Bulls, Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si için P1 ve P3’e başlayacak. Max Verstappen, Amerika Pisti’nde sansasyonel bir son uçuş turuyla yılın sansasyonel dokuzuncu pole pozisyonunu aldı.

Abd Grand Prix’sinde şampiyonluk rakibi Lewis Hamilton’dan onda iki açık için gridde en üst sırayı aldı.

Bulls’un Austin’deki parlak takım performansı Sergio Pérez’in üçüncü sırada yer aldığı ve Meksikalının ön sıra rıhtımında saniyenin yüzde birinden biraz daha fazla farkla kaçırdığı bir performans sergiledi.

Meksikalı, Valtteri Bottas’ı yenerek Takımı yarış için güçlü bir konuma soktu ve Fin Mercedes sürücüsü yarınki yarış için beş sıra grid cezası almaya hazırlanıyor.

Bulls Austin'de ön sıradan başlıyor
Bulls Austin’de ön sıradan başlıyor© Getty Görselleri

Bulls, saatin ilk bölümünde erken ortaya çıktı ve Max 1:34.521’lik açılış uçuş turuyla hızla sıralamanın zirvesine yerleşti. Checo saniyenin sadece yüzde beşi geride ikinci sıraya yerleşti. Seansın ortasında McLaren’dan Daniel Ricciardo tarafından ilk iki sıranın dışına çıktılar, ancak ikinci koşularında max’in 1:34.352’lik turun ardından P1’e geri dönmesi ve Checo’nun sadece 0.017 saniye geride ikinci sıraya çıkmasıyla tekrar üstünlük sağladılar. Ancak seansın son anlarında Ferrari’den Charles Leclerc, Bulls’u bir pozisyona geri döndürmek için 1:34.153’lük iyi bir tur atarken, Ricciardo P4’te takım arkadaşı Lando Norris ve Ferrari’den Carlos Sainz’ın önünde ilerledi.

Mercedes’in Lewis Hamilton ve Valtteri Bottas sırasıyla altıncı ve yedinci sırada geçtiler.İlk seansın sonunda Elenenler, Williams’tan Nicholas Latifi, Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen ve Mick Schumacher ve Nikita Mazepin’in Haas otomobilleri öncesinde P16’da Aston Martin’den Lance Stroll oldu.

Austin Kalabalığı Kıvılcımların Uçuşunu İzliyor
Austin Kalabalığı Kıvılcımların Uçuşunu İzliyor© Vladimir Rys

Q2’de hem Max hem de Checo orta lastiklerle piste çıktı, ancak Max ilk uçan turuyla – Hamilton ve Norris’in 0.333sn önünde – sıralamanın zirvesine çıkarken, Checo’nun açılış itme turu silindi, çünkü 19. virajda pist sınırlarını aştı.

İlk koşulardan sonra P11’de ve düşme bölgesinde, ya zamanları silinmiş ya da lastik stratejisi nedeniyle ilk koşularda oturmayı seçen bir sürücü kadrosunun başında oturdu.

Ancak checo, başka bir orta setine sürgülenerek P7’ye ve güvenliğe 1:34.178’lik bir turla gitmek için ikinci koşusunu kullandı.

O zaman tehlikede olan adam, ilk koşusunda pist sınırlarını da aşan Ricciardo’ydu. Avustralyalı bu girişiminde hata yapmadı ve 1:34.643’lük turuyla P12’den P9’a atladı.

Bu, AlphaTauri’den Yuki Tsunoda‘yı P11’deki düşme bölgesine itti, ancak Japon çaylak 1:35.137’lik iyi bir tur atarak P10’a geri döndü ve Alpine’den Esteban Ocon’u saniyenin onda ikisi ile öne geçirdi.

İkinci 2Ç’nin sonunda elenen Fransız ile birlikte Sebastian Vettel’den Aston Martin, Alfa Romeo’dan Antonio Giovinazzi, Fernando Alonso’nun ikinci Alpine’i ve William’dan George Russell vardı.

Checo Tam CoTA'da Gönder gidiyor
Checo Tam CoTA’da Gönder gidiyor© Getty Görselleri

Son ilk 10’daki çatışmada, 1:33.180’lik mükemmel bir turla en büyük niyet açıklamasını yapan Checo oldu ve bu da onu Max’in neredeyse saniyenin yüzde ikisi önünde, Bottas’ı Hamilton’ın önünde üçüncü sıraya koydu.

Mercedes çifti son koşular için sıranın başındaydı ve Hamilton son uçuşunun sonunda çizgiyi geçtiğinde, 1:33.119’luk bir turla P1’e atladı.

Arkasında Bottas gelişmeyi başaramadı, ancak Bulls son el ilanlarına yeni başlıyordu. Max ilk sektörde mor renge bürünyen ve daha sonra pistin orta kısmının mini sektörlerinde bir dizi kişisel en iyiye güç verdi.

