Espor lisansı nasıl alınır?

0

Oyunlardaki yeteneğini profesyonelliğe taşıyanlar vesilesiyle ortaya çıkan espor ve esporcu kavramları hakkında merak edilen soruları cevaplıyoruz.

Oyunlardaki yeteneğini profesyonelliğe taşıyanlar vesilesiyle ortaya çıkan espor ve esporcu kavramları hakkında merak edilen soruları cevaplıyoruz.

Her geçen yıl artan oyuncu sayısıyla beraber oyun sektörü hiç olmadığı kadar dallanıp budaklandı. Öyle ki eskiden küçük oyuncu toplulukları arasında dönen oyun sohbetleri ve müsabakaları, gelişen teknolojiyle beraber uluslararası toplulukların ve rekabet alanlarının kurulmasına vesile oldu. Buna paralel olarak büyüyen oyun ekonomisini görmezden gelemeyen şirketlerin dahil oluşuyla da devasa bir espor dünyası inşa edildi. Biz de artık birçok kişinin aşina olduğu bu dünyaya dair merak edilen soruları cevaplayalım istedik.

Espor lisansı nasıl alınır?

Herhangi bir oyunda arkadaşlar arasında takım kurarak çevrimiçi turnuvalarda boy göstermek, esporcu olmak için yeterli gözükebilir. Ne var ki işi resmiyete dökmek için espor lisansı alınması gerekiyor. Ülkemizde Türkiye E-Spor Federasyonu (TESFED) üzerinden espor lisansı almak mümkün. Bunun için il ve ilçe müdürlüklerine sağlık beyanı belgesi, 18 yaşından küçükler için veli/vasi izin belgesi ve iki adet vesikalık fotoğraf ile başvuru yapılabiliyor.

Esporcular ne kadar kazanıyor?

Günümüzün en yüksek para ödülü havuzuna sahip turnuvası Dota 2 için düzenlenen The International. Hal böyle olunca dünyanın en çok kazanan esporcuları da Dota 2 oyuncuları oluyor. Öyle ki espor kariyeri boyunca bugüne kadar toplamda en çok para kazanan ilk 10 oyuncunun tamamı ve aynı zamanda ilk 100 oyuncunun neredeyse 70’i servetlerini Dota 2’ye borçlular. Bu yüzden farklı oyunların en çok kazananlarını dahil etmek üzere şöyle bir liste paylaşmak daha doğru olacaktır.

  1. Johan “N0tail” Sundstein, Dota 2, 7 milyon dolar
  2. Kyle “Bugha” Giersdorf, Fortnite, 3.2 milyon dolar
  3. Peter “dupreeh” Rasmussen, CS:GO, 1.9 milyon dolar
  4. Sang Hyeok “Faker” Lee, League of Legends, 1.3 milyon dolar
  5. Ian “C6” Porter, Call of Duty: Modern Warfare, 1.2 milyon dolar
  6. Yoshimoto “Feg” Libalent, Shadowverse, 1 milyon dolar
  7. Joona “Serral” Sotala, StarCraft II, 900 bin dolar
  8. Jeong Yeong “Loki” Bak, PUBG, 890 bin dolar
  9. Seth “Scump” Abner, Call of Duty: Infinity War, 870 bin dolar
  10. Austin “Slasher” Liddicoat, Call of Duty: Black Ops III, 720 bin dolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir