Espor Nedir?

0

“Elektronik spor”un kısaltması olarak bilinen “espor” kavramı son yıllarda iyiden iyiye zirve yapmış olsa da esporun geçmişi 1970’li yıllara kadar dayanıyor.

“Elektronik spor”un kısaltması olarak bilinen “espor” kavramı son yıllarda iyiden iyiye zirve yapmış olsa da esporun geçmişi 1970’li yıllara kadar dayanıyor.

Bilinen ilk video oyun turnuvası 19 Ekim 1972 tarihinde Stanford Üniversitesi’nde Spacewar için gerçekleşti ve turnuvanın büyük ödülü bir yıllık Rolling Stone dergisi üyeliği idi. Takip eden yıllarda Asteroids ve Space Invaders gibi oyunlar için gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde espor dünyasının temelleri atılmış oldu.

Çevrimiçi oyunların yükselişi 90’lı yıllarda gerçekleşti ve buna paralel olarak espor dünyasında da ciddi bir büyüme yaşandı. Dönemin popüler oyunları Command & Conquer, Counter-Strike, NBA Jam, Quake, StarCraft, Street Fighter ve Warcraft için dünyanın dört bir yanında sayısız yerel ve çevrimiçi turnuva düzenlendi. Bugün hala varlığını sürdüren bu oyunlardan Counter-Strike ve StarCraft ikilisi ise “esporcu” kavramının oluşmasını sağlayan başlıca yapımlar arasında sayılabilir.

Kendime ilk esporcu dediğim zaman sanırım Counter-Strike’ta takım kurduğum ve üst seviye oyunculara karşı belli bir performans gösterebildiğim andı.

Mehmet Yağız "cNed" İpek
Mehmet Yağız “cNed” İpek

Günümüzde espor turnuvalarına konu olan ve birçok oyuncunun aşina olduğu oyunlar Call of Duty, Counter-Strike, Dota 2, FIFA, Fortnite, Halo, League of Legends, PUBG, Rainbow Six: Siege, Rocket League ve Valorant olarak sıralanabilir. Türkiye espor sahnesinin gelişiminde ise Counter-Strike ve League of Legends başı çekiyor. Bu oyunların hem oyuncu, hem de izleyici sayısı on binlerle ölçülüyor. Böylesine geniş kitleler oluşunca da hem sponsorların, hem de spor kulüplerinin espor takımlarına yatırımlar yapması kaçınılmaz oluyor.

Esporun Türkiye’deki gelişimi öyle bir noktaya geldi ki Türk esporcular yurtdışındaki takımlarda boy göstermeye, hatta takımlarının kilit oyuncusu olmaya başladılar.

Valorant oyuncusu Mehmet Yağız “cNed” İpek şu sıralar Valorant Şampiyonlar Turu’nun Avrupa ayağında mücadele eden Acend, CS:GO oyuncusu İsmailcan “XANTARES” Dörtkardeş Almanya’nın BIG, League of Legends oyuncusu İrfan “Armut” Tükek ise İspanyol MAD Lions takımının kadrosunda yer alıyor.

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught ErrorException: md5_file(/home/pdtf1tur/public_html/wp-content/litespeed/css/8040401bb57ae339548e01497859b3c5.css.tmp): failed to open stream: No such file or directory in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php:130 Stack trace: #0 [internal function]: litespeed_exception_handler(2, 'md5_file(/home/...', '/home/pdtf1tur/...', 130, Array) #1 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php(130): md5_file('/home/pdtf1tur/...') #2 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(837): LiteSpeed\Optimizer->serve('http://f1turkiy...', 'css', true, Array) #3 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(330): LiteSpeed\Optimize->_build_hash_url(Array) #4 /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimize.cls.php(264): LiteSpeed\Optimize->_optimize() #5 /home/pdtf1tur/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(324): LiteSpeed\Optimize->f in /home/pdtf1tur/public_html/wp-content/plugins/litespeed-cache/src/optimizer.cls.php on line 130