Austin'de Maksimum Ücret
Austin’de Maksimum Ücret© Getty Görselleri

Ve çizgiyi geçtiğinde, Hamilton’dan 0.209’luk ikna edici bir açıktı ve yılın dokuzuncu direği mühürlendi.

Checo neredeyse ön sırada takım arkadaşına katılıyordu, ancak Meksikalı 0.015’lik ince farkla Hamilton’ı kaçırdı.

Ancak Meksikalı, Bottas’ı yenerek Takımı yarış için güçlü bir konuma soktu, çünkü Fin Mercedes sürücüsü yarınki yarış için motorla ilgili beş sıra grid cezası almaya hazırlanıyor.

İlk dördün gerisinde Charles Leclerc, Ferrari’ye takım arkadaşı Carlos Sainz’ın önünde beşinci olurken, McLaren’dan Daniel Ricciardo ve Lando Norris yedinci ve sekizinci oldular. İlk 10’u pierre Gasly ve Yuki Tsunoda’nın AlphaTauri eşleşmesi tamamladı.

Max Verstappen

Max Quali'de Pole ile Memnun
Max Quali’de Pole ile Memnun© Getty Görselleri

Bugün elemelerden sonra şaşırdım ama tabii ki pole’de olduğum için çok mutluyum.

“Benim için şimdiye kadarki en kolay hafta sonları olmadı, dengeyi oldukça kovaladım, bu yüzden Q3’te o turu bir araya getirmek elbette gerçekten tatmin ediciydi.

Bugünkü tüm Takımın performansından gerçekten memnunum ve sonunda son tur için bir araya gelebildiğimiz için mutluyum.

Dengeyi geliştirdik ve bugün araçta düne kıyasla çok daha rahat hissettim. Quali’deki bu tempoyu göstermek yarınki yarış için olumlu ama yine de dışarıda zor olmasını bekliyorum, lastikler için gerçekten sıcak ve çok zor olacak, bu da onu daha ilginç hale getirecek.

Sadece yarın kendimize odaklanmalı, iyi bir temiz başlangıç ummalı ve sonra mümkün olduğunca hızlı olmalıyız.”

Sergio Pérez

Quali için Checo Steady
Quali için Checo Steady© Getty Görselleri

Bugünkü sonuçtan memnunum ama %100 tatmin olamıyorum çünkü pole’de olmak için tempomuz vardı.

“Biraz utanç verici ama son turda oldukça sert yağmur yağmaya başladı ve pistteki son araç bendim ve üçüncü sektörde zaman kaybettim, bu yüzden bu konuda biraz şanssızdık.

Son koşuda gergindi, hepimiz son tura kadar ineceğini biliyorduk ve Max de Lewis gibi harika bir iş çıkardı ve bence her birimize bitirmeyi hak ettiğimiz yerde bitirdik.

Bu hafta sonundan çok fazla güven alıyorum çünkü gerçekten rekabetçiydik ve bu sadece bu tür bir ilerleme sağlamak için perde arkasında ne kadar çok çalıştığımızı gösteriyor ve daha iyi olmaya devam etmeyi bekliyorum.

Yarın için iyi bir konumdayız ve her şeyin olabileceği uzun bir yarış olacak. Ayrıca taraftarlardan çok fazla destek var ve onlar için de harika bir sonuç sunabileceğimi umuyorum.”

Christian Horner

Christian Horner Yarış Hafta Sonuna Hazır
Christian Horner Yarış Hafta Sonuna Hazır© Getty Görselleri

Her iki sürücümüzden de harika bir sıralama performansıydı, birinci ve üçüncü, yarınki yarışa başlamak için harika bir yer.

“Hibrit dönemde burada Mercedes olmayan ilk direk ve ilk kez birine karşı iki arabamız var, bu yüzden bizim için başka bir kilometre taşı.

Lewis orada sonunda harika bir tur attı, rüzgar düştü ve zaman düşmeye başladı, ancak turun üzerinde daha hızlı bir aracımız vardı.

Muhtemelen Checo’nun bu yılki normal koşullardaki en iyi elemeleriydi, bu yüzden bundan gerçekten memnunuz.

Checo’nun geçici direği vardı ve Max cevap verdi ve geliştirmeyi başardı, bu yüzden her iki sürücümüzden de olağanüstü performanslar.

Burada takip etmek zor ve kesinlikle bir dönüşe girmek istiyorsunuz, bu yüzden en azından sahanın önünden başlayan iki adamımız var. Yarın ilginç bir ilk viraj olacak.”

Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix Elemeleri top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIMSAAT
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda1.32.910
2Lewis HamiltonMercedes1.33.119
3Sergio PérezRed Bull Yarış Honda1.33.134
4Valtteri BottasMercedes1.33.475
5Charles LeclercFerrari1.33.606
6Carlos SainzFerrari1.33.792
7Daniel RicciardoMcLaren1.33.808
8Lando NorrisMcLaren1.33.887
9Pierre GaslyAlphaTauri1.34.118
10Yuki TsunodaAlphaTauri1.34.918

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir