SIM YARIŞÇILARI… GERÇEK YARIŞÇILAR MI?

0

E-spor (diğer adıyla elektronik sporlar) sosyal bir fenomen olarak ortaya çıktı ve sim yarışı – motor sporları oyunlarına adanmış dal – olağanüstü büyümenin tadını çıkarıyor.

Alpine, bazılarının hayal edebileceğinden çok daha az ‘sanal’ olan bu spora aktif olarak dahil oldu.

2021 F1 Esports Series Pro-Şampiyonası‘nın kısa bir süre sonra başlamasıyla birlikte Alpine Esports Team’in Takım Müdürü Richard Arnaud, kadrosunun Formula 1’e kadar gerçek tek kişilik sürücülerin izlediğinden farklı olmayan bir programla sezona nasıl hazırlandığını anlatıyor.

Oyuncuların kendilerini bir bilgisayar veya konsolla odalarına kapattıkları ve cips ve kola ile beslenerek besledikleri klişe, esport’un şaşırtıcı bir dizi yarışmaya ve şampiyonaya katılan profesyonelleri ve yarı profesyonelleri söz konusu olduğunda gerçeklerden daha uzak olamazdı.

Sayıları, Alpine Esports Team’in sürücüleri için uyarlanmış gibi tavizsiz eğitim kursları için çağrıda bulunan titiz bir dünya olan sanal devrelerin etrafında sanal arabaların direksiyonunda yarışan sim yarışçılarını içerir.

Sim yarışı, Formula 1 sürücülerinin talep ettiğine çok benzeyen bir hazırlık seviyesi gerektirir

Richard Arnaud, Takım Müdürü Alp espor takımı

Alpine F1 Takımı’ndan Esteban Ocon ve Fernando Alonso’nun neredeyse her gün takip ettiği kapsamlı fitness antrenman programı kadar ileri gitmeden, Alpine Esports Team’in yaklaşımı çevrilmemiş taş bırakmadı.

Richard Arnaud, “Sim yarışçılarının boyunları, F1 sürücülerinin başa çıkmak zorunda olduğu g-kuvvetlerine maruz kalmayabilir, ancak dünya şampiyonası turlarında gereken odak seviyesi, gerçek yarışta olduğu kadar stresli ve uyarıcı olabilir.” diyor.

Nicolas Longuet gibi bir Esport pilotu için konsantrasyon üzerinde çalışmak, fiziksel koordinasyon üzerinde çalışmak kadar önemlidir.

İşte tam da bu yüzden Alpine, sim yarışçılarının 13-14 Ekim hafta sonunda başlayacak olan 2021 F1 Esports Series Pro-Championship’e hazırlanmasını optimize etmek için için Race Clutch ile birleşti.

FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nın organizatörü tarafından düzenlenen seri, sim racing’in elitlerini cezbetti ve doğal olarak önceki sürümler gibi dünya çapında birkaç milyon satış yapması muhtemel olan resmi Formula 1 oyununun en son sürümüne dayanıyor.

“F1 2021 Temmuz ayında piyasaya sürüldü,” diyor Richard Arnaud, “bu yüzden üç sürücümüzü Haziran ayında eğitimlerine başlamak için Limoges’taki [batı Fransa] üssümüzde topladık.”

Şilili Fabrizio Donoso (21), Fransız genç Nicolas Longuet (19) ve Macar genç Patrick Sipos (18) bugün aynı evde yaşıyor ve “Alpine F1 Takımı’nın edindiği deneyime dayalıbir eğitim programı” için her gün Alpine Esports genel merkezine gidiyor.

Direksiyonda 300 saatten fazla!

Çoğu zaman aracın performansını optimize etmek için harcanıyor. Richard Arnaud, “Sanal dünyada, Formula 1’in aksine, şampiyonanın tüm katılımcıları aynı temel araçla yarışıyor.” diyor. 

“Bunedenle, mümkün olan tüm farklı permütasyonlardan sürücülerimize en uygun kurulumu bulmak bizim elimizde.”

Aracı optimize etmek için en iyi ayarların aranması da Alpine Esports Team’in sim yarışçılarının hazırlığının bir parçasıdır.

Fabrizio, Nicolas ve Patrick her gün F1 2021’i ‘oynayarak’ saatler geçiriyor. “Temmuz ayından bu yana, 300 saatten fazla pist süresine sahipler.

Rakiplerimizden biri daha fazlasını talep edebilir ama belli bir eşiğin ötesine geçilecek çok az şey olduğuna inanıyorum. Hatta karşı üretken bile olabilir.”

Kapsamlı bir program

Alpine Esports Team’in sim yarışçıları, simülatörde geçirdikleri zamanın yanı sıra yoğun bir antrenman programı takip ediyor.

Richard Arnaud, “Tüm alanın elemelerde saniyenin onda ikisi ile kaplanabileceğini fark etmek zorundasınız, bu yüzden bilgi işleme ve fiziksel koordinasyona odaklanan bir protokol geliştiren bir nöro-görsel uzman olan spor psikoloğu Julien Southon ile çalışıyoruz” diyor. 

“Ayrıca kondisyon açısından sıkı antrenmanlar yapıyoruz. Gerçek sürücüler gibi üçlümüz de üst vücudu güçlendiren ve sadece bileklerinin değil pedalları işleten ayak bileklerinin de esnekliğini ve sabitliğini artıran egzersizler yapıyor.”

Niteliklerdeki fark, belirli nöro-görsel çalışmalarla yapılabilir. 2021 F1 Esports Series Pro-Championship’in takviminde dört üç yarışlık toplantı bulunuyor.

İlkinin 13-14 Ekim’de yapılması planlanıyor, ancak Alpine Esports Team’in üç sürücüsü rakiplerini büyütme şansına sahip oldu.

Richard Arnaud, “Yaz boyunca, futboldaki dostluk maçlarına eşdeğer olan birkaç Lig düzeyinde yarışa katıldılar,” diyor. “İkisini kazandılar!”

Alpine Esports Team’in gözü podyumun en üst basamağındayken, yaklaşan kampanyaya daha cesaret verici bir yapı kurmayı hayal etmek zor olurdu!

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/c1cb1fc13c076bacc3ee163c4dfa9468.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130