Portekiz pistine bir F1 sürücüsünün gözünden bakmak.

0

Portimão, 2021 Formula 1 takvimindeki yeni pistlerden biri ve kelimenin iki anlamında ‘yeni’ demek istiyoruz. Pist 2008 yılında inşa edildi. Pistin tam adı Autodromo Internacional do Algarve

Portimão, 2021 Formula 1 takvimindeki yeni pistlerden biri ve kelimenin iki anlamında ‘yeni’ demek istiyoruz. Pist 2008 yılında inşa edildi. Pistin tam adı Autodromo Internacional do Algarve ve 2021’de sezonun üçüncü yarışı olacak. 15 virajı, 4.65km’lik bir pist uzunluğuna sahip ve toplam 306.826 km yarış mesafesi veren 66 tur yarışacak.

Ancak her zaman olduğu gibi, Portekiz pisti hakkında sadece sayılardan daha fazla fikir vermek istiyoruz, bu yüzden Red Bull Racing Honda’nın Test ve Yedek Sürücüsü Alex Albon sadece yarışın nerede kazanılabilir veya kaybedilebileceğine değil, aynı zamanda pistte ve en önemli virajlarda en çok eğlencenin nerede olacağını belirtmek için fikirlerini önemseyeceğini söyledi takım.

Alex’in 2020’de Portekiz’de sürüş hakkında hatırladığı ilk şey yüzeyin durumuydu. “Sanki buzda sürüyormuşuz gibi hissettim.

Kavrama yoktu ve Türkiye’de olduğu gibi piste petrol sızıyordu.” dedi.

“Ancak pist bir yaş daha eski olduğu için, bu sezon çok daha iyi olacağını düşünüyorum. Harika bir pist ve bence tüm sürücüler takvimde gittiğimiz en dalgalı pistlerden biri olduğunu kabul edecek.”

Alex, bunun potansiyel olarak pistteki en kritik viraj olduğuna inanıyor. “Portimão sollamak için kolay bir pist değil, gerçekten yapabileceğiniz tek bir yer var ve o da bir dönüş. Hızlı bir viraj, bu yüzden oraya vardığınızda diğer sürücüyü geçmeniz gerekiyor.” dedi. Ama aynı zamanda kuralların sıkı bir şekilde uygulandığı yer olduğuna da dikkat çekti. “Orada geçirdiğim süre boyunca birkaç pist sınırım vardı. Çok hızlı olan virajlardan biri, pistin 30 cm daha fazlasını kullanırsanız çok fazla zaman kazanırsınız, ancak çok fazla gitmemeye dikkat etmeliyiz.”

Alex daha önce dalgalanmadan bahsetmiş ve burası gerçekten gösterdiği yer. “Sekizinci virajda, irtifadaki artış o kadar büyük ki havalandıracağınızı düşünüyorsunuz. Sürekli gökyüzüne bakıyorsun ve hiçbir şey göremiyorsun. Gerçekten hızlı bir viraj ve o kadar engebeli ki uçmaya başlayacağınızı bekliyorsunuz.”

Burada sadece gökyüzüne bakıyorsunuz ve her şey zamanlamayı ve ritmi doğru almakla ilgili, bir rollercoaster gibi.Alex Albon 2021

Alex albon

Kalkış yapmak üzere olduğunuzu hissettikten kısa bir süre sonra Alex’in pistin bir sonraki favori bölümüne giriyorsunuz. “10 ve 11 çok gerçeküstü”, dedi. “Hat, 10. Ama bunu yaparken hiçbir şey göremediğin için çizgiyi geçmek gerçekten çok zor. Sekizinci viraja benzer, sadece gökyüzüne bakıyorsunuz ve her şey zamanlamayı ve ritmi doğru yapmakla ilgili, bir rollercoaster gibi. Sonra köşeyi dönerken büyük bir düşüş var, bu çok eğlenceli – hoşuma gitti.”

Başlangıç / bitiş düzlüğünden önceki son dönüş, sadece çok eğlenceli değil, aynı zamanda ciddiye alınmasını talep eden bir köşedir. “15 viraja dönmek boynuna aşırı bir sertlik taslar,” dedi Alex. “Adil olmak gerekirse, tüm pist oldukça fiziksel, araçtan indiğinizde uygun bir antrenman yaptığınızı hissediyorsunuz.” dedi. “Yani, 15. nci virajdakameraların açık olduğunu fark ederseniz, kafanızı ondan uzaklaştırırsınız, böylece televizyonda göze çarpıyorsunuz, ancak kameralar kapalıysa başınızı düşürürsunuz.

“Alex’in Portimão pistindeki son sözü skoru: “7/10 verirdim, ki bu iyi bir şey. İzleri oldukça sert bir şekilde değerlendiriyorum, bu yüzden bu iyi bir puan.” diyerek sözlerini noktaladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir