Max Verstappen, Katar Grand Prix’sinde ikincilik ve en hızlı tur için puan almak için beş sıra grid cezasından kurtuldu.

Mercedes sürücüsü F1’in Losail Uluslararası Pisti’ndeki ilk yarışını pole pozisyonundan kazandığı için Lewis Hamilton’a karşı şampiyonluk liderliğinin zararını sınırladı. Bu arada Sergio Pérez, elemelerde Q2 çıkışından ve 11. nci başladı.

Mediums'ta Apex'i Ele Almak
Mediums’ta Apex’i Ele Almak© Getty Görselleri

Max’in yılın 16. podyum finişi ilk turda mühürlendi. Yarıştan sadece iki saat önce, Hollandalı sürücü, Pierre Gasly’nin Q3 kazasının ardından sıralama turlarının sonunda çift dalgalı sarı bayraklara uymadığına karar verdikten sonra gridde yedinci sıraya düşürüldü.

Ancak, başlangıçta ışıklar söndüğünde, şampiyona lideri harika bir kaçış yaptı ve mercedes’in Valtteri Bottas’ı ile Ferrari’den Carlos Sainz’ın arasında kayarak bir dönüşe geçti.

Ve açılış köşesinden içeri akıllıca sarıldıktan sonra, alpin’den Fernando Alonso tepeye yaklaşırken genişçe sürüklendiğinde tozu tekmelemesine rağmen, ikinci virajdan sonra kendini P4’te buldu.

Max daha sonra Gasly’i çabucak geçti. AlphaTauri’nin adamı son virajda DRS aktive olurken genişledi ve Max pit düzlüğünde geçti.

Ve beşinci turda Aynı hamleyi Alonso’yu geçerek Hamilton’ın 3.7 sn gerisinde P2’yi iddia etti.

Daha geride, Sérgio Pérez de yürüyüşteydi ve dokuzuncu turda Esteban Ocon’u geçtikten sonra altıncı sıraya yükselmişti.

Max daha sonra 17. turun sonunda pit şeridine ilk ziyaretini yaptı ve 2.2’lik bir durakta sert lastikler aldı.

Mercedes bir sonraki turda yanıt verdi ve Hard lastiklerine benzer bir hızlı geçiş yaptıktan sonra Hamilton, Max’in hemen önündeki pitin tam uzunluğuna yeniden katıldı.

Checo daha sonra 19. turun sonunda durdu ve sert lastikler aldıktan sonra, alonso’nun arkasında 28. turla P5’e geri dönerek bir kez daha sıralamada tırpan yapmaya başladı.

Bir sonraki turun başında saldırdı ve Alonso’nun agresif bir şekilde örtmesine neden olan sağa döndükten sonra Checo sola hareket etti ve birinci virajdan Alp’in dışına gitti.

Alonso çizgisine tutundu ve çift iki ve üç tekerlekten tekere dönüşlerden geçti. Ancak, üçten daha iyi bir çıkışla donananarak Checo, dördüncü sırayı almak için kas gücü elde edebildi.‎

Önde Hamilton rahattı ve 33. turun sonunda Max’e yedi saniyelik bir fark attı. Bottas’ın başı dertteydi, 34. turda bir delinme yaşadı.

Turun ortasında pist dışına çıktı ve tekrar katıldı ve bu da Sergio’nun üçüncülük iddiası için Mercedes’i geçip geçmesine izin oldu.

Bottas pit şeridine geri döndü ancak sert lastikler ve yeni bir burun için 11 saniyelik bir duraklamadan sonra Finn P14’e tekrar katıldı.

40. turda Hamilton, Checo’nun takım arkadaşının 52.8 sn gerisinde max’in 8.5 sn önündeydi. Alonso şu anda Norris’in önünde dördüncü sırada yer aldı ve Esteban Ocon’un ikinci Alpine’i Aston Martin’in Lance Stroll’ü ile Ferrari’nin Sainz ve Charles Leclerc’in önünde altıncı sırada yer aldı.

Vettel, P10’ı ikinci pit stop yapan Gasly’nin önünde tuttu.Max, 41. turun sonunda ikinci pit stopunu yaptı ve 2.1sn’lik mükemmel bir durakta orta lastiklere sahip oldu.

Checo birkaç dakika sonra takip etti ve o da ortalara gitti ve Stroll, Ocon ve Norris ile P7’ye tekrar katıldı.

Stroll hızla gönderildi ve sonra Meksikalı 48. Dışarıdaki Fransız’ı geçerek birinci viraja girdi ve Fransız karşı koymaya çalışsa da direniş beyhudeydi ve Checo P5’i aldı. Ancak Norris’in P4’te hala önündeyken Fernando Alonso’nun 15 saniye gerisindeydi.

Yarış daha sonra norris ve her ikisi de tek elden yarışlar deneyen Williams sürücülerinin, bottas’ın emekli olmasına neden olana benzer ön sol delinmeler yaşamasıyla son turlarda bir tur daha attı.

Norris’e verilen hasar ciddi değildi ve McLaren sürücüsü pite geri dönebildi. Ancak dokuzuncu sıraya geriledi ve Checo, Alonso’nun 11 saniye gerisinde dördüncü sıraya yükseldi.

Williams’tan George Russell acı çekiyordu ve takım arkadaşı Nicholas Latifi pist dışına çıktığında ve aracının iyileşmesi zor olduğunda, VSC konuşlandırıldı.

Checo, alonso’nun sadece altı saniye gerisindeydi ancak pist sonunda tekrar yeşile döndüğünde tek tur kala, Meksikalı sürücü yedi yıl sonra ilk podyumunu alan Alonso’nun arkasında dördüncülükle yetinmek zorunda kaldı.

Hamilton, sezonun yedinci zaferini almak için damalı bayrağı aldı. Arkasında, daha önce en hızlı turu atan Max, 1:23.196’lık son tur için yumuşak lastikler alarak teklif edilen ekstra noktadan emin oldu.

Max’in P2’si, iki yarış kala hamilton’ın sekiz puan önünde bırakıyor ve Kurucular savaşında Takım şu anda Mercedes’in beş puan gerisinde.

İlk dördün gerisinde Ocon, Alpine adına Aston Martin’den Lance Stroll ve Sainz ve Leclerc’in Ferrari’lerinin önünde beşinci oldu. Norris dokuzuncu oldu ve son puan ikinci Aston Martin’de Sebastian Vettel’e gitti.

Katar'da P2 Kupasını Kaldıran Maksimum
Katar’da P2 Kupasını Kaldıran Maksimum© Getty Görselleri

Bugün eğlendim, özellikle de en hızlı tura giderken.

Max Ne Dedi

“Bugünkü sonuçtan tabii ki memnunum. Bu hafta sonu Takım olarak bizim için oldukça zordu ve hala tempo eksikliğimiz var, beş sıra grid cezasından sonra elimden gelen her şeyi denedim, bu yüzden ikinci sırada bitirmek ve en hızlı turu atmak gerçekten iyi.

Heyecan verici bir başlangıç yaptım ve ilk birkaç turun gerçekten önemli olduğunu biliyordum, iyi bir lansman yaptım ve oldukça hızlı bir şekilde ikinci sıraya geri döndüm, oradan boşluğu küçük tutmaya çalıştım ve bu oldukça iyi çalıştı.

Bugün eğlendim, özellikle de en hızlı tura giderken. Checo’nun bugün podyuma çalayıp Takıma iyi puanlar vermesi çok yazık.

Fernando için de mutluyum, hepimiz onun ne kadar iyi olduğunu biliyoruz, buna şüphe yok. Şimdilik odaklanmamız gerekiyor, daha iki yarış var ve birçok şey olabilir, her şey mümkün.”

Checo Ne Dedi

Checo Sıkı Savaşa Hazır
Checo Poised For Tight Battle© Getty Images

Nihayetinde, takım açısından yapıcıları düşünerek güvenli bir şekilde oynamamız gerektiğini düşünüyorum.

“Sıralama turlarından toparlanmayı başardık ve P11’den hızlı bir şekilde gridde ilerledik, podyuma çıkmak için çok iyi bir konumdaydık ama ne yazık ki işe yaramadı.

Çok yorucu bir yarıştı, tüm bu zaman boyunca, sollama ve itme. Yarış boyunca stratejimizi değiştiriyorduk;

Bazı aşamalarda bir durak ve diğer iki durak için gidiyorduk, ancak diğerlerinin lastikleri patlıyordu, bu yüzden bir delinmeyi önlemek ve Yapıcı Şampiyonası’ndaki konumumuzu en üst düzeye çıkarmak için bizim lastiklerimizi korumak zorundaydık.

Sanırım podyum cebimizdeydi ama ikinci hafta sanal güvenlik aracı çalıştırmak potansiyel olarak bize mal oldu.

O olmasaydı kesinlikle Fernando’yu yakalardık bilmiyorum ama çok yaklaşmış olurduk. Biraz utanç verici ama Cumartesi günkü hasarı en aza indirmeyi başardık ve Valtteri bizim için büyük bir fayda sağlayan herhangi bir puan alamadı.

Nihayetinde, takım açısından yapıcıları düşünerek güvenli bir şekilde oynamamız gerektiğini düşünüyorum.

Bugün bitirdiğimiz yer, Takım ve daha uzun vadeli tablo için iyi bir sonuç, sadece çok zorlamaya devam etmeliyiz ve sonraki iki yarışta performansımızı artırmalıyız.

Şimdi Suudi Arabistan ve Abu Dabi’yi dört gözle bekliyorum çünkü her şeyi vereceğiz, Yapıcı Şampiyonası’nın üstüne çıkmak için büyük bir şansımız var, içinde beş puan var, hepsi oynamak için ve hedef bu.”

Christian Horner Ne Dedi

Christian Sıkı Şampiyonluk Savaşına Hazır
Christian Sıkı Şampiyonluk Savaşına Hazır© Getty Görselleri

Şu anda kurucular şampiyonasında sadece beş puan gerideyiz ve sürücüler şampiyonasında sekiz puan öndeyiz.

Christian Horner OBE“Bugün büyük bir gündü, bence Max’in ilk turdaki iyileşmesi çarpıcıydı ve ilk iki virajı sansasyoneldi.

Mercedes bugün Lewis ile daha hızlı bir arabaya sahipti, ancak ikinci ve üçüncü stint’te onlara geri dönebildik.

Daha hızlı olmasak da, düz çizgi hızımız bugün rekabetçiydi ve Max’in yumuşaklara geçmeden önce en hızlı turu atabilmesi cesaret vericiydi.

Checo bugün podyumda bitiremedi, bence VSC olmasaydı son turda Alonso ile haklı olurdu, ancak harika bir sürüşü vardı ve bize bazı değerli takım puanları kazandırdı.

Fernando podyuma çıkalı uzun zaman oldu, bu yüzden onu orada görmek de güzeldi. Şu anda kurucular şampiyonasında sadece beş puan gerideyiz ve sürücüler şampiyonasında sekiz puan öndeyiz, bu yüzden gelecek iki çok büyük yarış var ve hepsi oynamak için.

Önümüzdeki hafta çok çalışacağız ve aracı elimizden geldiğince geliştireceğiz ve Cidde’de neler yapabileceğimize bakacağız.

Mareşallerin harika bir iş çıkardığını ve sporumuzun zamanlarını gönüllü olmadan çalışamayacağını açıkça belirtmek isterim, bu yüzden herhangi bir suça neden olduysa, kayıtsız şartsız özür dilerim, hayal kırıklığım herhangi bir birey ile değil, verilen kararla oldu.”

Katar Grand Prix Yarışı Top 10

KONUMSÜRÜCÜTAKIM
1Lewis HamiltonMercedes
2Max VerstappenRed Bull Yarış Honda
3Fernando AlonsoAlpine
4Sergio PérezRed Bull Yarış Honda
5Esteban OconAlpine
6Lance GezintisiAston Martin
7Carlos SainzFerrari
8Charles LeclercFerrari
9Lando NorrisMcLaren
10Sebastian VettelAston Martin

Toprak Razgatlıoğlu’nun Kariyerinden Öne Çıkan 5 An

Red Bull Racing Miami GP’ye Damga Vurdu

Red Bull Motor Sporları Hafta Sonunda Neler Oldu?

KNN54 Riders Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir