Fittipaldi 2022 Resmi Test ve Yedek Sürücü Olarak Onaylandı

0

Haas F1 Takımı ve Pietro Fittipaldi arasındaki ilişki, 2022 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası’nda üst üste dördüncü sezona uzanacak.

Brezilyalı yarışçı, Amerikan takımı için resmi test ve yedek sürücü rolünde devam edecek.

Aralık 2020’de Sakhir Grand Prix ve Abu Dhabi Grand Prix’sinde Haas için iki Formula 1 başlangıcı yapan Fittipaldi.

Fittipaldi (25), hem 2020 hem de 2021’de test ve yedek sürücü rolünde Formula 1 yarışlarının çoğuna katıldı.

Takım müdürü Guenther Steiner, “Bu bizim için çok basit bir karardı – Pietro’nun resmi test ve yedek sürücümüz olarak açık kalması.” dedi.

“Pietro, ekibimizin iç işleyişini çok iyi biliyor, uzun zamandır bizimle birlikte. Geçen yıl bize gerektiğinde adım atmaya ve sürmeye hazır olduğunu kanıtladı ve açıkçası bu yıl takımdaki varlığı da süreklilik getirdi.

İlişkimize devam etmekten mutluluk duyuyoruz ve 2022‘de tekrar gemide olmasını dört gözle bekliyoruz.”

Pietro Fittipaldi, Uralkali Haas F1 Team
VF-20’deki Pietro, geçen yılki Abu Dhabi Grand Prix’sinde.

Pietro Fittipaldi yorumladı; “Uralkali Haas F1 Takımı ile olan ilişkimi sürdürme fırsatından dolayı doğal olarak tekrar çok mutlu ve heyecanlıyım.

Birkaç sezondır takımla birlikteyim ve kendilerini aileden biri gibi hissediyorlar. Zamanında çok şey öğrendim ve umarım 2022’de yeni nesil Formula 1 aracının tanıtılmasına katkıda bulunmaya devam edebileceğim.

Yeni paketle birlikte neler olacağını görmek heyecan verici olacak ve açıkçası VF-22’nin pistte neler başaracağını görmek için ekibin geri kalanı kadar istekliyim.”

Fittipaldi, Formula 1 yarışına ilk kez Bahreyn Uluslararası Pisti’nde düzenlenen 2020 Sakhir Grand Prix’sinde Haas VF-20’nin direksiyonunda çıktı.

İlk startında damalı bayrağı aldı ve 87 turluk yarışı toplamda 17. Bir hafta sonra Yas Marina Pisti’ndeki sezon finaline katıldı, Abu Dhabi Grand Prix ‘ si – Fittipaldi ikinci grand prix başlangıcını 19.

Haas F1 Takımı için yarışmadan önce Fittipaldi, 2018 ve 2019’da hem VF-18 hem de VF-19 girişlerini test etmişti.

İki kez FIA Formula 1 Dünya Şampiyonu ve çift Indy 500 galibi Emerson Fittipaldi’nin torunu olan Pietro’nun yarış özgeçmişinde birden fazla yarış galibiyeti ve dört şampiyonluk (Formula V8 3.5 Şampiyonası ve Formula Renault dahil) ve birkaç IndyCar Serisi başlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir