RB16B’nin Yeni Görünümünün Ardındaki Hikaye

0

Türkiye’ye yaptığımız son yolculuk heyecan verici bir yarış, ancak Honda’da bizim için acı bir hafta sonu olduğunu kabul etmekten edemiyoruz diyen Red Bull F1 Genel Müdürü Masashi Yamamoto

Bunun nedeni, bunun Suzuka’daki Japonya Grand Prix’sinin tarihi olması gerektiği, ancak üst üste ikinci yıl COVID-19 salgını nedeniyle yarışın iptal edilmesi gerekiyordu.

Sağlığı ön planda tutturmak kesinlikle doğru bir karar olsa da, Formula 1‘den ayrılmadan önce son bir kez ev sahibi taraftarlarımızın önünde yarışamayacak olmamız utanç verici olduğunu söyledi.

Ama bu, olayı hala şık bir şekilde işaretlemeyeceğimiz anlamına gelmez diyerek TürkiyeGp’sinde yeni tasarımın ayrıntılarını aktardı.

RB16B'nin Yeni Görünümünün Ardındaki Hikaye - Yamamoto-san

Bu hafta sonu, Japonya’da yarışmıyor olabiliriz, ancak RB16B özel bir kerelik bir şekilde koştuğundan ve Scuderia AlphaTauri otomobilleri de normal karaciğerlerinden küçük bir değişiklik yaptığından Japon renklerinde yarışacağız.

Red Bull F1 Genel Müdürü Masashi Yamamoto

“Red Bull, Honda’ya ‘Suzuka için birlikte özel bir şey yapalım’ dedi – her şey orada başladı.” diyor. “Sonra fikirlerden biri RA272’den esinlenerek özel bir yarış kıyafeti yapmaktı.

“Aslında daha önce Honda sürücüleri için yarış takımlarını yaptım – hepsi kırmızı çizgili beyaz – Jenson Button’ın Honda Teşekkür Günlerimizden birinde giydiği.

İlk fikir Suzuka’nın yarış kıyafetleriydi.

Masashi Yamamoto

“Sonra konuşma biraz daha devam etti ve ‘Neden araba için de yapmıyoruz?’ dedik. Ra272’den esinlenen bir karaciğer.

Tasarım birlikte geliştirildi, Red Bull temel tasarımı ortaya çıktı ve öndeki Japon bayrağı gibi kırmızı daire ve retro sayılar gibi küçük detaylar önerdik.”

Red Bull, Yamamoto-san’ın başlangıçta planlandığı gibi Suzuka’da pistte görmek için “harika olacağını” kabul ettiği özel tasarım için onay almak için FIA ve Formula 1 ile konuşmak zorunda kaldı.

“Bir yandan biraz üzücü, ancak asıl önemli olan Honda olarak Red Bull ile birlikte yapabileceğimiz için gerçekten mutluyuz.

Ve bunu yaptığı için Red Bull’a teşekkür etmeliyiz, çünkü bunun gerçekleşmesi için büyük bir çaba ve katkı sağladılar.

“Ve ayrıca taraftarlar için harika, beğeneceklerine eminiz. Taraftarlara Red Bull ve Honda’nın gerçekten tek bir takım olarak nasıl birlikte çalıştıklarını ve tek bir hedef, tek bir hedef için nasıl savaştıklarını gösterebildiğimiz için gurur duyuyorum.

Bu yüzden dünyanın dört bir yanındaki hayranlarımıza gösterebileceğimiz bir şeye sahip olduğumuz için gurur duyuyoruz.

“Şahsen memnun kaldım ve Honda’daki hepimiz memnunduk çünkü bunun gerçekten tek bir takım olduğumuzu gösteren önemli bir dokunuş olduğunu hissediyoruz.”

Ve İstanbul‘da özel bir mesajı olan sadece Red Bull değil. Pierre ve Yuki, Scuderia AlphaTauri için Max ve Sergio’nun arka kanattaki mesajın aynısını verecek ve Japonca karakterlerle yazılmış ‘Arigato’ kelimesini taşıyacak – Japonca ‘Teşekkürler’ kelimesi.

“Arigato elbette Red Bull için, Christian [Horner], Helmut [Marko], Franz [Tost] ve iki takımdaki dört sürücü için.

Ama en büyük teşekkür aslında taraftarlara, çünkü uzun zamandır bizi destekliyorlar. Bu bizim son sezonumuz ama bu vesileyle taraftarlara bu mesajı vermek istedik.”

Son yıllarda Red Bull ve AlphaTauri tarafından üretilen tüm çarpıcı tasarımların favorisi olan Yamamoto-san’ın favorisi olan bu tasarım, İstanbul’da yarış kazanan bir otomobildeyse belli ki ekstra özel bir ek alacak.

Ancak bunun ötesinde, ortaklığın sembolü, hem Honda çalışanları hem de destekçileri tarafından uzun süre zevk alacağını umduğu bir semboldür.

“Bir gün bu aracı Honda merkezinde dünya şampiyonluğu kazanan bir araba olarak gösterebilmek gerçekten çok özel olurdu.”

Yamamoto-san

Ancak, hayranlarımızın bir taneye sahip olmasına izin verebilmek için arabaların modellerini sipariş ettik. İki beden sipariş ettim – 1:18 ve 1:43 – çünkü her zaman hazırım!”

Aracın Cuma sabahı İstanbul Park’ta yola çıkması özellikle dokunaklı bir an olacak, ancak bunu yapar yapmaz, tüm odak Mercedes ile kilitlendiğimiz yoğun şampiyonluk savaşına odaklanıyor.

Umarım özel bir bölüm geriye bakmak için olumlu bir bölüm olacaktır, ancak Yamamoto-san, Red Bull’a ve taraftarlarımıza mümkün olan en iyi şekilde ‘Arigato’ diyerek bitirmeye çalışırken, bu dramatik sezonda daha fazla bükülme ve dönüş olduğundan emin.

“Açıkçası şu anda bu konumda olduğumuz için çok gururlu ve çok mutluyuz. Ancak Rusya’da gördüğünüz gibi, Mercedes’in özellikle iyi olduğu pistler ve Red Bull’un daha iyi olduğu diğer pistler var, bu yüzden sadece yarışlara tek tek odaklanmamız gerekiyor ve bunu doğru yaparsak şampiyonluğu alabileceğimizi düşünüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir