki 23 yıl boyunca Northamptonshire pisti Brands Hatch ile geçiş yapmak zorunda kaldı.

Kamberli virajları ve değişen yüksekliği ile Kent’teki pist sürücüler arasında popülerdi.

Jack Doohan Drives At Brands Hatch In 2018
Jack Doohan 2018’de Brands Hatch’te Sürüş Yapıyor© Red Bull İçerik Havuzu

Ancak Brands Hatch, 1986 yarışından sonra Formula 1 Takvimi’ne alındı. Güvenlik endişelerden biri, arabalar küçük Kent pisti için çok güçlü hale geliyor.

Ayrıca, devrenin bir ormanın içine ve çevresine inşa edilmesiyle, belirli bölümlerde çok az çalışma alanı olduğu ve genişlemek için çok fazla yer olmadığı anlamına geliyordu.

O zamanki yönetim organı olan FISA, Grand Prix başına sadece bir piste uzun vadeli sözleşmeler sunma politikası da uygulamıştı. Bu nedenle, Brands Hatch’in ‘daha fakir’ bir tesis olarak kabul edildiği endişeleri ve gerçeğiyle, Markalara veda etme zamanı geldi.

Silverstone’daki değişiklikler

Silverstone’daki pist yıllar içinde çok az değişmişti ve otomobiller yıldan yıla daha hızlı hale geldikçe, sahipleri piste birkaç ekleme yapmaya karar verdi. 1975’te, 1987’de tekrar değiştirilen Woodcote Chicane’i eklediler.

Silverstone Pit Building Shines Bright
Silverstone Çukur Binası Parlıyor© Vladimir Rys

Şikan çıkarıldı ve yeni bir sol-sağ şikan olan Luffield eklendi. Bir sonraki büyük şans 1991’de gerçekleşti.

Bu Grand Prix’nin geleceğinin Silverstone’da kalmasını sağlamaktı. Pist önemli ölçüde değiştirildi.

Pistin hemen hemen her bölümü yeniden tasarlandı.

Maggotts, Becketts ve Chapel zorlu ve derinden hızlı bir sol-sağ-sol-sağ-sol dizilimi haline getirildi ve Becketts bu bölümü oluşturmak için değiştirildi. Stowe ve Club arasında sollamayı teşvik etmek için yeni bir köşe eklendi Vale.

Ancak, tüm bu değişiklikler gerçekleşirken, Silverstone hala hızlı bir pistti, bu her zaman bilindiği şeydi. Ayrton Senna ve diğer Grand Prix pilotu Roland Ratzenberger’in 1994’te Imola’da trajik ölümlerinin ardından, birçok pist hızı azaltmak ve sürücü güvenliğini artırmak için değiştirildi.

Bu nedenle, Copse, Stowe, Abbey ve Priory köşeleri, artan koşu ile daha yavaş olacak şekilde yeniden profillendi.1997’de birçok viraj tekrar profillendi, ancak bu sefer devrenin hızını ve akışını artırmak için. Son değişiklik 2010 yılında fazladan 759 metre ilave edildiğinde ve yeni bir çukur kompleksi inşa edildiğinde yapıldı.

Mutlu Milenyumlar

2005 yılında F1’in griddeki en yeni takımı Red Bull Racing, oldukça sağlam bir başlangıç yaparak ilk iç saha yarışımıza katıldı. Sezonun 11. yarışıydı ve David Coulthard RB1’ini sağlam bir P13 ile geri getirdi ve P15’te takım arkadaşı Chirstian Klien oldu.

Silverstone’daki Takım’ın hikayesi önümüzdeki birkaç sezon için tanıdıktı. Alman Sürücü Sebastian Vettel’i ağırlamamız ile işler değişmeye başladı.

Team Seb ve takım arkadaşı Mark Webber için ilk sezonunda, padok 2009 Britanya Grand Prix’si için Northamptonshire’a geldiğinde zengin bir form damarındaydı.

Bulls’un P1 ve P2’yi bitirmesiyle harika bir yarıştı ve Seb için sadece zafer iddiasında değil, aynı zamanda pole pozisyonunu alıp yarışın en hızlı turunu attığında daha da iyi bir hafta sonuydu.

Top Silverstone Step For Seb
Seb İçin En İyi Silverstone Adımı© Getty Görselleri

Ertesi sezon aynı şekilde gidiyor gibi görünüyordu, Seb yarışa P2’de Mark ile pole’de başladı. İkisi – rekabetçi yarışçılar oldukları için – Copse’un girişinde birbirlerine yeterince yer vermediler.

Mark öne geçti ve Sebastian, McLaren’dan Lewis Hamilton ile geniş bir şekilde çarpıştı ve bu da Sebastian’ın bir delinme almasına neden oldu. Bu, Mark’ın sürüden uzaklaşmasına ve 52 tur sonra damalı bayrağı almasına izin verdi. Seb P7’ye dönüş yolunda savaşabildi.

Şampiyonluk kazanan sezonlarda bir dizi kupa Milton Keynes’e geri döndü. Çiftlerde sebastian ve Mark, iki ilk, iki saniye ve üçte ikiden oluşan toplamda altı kupayı geri getirmeyi başardılar.

Takım için Silverstone pistinde gelecek bir sonraki galibiyet 2020’de kutlama 70th Anniversary Grand Prix’sinde oldu. Max, yarışa P4’te Nico Hülkenberg’in (COVID’in vurduğu Sergio Pérez için Racing Point koltuğunda) ve Hamilton’ın Mercedes’i ve Valtteri Bottas’ın önünde başladı.

Max, Hülkenberg’i neredeyse anında geçebildi ve Hamilton ve Bottas’ı kovalamaya başladı. 44 derecelik pist sıcaklığı Mercedes’inkiyle hasara yol açtı ve lastikleri beklenenden daha hızlı bozulmaya başladı. Hem Hamilton hem de Bottas, Max’in temiz havada uzaklaşmasına izin verdi. Taze lastiklerle bile Max’i yakalayamadılar.

Max With His 70th GP Trophy
Max 70. GP Kupası ile© Vladimir Rys

26. turda Max, Bottas’ın altını kesmesine izin verdi, ancak liderliği sadece kısa sürdü ve Max kısa bir süre sonra liderliği geri aldı. Hollandalı, damalı bayrağı aldığında, P2’de Hamilton’ın 11 saniyeden fazla önündeydi.

Alex Albon ayrıca RB16’sını P5’teki evine getirme yarışında beş sırayı telafi edebildi. Bu yıl heyecan verici bir Britanya Grand Prix’si olmayı vaat ediyor ve Takım üst üste beş galibiyete sahip ve son ikisi Avusturya’da olacak.

Ev yarışı galibiyetlerinin hat-trick’ini yapabilir miyiz? Yarış İstasyonumuzdaki Britanya Grand Prix’sinden tüm aksiyonu takip ederek öğrenebilirsiniz.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Manuel Puccetti: “Türk sporcular, bizim ikinci ailemiz gibi oldular”

Paul Denning: “Toprak’ın gerçekten çok ama çok eşsiz bir sürüş stili var”

DTM Hakkında Bilmen Gereken 10 Şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir