RedBull, yarınki Azerbaycan Gp’si için P3 ve P7’de başlatacak.

0

Max ve Sergio, AlphaTauri’den Yuki Tsunoda ve Ferrari’den Carlos Sainz’ın Q3’te karıştığı bir kazanın aksiyonu durdurmasının ardından yarınki Azerbaycan Grand Prix’sinde pole pozisyonunu kaçırdılar.

Max ve Sergio, AlphaTauri’den Yuki Tsunoda ve Ferrari’den Carlos Sainz’ın Q3’te karıştığı bir kazanın aksiyonu durdurmasının ardından yarınki Azerbaycan Grand Prix’sinde pole pozisyonunu kaçırdılar.

Ferrari’den Charles Leclerc’e kırmızı bayraklar sayesinde art arda ikinci pole pozisyonuna sahip olmuş oldu. Max, Lewis Hamilton’ın arkasında üçüncülükle yetinmek zorunda kalırken, Checo yedinci oldu.

Q1, seansın sarı ve kırmızı bayraklarla kesintiye uğrama olasılığı nedeniyle pit şeridinde uzun bir kuyrukla başladı, bu yüzden sürücüler bir an önce sorunsuz bir yarış süresi yakalayabilmek aceleci idiler. İlk kırmızı bayraklardan kaynaklanan kesintinin gelmesi üç dakikadan biraz fazla sürdü.

Watching An Action-Packed Quali From All Angles
Aksiyon Dolu Bir Quali’i Her Açıdan İzlemek© GETTY GÖRSELLERI

Aston Martin’in Lance Stroll’ü 15. virajda kontrolünü kaybetti ve ön sağ tekerleğini yerinden çıkararak yarış çizgisinin hemen dışındaki bariyerlere sert bir şekilde çarptı. Kırmızı bayraklar hemen görüntülendi ve araçların geri kalanı pit şeridine geri döndü.

Seans 12 dakikalık bir gecikmeden sonra tekrar kaldığı yerden devam etti ve Boğalar, Hollandalı ile meksikalının önünde hızla geri döndü.

Bulls Heading Out On Track
Boğalar Piste Çıkıyor© GETTY GÖRSELLERI

Ve Max hemen 1:41.760’lık bir turda ilk sırada yerini buldu ve Sergio, orta sektörde daha hızlı olan takım arkadaşının onda üçünün biraz altında ikinci sıraya yerleşti. Seans ikinci kez kırmızı bayrakla durduruldu. Bu kez Stroll’ten daha keskin bir darbe açısı almadan önce kendini geride bırakan Antonio Giovinazzi’ydi.

10 dakikalık bir gecikmeden sonra seans ikinci kez devam etti ve bu sefer daha fazla bir kesinti olmadı ve Hamilton’ın skor tahtasına üstlere tırmanması dikkat çekiciydi. Mercedes sürücüsü önce dördüncülüğe tırmandı ve daha sonra Yuki Tsunoda AlphaTauri’den aldığı ivme ile iyi bir hava koridoru yardımıyla Max ve Sergio’nun 1:41.545’lik turuyla ilk sırayı aldı.

Sıralamanın diğer ucunda Nicholas Latifi, P16’da Mick Schumacher ve Nikita Mazepin’in Haas otomobillerinin önünde elenirken, Stroll ve Giovinazzi bariyerlerdeydi.

Sergio Gets Set For The Street
Sergio Caddeye Hazırlanıyor© GETTY GÖRSELLERI

Q2

Q2’de RedBull’lar, Sergio’nun 1:41.630’lık tur süresi sayesinde ilk kez ilk sırada yer aldı. Max’in ilk turu o kadar iyi değildi ve 1:41.769’u onu Ferrari’den Carlos Sainz’ın arkasında üçüncü sıraya yerleşti. Charles Leclerc ikinci sıraya girerken dördüncü oldu.

Hamilton ise iyi gidiyordu ve çizgiyi geçtiğinde Leclerc’in önüne geçerek ikinci oldu. Ancak Max, başka bir zaman turundaydı ve bu sefer 1:41.625’lik bir zaman turuyla ilk sırayı aldı. Saniyenin sadece binde dokuzu ilk üçü kapışıyor.

Ve en üstteki düzen böyle kalacaktı.

Bölümün son koşularında Daniel Ricciardo üçüncü virajda kaza yaptı ve kırmızı bayraklar bir kez daha gösterildi. Seans yarış kontrolünün bitmesinin hemen ardından hızlı bir şekilde seansın yeniden başlatılmayacağını belirtti.

The Team Watch On
Takım İzle© GETTY GÖRSELLERI

Kırmızı bayraktan en çok etkilenen sebastian Vettel oldu. Aston Martin sürücüsü turunu tamamlayamadı ve Alman’ın P11’de elendiği sırayı düşürdü ve daha önceki turu Alpine’den Fernando Alonso’nun P10 zamanının yüzde ikisinde kaldı.

Ayrıca ilk 10’daki atışmalar öncesinde Elenenler arasında P12’de Alpine’den Esteban Ocon, P13’te Ricciardo, Alfa Romeo’dan Kimi Räikkönen ve Williams’tan George Russell yer alabiliyor.

Q3

Q3’ün açılış koşularında ne Max ne de Sergio istediğini tama bulamadı, ya da en önemlisi, uzun final düzlüğünde mükemmel bir çekici ve ilk koşulardan sonra Leclerc, Hamilton’ın saniyenin onda ikisinde fark vardı. Max onuncu sırada kaldı.

Ancak son bir deneme ve önündeki arabalardan hava koridoru katkısı altına almak için sahanın arkasındaki son turlarına çıktı. Ancak, son zaman turlarına başlarken umutları tükendi. İleride, Tsunoda dönmek için girişe kilitlendi ve bariyerlere çarptı.

Japon sürücünün arkasında Sainz vardı. Olayı gören İspanyol sürücü frene bastı ancak o da kilitlendi ve kaçış yolunun duvarı boyunca zıplamadan önce Tsunoda’nın hemen arkasındaki bariyere çarptı. Kırmızı bayraklar hemen dalgalandı ve seans Leclerc’in Monaco elemelerine benzer koşullarda pole’de olmasıyla sona erdi, ancak bu sefer takım arkadaşının yarışı durdurmasıyla.

Hamilton, Max’in önünde ikinci sıra, Pierre Gasly ve Alphatauri için talihsiz bir andı Sainz ve Lando Norris’in önünde dördüncü oldu. Sergio yedincilikle kaldı, ancak Norris seansın başlarında potansiyel bir kırmızı bayrak prosedür ihlali nedeniyle soruşturmayla karşı karşıya kaldı ve Sainz’ın Ferrari’si arka kısmında ağır hasar görmüş görünüyor.

Sending It On The Streets
Sokaklara göndermek© GETTY GÖRSELLERI

Max Verstappen

“Tabii ki, hafta sonu boyunca iyi hissettiğimiz için burada pole için savaşabileceğimizden çok emin olduğum için o kadar mutlu değilim, ancak sıralamalar tüm kırmızı bayraklarla oldukça hurdaydı ve Q3’ün sonundaki hepimizi geliştirdi.

Neyse o ve talihsiz ama hızlı bir sokak devresi ve böyle şeyler olabilir. Tabii ki daha ileriye başlamak isterdim ama P3 o kadar da kötü değil. İyi bir arabamız olduğunu biliyoruz, bu yüzden hala oynamak için ve oradan savaşabiliriz.

Önde üç farklı takımla da oldukça ilginç bir yarış stratejisi akıllıca olmalı ve aynı zamanda lastiklerinizi canlı tutmakla da ilgili.

Max Verstappen“Elemelerden de görebileceğiniz gibi, bu devrenin etrafında birçok şey olabilir, bu yüzden temiz bir başlangıç yapabileceğimizi ve daha sonra baskı yapabileceğimizi umalım.

Önde üç farklı takımla da oldukça ilginç bir yarış stratejisi akıllıca olmalı ve aynı zamanda lastiklerinizi canlı tutmakla da ilgili. Hala yukarıdayız, bakalım yarın ne yapabiliriz.”

Sergio Perez

“Bugün, tüm hafta sonu gösterdiğimiz gibi çok iyi bir tempoya sahip olduğumuz için büyük bir utançtı, ancak bugün gerçekten önemli olduğunda turu bir araya getiremedik. Teklif edilen çok daha fazlası vardı ve açıkçası daha fazlasını bekliyorduk ama neyse o.

İlk Q3 koşumda Turn 4’e kilitlendim ve sonra turun geri kalanı için zamanı kovalıyordum. İkinci koşumda, harika bir tur attım ve sonra Yuki ve Carlos için kırmızı bayrak çıktı ve bu kadardı. Bir seansta bu kadar çok kırmızı bayrak olduğunu hatırlamıyorum ama yarın önemli olduğu ve bu pistin etrafında her şeyin olabileceği zaman.

Yarın uzun bir yarış ve oynayacak çok şey var, bu yüzden başımızı eğip teslimat yaptığımızdan emin olmalıyız.

Sergio Perez“Bence bu hafta sonundan bu kadar uzağa götürülecek çok olumlu şey var, her seansın hızı oradaydı ve bundan memnun olabilmemiz için iyi bir ilerleme gösterdik. Yarın uzun bir yarış ve oynayacak çok şey var, bu yüzden başımızı eğip teslimat yaptığımızdan emin olmalıyız. Bence altımızda çok güçlü bir araba var, bu yüzden hedef bir podyum olmalı.”

Christian Horner

“Max geliştiği için Q3’teki son koşuyu almamak sinir bozucuydu ve turun sonunda bir çekme şansı vardı ama bu hayat ve herkes için aynıydı. Aynı şekilde Sergio için de, tüm hafta sonu boyunca burada geçirdiği tempoyu göstermek için ikinci Q3 turuna güveniyordu, ancak P3 ve P7’den başlayarak hala iyi durumdayız.

Aracımız bu hafta sonu burada hızlıydı ve bu pistte sollama mümkün, bu yüzden heyecan verici bir Grand Prix yapmalı ve strateji anahtar olacak.

“Aracımız bu hafta sonu burada hızlıydı ve bu pistte sollama mümkün, bu yüzden heyecan verici bir Grand Prix yapmalı ve strateji kilit olacak. Hepsi hala oynamak için ve Checo’nun yarışta hızlı bir şekilde ilerleme kaydedeceğinden eminim, böylece yarın önümüze çıkacak fırsatları en iyi şekilde değerlendirebileceğiz.”

Azerbaycan Grand Prix Elemeleri İlk 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIMSAAT
1Charles LeclercFerrari1.41.218
2Lewis HamiltonMercedes1.41.450
3Max VerstappenRed Bull Yarış Honda1.41.563
4Pierre GaslyAlphaTauri1.41.565
5Carlos SainzFerrari1.41.576
6Lando NorrisMcLaren1.41.747
7Sergio PérezRed Bull Yarış Honda1.41.917
8Yuki TsunodaAlphaTauri1.42.211
9Fernando AlonsoAlpine1.42.327
10Valtteri BottasMercedes1.42.659

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir