Sprint Sıralama Yarışı tam olarak ne elde etmek içindir

0

Formula 1 dünya şampiyonasının bir sonraki turu olan ve 16-18 Temmuz tarihleri arasında Silverstone’da gerçekleşecek Britanya Grand Prix’sinde.

Cumartesi günü sprint sıralama yarışıyla spor deneyleri olarak yeni bir hafta sonu formatı yer alacak. Bu prömiyer F1’deki gösteriye eklenmesi hedefleniyor ve ayrıca 2021’de iki Grand Prix’de daha denenecek.

Sprint Sıralama Yarışı tam olarak ne elde etmek içindir, nasıl koşulacak ve klasik F1 yarış hafta sonu programı üzerinde nasıl bir etkisi vardır?

Birazdan konuyu açıklayacağız, ama önce bir tarih dersi. Tarih öncesi zamanlarda, grid pozisyonlarına piyangoyla bile karar verildi,

Ancak dünya şampiyonasının başladığı 1950’den bu yana, en hızlı sürücü pole pozisyonundan başlama hakkı kazanan zamanlanmış seanslar kullanıldı.

Biçim yıllar içinde değişti: bir en iyi zaman sayımı ile iki oturum; ızgara yerine karar veren toplam süreye sahip iki oturum; sürücü seansı başına bir tur ve en son, üç bölümlü bir seans, ilk on kalana kadar bir dizi süreç eklendi

Ancak 2021 için, sporun organizatörleri, cumartesi günü etkili bir şekilde mini yarış şeklinde, pazar günkü olağan ana etkinliğin gridine karar veren bir yarış üçlüsünde radikal bir şekilde farklı bir şey denemeye karar verdi.

Neden?

Liberty’nin F1‘in dizginlerini ele aldığından beri yaptıklarının çoğunda olduğu gibi, asıl amaç taraftarlara daha iyi bir deneyim sunmak.

Başlangıç olarak, Cuma günü nihayet rekabet avantajına sahip olacak, çünkü Sprint Yarışı’na katılma o gün, ücretsiz bir antrenman seansından sonra gerçekleşecek.

Daha sonra Cumartesi günü, Sprint Yarışı’ndan önce başka bir ücretsiz antrenman saati olacak, böylece taraftarlar formula 1 yarış başlangıcının tüm heyecanını alacak ve ardından yaklaşık yarım saat sürmesi gereken 100 km’lik bir yarış olacak.

Daha kısa bir mesafeden çalıştırılan sürücüler, pit stoplara gerek kalmadan düz şekilde sıralanacak. Aslında bu özellik Formula1’in resmi oyunu Formula da uzun süreden beri vardı. Bu oyundaki geri bildirimlerde etkili olabileceği varsayılabilir.

Sürücüler Pazar günkü ana yarış için mümkün olan en iyi grid pozisyonunu güvence altına almak istediklerinden, ancak bir dönüş veya kaza ile şanslarını bozmadıklarından emin olmak isteyecekleri için büyüleyici bir gösteri olmalı.

Hiçbir şeyin değişmemesi gerektiğini düşünüyorsanız, endişelenmeyin, çünkü Pazar hala hafta sonunun en önemli olayı. Sprint Sıralama Yarışı’na giden bir “gösteri” veya ulusal marş yok. birkaç ekstra puan ve 3 galibiyet için, 2 ikinci, 1 üçüncü ama podyum seremonisi olmayacak,

Sadece parc ferme’de kazanana verilen küçük bir kupa, şu anda pole bakıcısına verilen minyatür Pirelli lastiği ile aynı klasik bir durum olacak.

Bu nedenle, lastik tahsisinden parc ferme kurallarına kadar nasıl yönetileceğine dair her yönü iyi düşünülmüşken, bu heyecan verici yeni girişimin nasıl görünmesi gerektiği belirsizliğini koruyor.

Formula 1, son zamanlarda sportif düzenlemelerine karşı çok daha esnek bir tutum benimsedi ve bu durumda bile patronlar Sprint Sıralama Yarışı’nın şu an için sadece bir deneme olduğunu açıkça belirttiler. İşe yararsa, daha sık görülebilir, ancak eşit olarak, işe yaramazsa, ilginç bir deney olarak çöp kutusuna gönderilebilir.

Takımlar Şampiyonası Puan Durumu.

PostakımPuan
1Red Bull Yarış Honda286
2Mercedes242
3McLaren Mercedes141
4Ferrari122
5AlphaTauri Honda48
6Aston Martin Mercedes44
7Alp Renault32
8Alfa Romeo Yarış Ferrari2
9Williams Mercedes0
10Haas Ferrari0
  • Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

  • Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

  • Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

  • KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir