Max ve Checo, Austin’deki takım için 200 ncü podyum

0

Max Verstappen, Circuit of the Americas’taki nefes nefese yarışın kapanış aşamalarında unvan rakibi Lewis Hamilton’ın yoğun baskısını savuşturmak için cesaretini topladıktan sonra parlak bir Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix’si kazandı.

Zafer, Hollandalı’nın Mercedes sürücüsüne karşı şampiyonluk farkını 12 puana çıkardı.Bu arada Sergio Pérez, başarısız bir içecek şişesi ve yüksek sıcaklıklarla mücadele ederek takım için üçüncülükle çifte podyum finişi yaparak kahramanca bir performans sergiledi.

Işıklar söndüğünde Verstappen iyi tepki verdi ancak Mercedes’in Hamilton’ı daha keskindi ve ikili tepeye çıkarken Max savunmak için karşıya geçmek zorunda kaldı.

Hamilton yine de daha iyi bir çizgiye sahipti ve şampiyonluk adayları birinci viraja girerken Red Bull sürücüsü geniş ve pist dışına çıkmak zorunda kaldı ve liderliği Mercedes sürücüsüne bıraktı.

Onların arkasında Checo, Ferrari‘den Charles Leclerc’in önünde üçüncü sırada yer aldı, ancak McLaren’daki Daniel Ricciardo, carlos Sainz’ı geçerek beşinci sırayı almıştı.

İspanyol Ferrari sürücüsü, P6’daki ilk turu McLaren’dan Lando Norris ve startta P10’dan sekizinciye yükselen AlphaTauri’den Yuki Tsunoda’nın önünde noktaladı.

Verstappen, Hamilton’ı ilk 10 tur boyunca takip etti ancak Mercedes’ten gelen çalkantılı uyanışta yeterince yaklaşamadı ve lastikleri aşırı ısınan Hollandalı, 10. turun sonunda sert lastikle pite girdi.

Ricciardo’nun arkasında P5’e tekrar katıldı ancak kısa süre sonra McLaren sürücüsünü geçti.Checo daha sonra ilk durağını 12. turda orta lastiklerle yaptı ve bu da Mercedes’i Hamilton’a tepki vermeye itti.

Hızlı pit stop zamanı
Hızlı pit stop zamanı© Getty Görselleri

13. turun sonunda pit şeridine yöneldi ve sert lastiklere geçiş temiz ve hızlı olsa da, Hamilton pitten çıkarken Max güç verdi. Hamilton tekrar katıldığında P2’deydi ve Red Bull sürücüsünün 6.7sn gerisindeydi.

Liderler daha sonra ikinci stint’lerine yerleştiler ve Hamilton onu çekmeye çalışırken Max temposunu ve lastiklerini yönetti.

Briton, yarış yarı mesafeyi geçerken üç saniye içinde kenara çekildi, ancak daha sonra, 29. turda Max, başka bir sert lastik seti için pite daldı.

Checo daha sonra pit şeridine ikinci ziyaretini bir tur sonra yaptı ve bu sefer Meksikalı bir dizi sert lastik aldı.

Max’e tekrar katıldıklarında, uzun sürmesi söylenen Hamilton’ın 16.5’in biraz gerisinde kaldı. Bu arada Checo, P3’teki takım arkadaşının yaklaşık 20 saniye gerisindeydi.

Max 13 saniye içinde kapanırken, Hamilton sonunda 37. turun sonunda daha sert lastikler için ikinci durağını yaptı.

Ortaya çıktığında Max’in 8.7sn gerisindeydi ancak sekiz tur daha yeni lastiklerle. Son birkaç turda lastik aşınması ve tempo savaşına kadar inecekti.

10 tur kala Hamilton üç saniye içinde kenara gelmişti ve Max, DRS bölgelerindeki saldırıları savuşturmak için yeterli arka lastik ömrü ayırdığından emin olmak için pit duvarı tarafından uyarıldı.

Dövüş için kemerlerinizi bağlama zamanı
Dövüş için kemerlerinizi bağlama zamanı© Getty Görselleri

Üç tur kala, çabaları boşa gidebilir gibi görünüyordu. Hamilton 1.2 saniyeye kadar kapandı ve ardından Red Bull’un DRS serisine girdi.

Max, lastik ömrünü koruma konusunda ustaca bir iş yapmıştı ve unvan rakipleri DRS tespit noktalarına yaklaştıkça Max, farkı kırmak ve Hamilton’ın iki bölgede hız avantajını reddetmek için tempoyu zorladı.

Hamilton bir tur kala genişlediğinde ve boşluk tekrar 1.7’lere genişlediğinde yarış kazanıldı.56 tırnak yeme turundan sonra Max, sezonun sekiz galibiyetini ve Formula 1’deki 18. Zafer, Max’in Sürücüler Şampiyonası liderliğini uzattığı anlamına geliyor.

Şu anda 287.5 puanı var, Hamilton’dan 12 daha fazla.Hamilton, Hollandalı’nın sadece 1.3 sn gerisinde ikinci oldu ve Checo çizgiyi geçtikten kısa bir süre sonra Takıma üst üste ikinci çift podyum finişini vermek için.

İçecek tesisatındaki arızdan dolayı, içeceği olmadan yüksek sıcaklıklarda 56 tur boyunca savaşan Meksikalı için mükemmel bir başarıydı.

Red Bull Racing 200. Podyuma Kutlandı
Red Bull Racing 200. Podyuma Kutlandı© Getty Görselleri

Daha sonra Sergio yarışı kariyerinin en zor yarışına damgaladı, ancak Meksikalının ikinci Mercedes’te Valtteri Bottas için altıncı sırada bitirdiği kahramanca çabaları, Takımın Austin hafta sonundan önce Mercedes’e karşı 36 olan Takımlar Şampiyonası farkını bayrakta sadece 23’e kapattığı anlamına geliyor.

Sergio’nun arkasında Charles Leclerc, Ricciardo ve Bottas’ın önünde Ferrari adına dördüncü sırayı aldı. Yedincilik ikinci Ferrari’de Carlos Sainz’a giderken, McLaren’dan Lando Norris sekizinci oldu.

Yuki Tsunoda dokuzunculukla AlphaTauri’ye iki puan, Sebastian Vettel ise onuncu sırada aston Martin’e tek puan fark attı.

1 Yaşına Dönmek için Düz© Getty GörselleriMax Pit Stop’a Yaklaşıyor© Getty GörselleriCOTA’da manzarayı görmek© Getty Görselleri

Max’in Söyledikleri:

Max COTA'da P1'i Kutladı
Max COTA’da P1’i Kutladı© Getty Görselleri

Takım olarak bugün kesinlikle her şeyimizi verdik ve Checo’nun podyumda benimle birlikte olması harikaydı.

Max Verstappen”Heyecan verici bir yarıştı ve burada tüm taraftarların önünde kazanmak inanılmaz bir his. Tüm yarış için baskı vardı ve Lewis’in ne kadar çabuk yetişeceğini bilmeden.

Aslında iyi bir başlangıç yaptığımı düşünmüştüm, ama Lewis’in daha da iyi bir başlangıcı vardı. Bu yüzden liderliği birinci viraja kaptıktan sonra agresif bir stratejiye gittik ve ilk stint’in başlarında pite girdik.

Sonra orta stint için bu undercut aralığındaydık, bu yüzden cevap vermek zorunda kaldık ve özellikle bu sıcakta son stint’i çok uzun yapan pist pozisyonuna gittik.

Son iki tur lastiklerde kesinlikle zordu, fazla yol tutuşu kalmamıştı. Ancak, bitime iki tur kala Haas önümdeydi ve DRS‘den faydalanabildim, bu yüzden sonunda tutunmayı başardık.

Takım olarak bugün kesinlikle her şeyimizi verdik ve Checo’nun podyumda benimle birlikte orada olması harikaydı.”

Checo Ne Dedi:

Checo COTA'da podyumda
Checo COTA’da podyumda© Getty Görselleri

Hayatımın en zor ve en uzun yarışıydı. Takım için iyi bir sonuç, bu yüzden çok mutlu olabiliriz.

Sergio Pérez “Bu hayatımın en zor ve en uzun yarışıydı. Yarıştan önce kendimi iyi hissetmiyordum ve daha sonra içecek sistemim ilk turda çalışmayı bıraktı ve bugün sıcak havayla birlikte çok fiziksel ve oldukça zor bir öğleden sonraydı.

Büyük ölçüde mücadele ediyordum ve 20. Takım için iyi bir sonuç, undercut iyi çalıştı ve Lewis’in Max’e önde yardımcı olan beni korumadan başka seçeneği yoktu, bu yüzden Takım olarak çok mutlu olabiliriz.

Meksika’yı dört gözle bekliyorum, Takım geçmişte orada iyi iş çıkardı ve kendi yarışım için iyi bir paketimiz olacağını düşünüyorum. Sabırsızlanıyorum ve ev sahibi taraftarlarımın önünde tekrar podyuma olmayı umuyorum.”

Christian Horner Ne Dedi:

Christian yarışı yakından takip ediyor
Christian yarışı yakından takip ediyor© Getty Görselleri

Pist pozisyonuna geçtik ve Max dayandık ve yarışı mükemmel bir şekilde yönetti.

Christian Horner OBE”Takım için ne inanılmaz bir zafer ve çifte podyum! 2013’ten bu yana ilk ABD GP galibiyetimiz ve bunu yapmanın ne yolu.

Yarışın başında ortalarda gerçekten iyi bir tempomuz vardı ve Max Lewis üzerinde baskı kurabildi, ancak yarışın sonunda çok güçlü olduğunu ve uzun sürdüğünü biliyoruz ve bu da kendine bir avantaj sağladı.

Bu yüzden pist pozisyonuna geçtik ve Max yarışı mükemmel bir şekilde sürdürdü ve yönetti, özellikle de sert lastikteki son stint’i, sonunda liderliğini korumak için yeterli kalarak kaldı.

Checo için içecek sistemi olmayan zor bir yarıştı, ancak yine yarışı yönetme şekli harikaydı ve art arda yarışlardaki ikinci podyumuyla güven içinde büyüdüğünü görebilirsiniz.

Olağanüstü bir sürüş yaptı ve ev yarışı yaklaşırken formunu buluyor, ki bu yılın bu zamanında bizim için çok önemli.

Şu anda beş yarış kaldı ve Mercedes’in avantaja sahip olacağı birkaç yarış ve güçlü olacağımız bir çift olduğunu biliyoruz, bu yüzden sezonun geri kalanı gerçekten sıkı olacak.”

Orta Boylarda COTA'da Checo Out
Orta Boylarda COTA’da Checo Out© Getty Görselleri

Amerika Birleşik Devletleri Grand Prix Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
2Lewis HamiltonMercedes
3Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
4Charles LeclercFerrari
5Daniel RicciardoMcLaren
6Valtteri BottasMercedes
7Carlos SainzFerrari
8Lando NorrisMcLaren
9Yuki TsunodaAlphaTauri
10Sebastian VettelAston Martin

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir